Vláda schválil návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na plošné testování zaměstnanců. To odstartuje ve středu. Do 12. března musí mít první testy všichni pracovníci firem nad 250 zaměstnanců. Ačkoliv ČSSD před pondělním jednáním vlády uvedla, že je třeba omezit a částečně uzavřít průmyslové podniky, jinak už tak tvrdá opatření nezaberou, kabinet nakonec k tomuto kroku nepřistoupil.
„Průmysl nezastavujeme. Plošné testování ve firmách bude ale povinné. Tím se stávají součástí řešení covidové krize. Do 12. března musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15. března pracovníci podniků o 50 až 249 lidech,“ uvedl Havlíček na Twitteru.
Firmy nad 250 zaměstnanců by měly začít testovat ve středu. „Na 10 tisíc podniků ve 14 dnech protestuje 2,1 milionů svých pracovníků na povinné bázi,“ doplnil Havlíček s tím, že testovat by se mělo alespoň jedenkrát týdně.
Průmysl nezastavujeme. Plošné testování ve firmách bude ale povinné. Tím se stávají součástí řešení covidové krize. Do 12.3. musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15.3. pracovníci podniků 50-249.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) March 1, 2021
Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání vlády uvedl, že konkrétní podniky by mohly mít potíže v případě, že plošné testování odmítnou. „Vedeme debatu o případném omezení ve chvíli, kdy by firmy nechtěly testovat. Pokud by se to dělo, tak až potom může přijít na řadu omezování,“ uvedl Hamáček.
Jak a kde se mohou zaměstnanci testovat?
- 1. u závodního lékaře, který může testovat všechny zaměstnance podniku
- 2. firma uzavře spolupráci s externím odběrovým místem, které zaměstnance protestuje
- 3. mimo prostory v odběrovém centru – každý zaměstnanec sám za sebe
- 4. mimo prostory u praktického lékaře – každý zaměstnanec sám za sebe
Všechny tyto způsoby hradí pojišťovna a zaměstnanec se může dobrovolně testovat dokonce jednou za tři dny a nic za testování nezaplatí. Jedná se o antigenní testy různé formy – nejčastěji ale stále o ty z přední části nosu.
Firmy čeká povinné testování (zdroj: ČTK) Zdroj: ČTK
Další formou je tzv. samotestování ve firmách, na které dostanou firmy příspěvek od státu 60 korun, ale musí si vybrat ze schváleného seznamu firem, který se postupně rozšiřuje.
Podniky se zavírat nebudou
Ministr byl ohledně svého návrhu optimistický už před jednáním vlády. „Všechno se, myslím, vyvíjí poměrně dobře. Našli jsme ve finále i shodu se všemi členy vlády. Lze předpokládat, že skutečně odhlasujeme velký projekt, možná jednu z největších logistických akcí v rámci pandemie, a to je plošné testování jak podniků nad 250, tak v krátké době poté i podniků nad 50 zaměstnanců,“ řekl v Press klubu na Frekvenci 1.
„Takže testování, nikoliv zavírání?“ zeptala se moderátorka ministra. „Přesně tak,“ odpověděl Havlíček.