Má větší mozek moderní pes, nebo vlk? Nová studie, která vyšla v odborném časopise Evolution, ukazuje překvapivé výsledky. Odpověď na otázku totiž sice zní vlk, ale psi, přinejmenším ti v Evropě, ho rychle dohánějí – tím více, čím jsou od vlka geneticky vzdáleni.
Studie, na níž spolupracovali například vědci z maďarského Ekologického výzkumného centra, Univerzity Loránda Eötvöse a Stockholmské univerzity, zkoumala velikost mozku u moderních i starých plemen psů. Výsledky odhalily, že se mozky psů spolu s postupem evoluce stále zvětšují. Závěry jsou překvapivé – vlci, z nichž se psi vyvinuli, totiž mají mozky ještě větší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Otřesný případ týrání zvířat. Muž myl psa v automyčce. Mohl i oslepnout, běsní veterinářka
„Výsledky nám ukázaly, že šlechtění moderních plemen psů doprovázelo zvětšování velikosti jejich mozku oproti archaickým plemenům,“ citoval web Interesting Engineering spoluautorku výzkumu Enikő Kubinyiovou. Nezáleželo přitom, jestli měl pes energeticky náročné povinnosti, jako je hlídání dobytka či lov, nebo se válel celé dny na gauči.
Zvířat ubývá mnohem rychleji, ukazuje studie. K vyhynutí směřuje až polovina druhů
Víc než polovina zvířecích druhů v současné době zažívá prudký pokles populace. Živočichů ve volné přírodě podle nového výzkumu ubývá mnohem rychleji, než ukazovaly dosavadní výzkumy. V dějinách Země proběhlo už pět masových vymírání, vždy s jinou příčinou. Teď podle řady přírodovědců zažíváme šesté, jehož důvodem není pád asteroidu ani výbuch sopky, ale člověk.
O důvodech, proč se mozky psů zvětšují, podle ní můžeme jen spekulovat. „Možná, že změnu způsobily komplexnější sociální prostředí, urbanizace a adaptace na více pravidel a očekávání, což ovlivnilo všechna moderní plemena,“ doplnila maďarská bioložka, která studuje chování psů, jejich pozorovací a intelektuální schopnosti a vztah k lidem už řadu let a je považována za hvězdu svého oboru.
Mozky stovek psů
Studie měla k dispozici snímky mozků více než 850 psů 159 plemen, získané pomocí výpočetní tomografie (CT). Vědci je porovnávali s 48 stejně získanými snímky vlčích mozků.
Pes s podobnou hmotností jako vlk měl objem mozku přibližně o čtvrtinu menší. To potvrzuje dřívější výzkumy, podle nichž domestikace zmenšuje „myslivnu“ asi o 20 procent. Zvířata, která žijí s člověkem, už nemusejí lovit, čelit takovým hrozbám ani se o sebe jinak starat – proto z pohledu přežití v divoké přírodě „hloupnou“.
„Nevyplatí se jim udržovat energeticky velmi nákladný velký mozek. Ušetřenou energii místo toho mohou investovat k jiným účelům, například k produkci většího počtu potomků,“ uvádějí autoři ve zprávě o svém výzkumu. Větší množství mláďat je pro domestikovaná zvířata z hlediska evolučního úspěchu důležité, protože právě kvůli tomu je člověk šlechtí a vybírá.