V Plzni-Malesicích hořela v pátek časně ráno ubytovna na Malesické návsi. Záchranáři vyhlásili mimořádnou událost s hromadným postižením osob. Z ubytovny převzali a na místě vyšetřili 33 lidí, z toho čtyři, kteří se nadýchali zplodin z hoření, převezli do nemocnice k dalšímu vyšetření. Informoval o tom mluvčí krajské záchranné služby Luboš Bouček. Mluvčí hasičů Petr Poncar uvedl, že požár hasiči dostali pod kontrolu po 20 minutách od příjezdu první jednotky na místo. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé, škoda je předběžně odhadnutá na půl milionu korun.
K požáru ubytovny v bývalém zámku na Malesické návsi vyjížděli hasiči a záchranáři po 4:00. „Na místo byl primárně vyslán inspektor provozu. Během probíhající evakuace osob hasiči z objektu byla s ohledem na počet zasažených situace překvalifikována na mimořádnou událost s hromadným postižením osob,“ řekl Bouček. K požáru vyslal dispečink záchranářů vůz s lékařem, čtyři sanitky a vůz pro řešení mimořádných událostí.
ČTĚTE TAKÉ: Při požáru v Mostě přišla o rodinu, sama je těžce popálená. Pomozte Lence s návratem do života
Hořelo na chodbě v přízemí. Hasiči zachránili 16 lidí po nastavovacím žebříku a vnitřkem budovy, 15 lidí opustilo objekt samo, řekl Poncar. „Prohledávání objektu vzhledem k jeho členitosti bylo pro hasiče poměrně náročné,“ uvedl. Hasiči museli podle něj do některých pokojů vstoupit násilně a zachránili tak několik jejich obyvatel.
Podle starosty malesického městského obvodu Aleše Tolara (STAN) hořelo na chodbě ubytovny, pravděpodobně elektroinstalace, ale také staré gauče, které byly na chodbě. „To způsobilo silné zakouření. Když přijeli hasiči, dým se valil ven a lidé mávali z oken. Hasiči v dýchacích zařízeních je vyváděli z objektu, některé i po žebřících. Obávali jsme se následků, ty naštěstí nebyly tragické,“ řekl Tolar. Ubytované lidi, z nichž polovina jsou cizinci, obvod umístil v obecní sokolovně a se sociálním a krizovým odborem magistrátu řeší jejich situaci.
Soukromá ubytovna v bývalém zámku na Malesické návsi patří kvůli svému osazenstvu k problémovějším zařízením, řekl starosta. „Stávají se tam kriminální činy. Dávali jsme i podněty hasičům, že máme podezření, že tam nemusí být z důvodu vytápění přímotopy úplně bezpečno. Před několika měsíci na základě našeho podnětu hasiči prováděli i kontrolu,“ dodal Tolar.
Poncar upozornil na nesprávné chování některých lidí. „Někteří obyvatelé, místo aby zůstali u oken, odkud bychom je zachránili, se vydávali hasičům naproti do zakouřených prostor. Takové jednání je jednoznačným hazardem se životem,“ varoval. Pokud někdo zůstane při požáru v nezasažené místnosti a v ostatních prostorách je kouř, nemá místnost opouštět, ale má utěsnit prostor pode dveřmi například oblečením nebo ručníky, přesunout se k oknu, otevřít ho a upozornit na sebe křikem a podobně.
„Pokud by se kouř dostával i k vám do místnosti, držte se při zemi. Zplodiny hoření, které při požáru vznikají, jsou koktejlem vysoce toxických látek a jsou příčinou mnohem vyššího počtu úmrtí než samotný oheň či sálavé teplo, uvedl Poncar.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lidé na sítích oslavovali tragický požár v Mostě. Zvrácenost, reagoval právní expert