Testování na COVID-19 se stalo nedílnou součástí našich životů. Lidé se kvůli pandemii covidu pravidelně testují v práci či ve školách, negativní test je rovněž potřeba ke každodennímu životu. Potřebujete jej, abyste si dali pivo s přáteli v restauraci, při návštěvě kadeřníka, kulturních či sportovních akcích anebo pro bezpečné cestování. Jinou variantou je pouze očkování či prodělání nemoci. Testy na koronavirus jsou pro Čechy od června v určité míře proplácené zdravotními pojišťovnami.
Jak často se můžete nechat testovat
- Od června mají lidé nárok z veřejného zdravotního pojištění na hrazené dva testy na covid měsíčně přesnější metodou PCR a čtyři méně spolehlivé antigenní testy.
- V minulosti bylo možné podstoupit jednou za tři dny zdarma antigenní test. PCR byl zdarma pouze s žádankou od lékaře či hygienické stanice. Jako samoplátce si musel člověk přichystat většinou kolem 1 500 korun. Dnes tedy pojišťovny sice proplácí méně antigenních testů, naopak se ale lidé mohou zdarma otestovat metodou PCR.
Jaké jsou typy testů a jakou mají spolehlivost
- PCR testy – PCR testy se provádějí výtěrem z nosohltanu či ze slin a posílají se do laboratoře. Vyžadují minimálně čtyři hodiny na vyhodnocení. Jde o velice přesnou a spolehlivou metodu. Zachytí přítomnost virové RNA.
- Antigenní testy – antigenní testy se provádějí rovněž výtěrem z nosohltanu či ze slin – stejně jako PCR testy. Vzorek se však neposílá do laboratoře, výsledek se stanoví hned na místě pomocí testovacího setu během 15 až 30 minut. Nevýhodou antigenních testů je nižší senzitivita. Když je někdo bez příznaků nebo je nemoc COVID-19 v počátcích, výsledek může být falešně negativní.
- Test na protilátky – člověk si také může v laboratoři nechat změřit hladinu protilátek v krvi. Tento test však kromě několika málo států zatím nikdo příliš neuznává.
Jaká je platnost testů
- Antigenní test – v českých službách či na kulturních akcích a tak dále musí člověk doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin, pro většinu životních situací (liší se to například při cestování do ciziny) stačí doložit výsledek testování ve firmách či testování ve školách. Většinou postačí také zakoupené samotesty.
- PCR test – dlouhodobější varianta je právě PCR test, který má platnost dokonce 7 dní.
Ceny testování
- Testování hrazené pojišťovnou – Od června mají lidé nárok z veřejného zdravotního pojištění na hrazené dva testy na covid měsíčně přesnější metodou PCR a čtyři méně spolehlivé antigenní testy.
- Laboratoř antigenní test – Pro samoplátce stojí antigenní test provedený v laboratoři 350 korun. Laboratoře rovněž nabízejí certifikát v anglickém jazyce za 200 korun.
- Laboratoř PCR test – Ceny testů pro samoplátce se obecně pohybují od 670 do 3 000 korun a v nemocnicích stojí v průměru kolem 1500 korun.
Covid pas
- Od úterý 1. června si lidé mohou z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze nebo očkování proti covidu včetně první dávky.
- Zdrojem ÚZIS je Informační systém infekční nemoci (ISIN). Tam jsou informace o očkování i o testování jak antigenními, tak PCR testy. ÚZIS také ví, kdo a kdy prodělal koronavirus, protože 180 dnů se počítá od posledního pozitivního testu.
- Evropský covid pas bude mít kritéria stejná jako jeho český pilotní projekt, tedy očkování, test nebo prodělaná nemoc. Lidé díky němu budou moci cestovat mezi státy Evropské unie.