Lékař: Plošné testování jsou vyhozené peníze. Covid už dva roky diagnostikujeme chybně

Podle lékařů Hany Roháčové a Martina Balíka nemá plošné testování ve firmách nebo školách smysl. Zatímco Balík mluvil ve vysílání CNN Prima NEWS o vyhazování peněz, Roháčová doporučila zaměřit se na lidi s příznaky onemocnění COVID-19. Balík se navíc opřel také do diagnostikování covidu, prý to už dva roky děláme špatně.

„Měli bychom se soustředit na pacienty s klinickým problémem. Ty následně vyšetřovat a dávat do izolací či karantén. Celoplošné testování mi nepřijde racionální,“ uvedla primářka Kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Také podle vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Balíka nedává plošné testování smysl. „V době, kdy je tady omikron a projdeme si ním všichni, jsou to vyhozené peníze. Naše zadlužená republika má priority jinde, možná i jinde než ve zdravotnictví. Měli bychom začít diagnostikovat jen lidi, kterým něco je,“ souhlasil s Roháčovou.

Není prý potřeba zjišťovat, kde všude se omikron nachází „Vyčerpáváme se testováním ve školách, které k ničemu není,“ zdůraznil lékař.

Povinné testování zaměstnanců na covid probíhá ve firmách od pondělí dvakrát týdně. Školáci jeli ve stejném režimu od začátku ledna, od 17. ledna se testují jen v pondělí. A to ve chvíli, kdy se očekává vrchol nové nakažlivější varianty omikron, kvůli které vláda například zkrátila karanténu na pět dnů nebo zavedla takzvanou pracovní karanténu.

Není možné se trvale pohybovat mezi testy a karanténami

Roháčová volá nejen po zrušení testování, ale prý je potřeba uvažovat o dalším rozvolnění opatření. „Nedá se zrušit všechno naráz, ale doba, kdy bychom měli některá opatření zvážit, se blíží. Není možné se trvale pohybovat mezi testy, karanténami nebo omezováním akcí. Už je to dva roky a tahle doba je zatím nejpříznivější,“ vysvětlila.

Ke zvážení navrhla například prokazování se certifikátem před vstupem do restaurace, protože jde hlavně o společenský problém. Jinak by se mělo apelovat na očkování. „To je nejracionálnější věc,“ podotkla.

Balík nevyloučil, že se na scénu dostanou protilátky. „Možná k nim budeme přistoupit při rozhodování o vakcinaci jedince, a to zejména u rizikových skupin. Neseme si dluh v diagnostice prodělání covidu. Pořád vycházíme z předpokladu, že prodělání covidu je pozitivní PCR test bez jakýchkoliv klinických kritérii. Z medicínského hlediska je to úplně špatně – a je to jedna z největších chyb, kterou dva roky děláme,“ zkritizoval.

Pozitivní PCR test prý neznamená prodělání covidu. „Až ve 40 procentech můžete mít malý imunitní otisk a odrazit ho v lehké formě PCR pozitivity a v podobě ztráty chuti nebo čichu. Odrazíte to i slizničně a nespecifickou imunitou,“ vysvětlil Balík. Během dvou až tří dnů je podle něj člověk uzdraven, ale to neznamená, že máme půl roku „bianko šek“ a nemusíme se po prodělání covidu testovat.

„Imunitní paměť by daleko lépe charakterizovaly protilátky. Jenže jaké budeme nabírat? Všechny nejsou stejné. Některé dobře odráží efekt vakcinace, ale jiné ukazují, jestli se pacient s covidem opravdu potkal,“ konstatoval.

Roháčová upozornila na úplně stejný problém a dodala, že si na život s covidem musíme zvyknout a budeme se k němu chovat jako k dalším respiračním nemocem. „Proočkovanost proti chřipce byla u nás před covidem hanebně nízká okolo pěti procent. Nikdo to neřešil, přitom epidemie tady probíhaly těžce se stovkami úmrtí během jediné sezony. A také jsme nezkoumali nějaké protilátky, každoročně doporučujeme očkování,“ nastínila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června
Energetika

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:13

Ukrajinská armáda poprvé zničila Rusům těžký samohybný minomet

16:07

Ruští vojáci střílí na pohraniční oblasti v Černihivské oblasti

16:03

Biden chce přesvědčit indického premiéra, aby se připojil k sankcím proti Rusku

15:45

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila ruskou raketu v Kyjevské oblasti

Stanjura v Partii: Buď to nezná, nebo lže. Arogance vám nechybí, opáčila Schillerová

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nechal přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO) o prominutí daně z přidané hodnoty na energie, které bylo zavedeno na konci loňského roku. „Vydali jste nehorázné vyjádření,“ řekla Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Přišel podnět na porušení daňového řádu,“ vysvětloval Stanjura.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Rusové opět ukázali nesouhlas s Putinem. Do háje s válkou, skandovali na koncertě

Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.