CNN Prima News evoluce

evoluce

Výpis příspěvků ke štítku „evoluce“

Černobylští psi zažívají explozivní evoluci. Studie ukazuje na vliv radioaktivity i mutací

Kolem radioaktivního černobylského pekla vznikala během posledních několika desítek let doslova psí rajská zahrada. Ačkoli to může mnohé překvapit, právě takové závěry je možné vyčíst ze studie vědců z Jihokarolínské univerzity a amerického Národního ústavu pro výzkum lidského genomu. Zjištění prezentovaná v časopise Science Advances jsou o to pozoruhodnější, že se v katastrofou zasažené oblasti daří právě zvířatům, jež měla vlivem domestikace a cíleného křížení o mnoho genů užitečných k přežití ve volné přírodě přijít. Pro účely svého zkoumání vědci vyhodnocovali DNA celkem 302 divokých psů nalezených v okolí černobylské vyloučené zóny (CEZ).

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Flegr varuje: Mutace zařídí, že lidé budou nemocní déle. Česko by mělo vyměnit velitele

Koronavirus se díky rychlé evoluci dokáže rychle přizpůsobovat. Pokud zkrátíme karanténu z 15 na 10 dní, začnou převažovat mutace, které zařídí, že nemocný bude infekční přes 10 dnů. A jestliže proočkujeme velkou část populace, rozšíří se mutace, proti kterým nebude vakcína působit. Takové neveselé vyhlídky popsal na Facebooku parazitolog Jaroslav Flegr.

Janeček jako Milionář mezi námi: Teď jsme na hranici dějin. Teď se rozhoduje

Karel Janeček se stal dalším odvážným účastníkem pořadu Milionář mezi námi, v rámci kterého čeští milionáři pomáhají potřebným. Podle Janečka šlo o velmi obohacující zkušenost, která mu dala víc, než očekával. Co pro něj bylo nejtěžší? Komu pomáhal? Jakou roli hrají v jeho životě peníze? A proč věří, že koronavirus lidské společnosti v celkovém součtu pomůže?

Vědecké objevy v obrazech: očkování v pilulce i dopad smrtícího asteroidu

Věda může lidstvo zachránit i vyhubit. Stála za objevem penicilinu i atomové bomby. Je velkým dobrodružstvím malých kroků. Denně v laboratořích i terénu přibývají malé poznatky, které mohou vyústit ve fenomenální objevy. Každý týden vám představíme výběr nejzajímavějších objevů na vědeckém poli, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Když rozdíly mizí, 41. díl: Zvíře ze všech nejzáhadnější, kterému hrozí vyhynutí

Více než sto dvacet milionů let evoluce stvořilo bytost, která se nepodobá žádné jiné. Respektive vypadá jako několik bytostí spojených dohromady – klade vejce, a přesto mláďata krmí svým mlékem, jeho „zobák“ a plovací blány připomínají spíše kachnu, a přesto jde o příbuzného ježur, jeho rozestavení kostí a jedové žlázy připomíná spíše plazy, a přesto jde o savce. Po více než stech milionech let se však dnes odborníci obávají, že budoucností ptakopyska podivného je vyhynutí.