Příznaky podobné covidu. V Číně se šíří nový virus, nakazily se jím desítky lidí

Sotva utichlo mezinárodní pozdvižení z koronaviru, v Číně hlásí výskyt nového henipaviru. Konkrétně jde o virus Langya, jenž měl na člověka přeskočit údajně z rejska. V nejlidnatější zemi světa se patogenem dosud nakazilo zhruba 35 lidí. Prozatím ale není jisté, jestli bude nákaza přenosná také z člověka na člověka.

Svět se seznamuje s dalším virem. A znovu se naneštěstí objevil v Číně. Na výskyt viru Langya upozornil tchajwanský list Taipei Times. Podle něj se patogen přenáší ze zvířat na člověka, nejsou ale informace o tom, že by se lidé mohli nakazit i mezi sebou. Všech 35 infikovaných se tak zřejmě nakazilo separátně.

K přenosu nemoci došlo v čínských provinciích Šan-tung a Che-nan. Dobrou zprávou je, že nikdo z nakažených doposud nezemřel. Nemoc z viru Langya podle prozatímního pozorování doprovází méně závažné příznaky.

Podobné příznaky jako covid

Mezi projevy nemoci patří horečka, únava, kašel, ztráta chuti k jídlu, bolest svalů, nevolnost, bolest hlavy a zvracení. Někteří nemocní se potýkali také se sníženým počtem bílých krvinek, ovlivněná byla i jejich funkce jater a ledvin. Naopak žádné vedlejší účinky nepociťovalo ze všech infikovaných devět lidí.

Testování v Číně rovněž ukázalo, že virus přenášejí například některé kozy a psi. Zdaleka nejvíce nakažených zvířat ale vědci objevili mezi rejsky. Právě proto se předpokládá, že může být tento savec původcem nemoci.

Proti henipaviru Langya není dostupné očkování. Vědci mají zkušenost ještě s jinými dvěma henipaviry – Hendra a Nipah. Také tyto patogeny se mohou ze zvířat šířit na lidi. V případě Hendry sice vakcína existuje, ale pouze pro koně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu, jenž v záři Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom dnes Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

18:16

Ukrajina se nikdy nemůže stát členem NATO a myslet si opak je bláznovství největšího kalibru, myslí si americký armádní analytik Daniel Davis

17:56

Ruský tisk informuje o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.