Novou vysoce nakažlivou nemoc zaznamenali indičtí lékaři. Své jméno získala díky charakteristickým příznakům. Kromě symptomů podobných nákaze covidem se totiž projevuje bolestivými červenými puchýři, které se postupně zvětší až do velikosti rajčat. Ohnisko infekce je zatím lokalizováno pouze v několika regionech Indie. Nemoc doposud postihla jenom děti. Po zkušenostech s koronavirem a opičími neštovicemi však vědci nabádají ke zvýšené opatrnosti a co nejefektivnějšímu zamezení šíření choroby.
Skupina vědců zveřejnila ve středu článek v akademickém časopisu Lancet, v němž varovala před virovým onemocněním nazvaném rajčatová chřipka či rajčatová horečka. Její nákaza se poprvé prokázala již v květnu v indickém státě Kerala. Od té doby se v regionu nakazilo přes 82 dětí mladších pěti let. Dalších 26 nakažených dětí nahlásily úřady státu Uríša.
Hlavními příznaky nemoci jsou vysoké horečky, vyrážka, silná bolest kloubů a puchýře, které svou velikostí a zbarvením připomínají rajčata. Mezi další příznaky patří zvracení, průjem či otoky a „covidové symptomy“ jako rýma, kašel, zvýšená únava a podobně. U dětí s odpovídajícími problémy provádí lékaři testy na různá onemocnění včetně horečky dengue či na infekci virem zika. Teprve po vyloučení všech alternativ doktoři diagnostikují rajčatovou chřipku.
Warning! #TomatoFlu infecting young children? Know about new virus, its symptoms
Posted by DNA India on Friday, May 13, 2022
Původ nákazy zatím není jasný. Podle některých teorií se jedná o následky prodělání horečky dengue nebo nemoci chikungunya (tropické virové onemocnění, pozn. red.), obě z nich přenáší komáři. Další vědci se domnívají, že jde o novou variantu některé z nemocí rukou, nohou nebo úst, které bývají u dětí poměrně běžné. Přestože některé příznaky odpovídají také nemoci COVID-19, není rajčatová chřipka s virem SARS-CoV-2 nijak příbuzná.
Nehledě na její původ zdravotníci zdůrazňují, že nemoc je vysoce nakažlivá a neexistuje na ni lék ani očkování. U dětí se však zatím neprojevuje jako nebezpečná. Přenos na dospělou populaci by nicméně mohl mít vážné následky. Proto vědci doporučují pěti až sedmidenní přísnou izolaci nakažených a důkladnou prevenci. Tou je dodržování základní hygieny a zákaz sdílení například hraček nebo oblečení nakažených dětí.