Část Česka o víkendu zažije velký teplotní zvrat. Podívejte se, jak bude příští týden
evoluce
Výpis příspěvků ke štítku „evoluce“
Zemi zasáhl obrovský životadárný meteorit. Před zkázou dinosaurů přinesl rozkvět, píší vědci
Masivní meteorit o velikosti čtyř Mount Everestů, který před třemi miliardami let narazil do Země, mohl urychlit vývoj života na planetě. Naznačuje to závěr bádání Harvardovy univerzity. O výzkumu vesmírného tělesa, které bylo až 200krát větší než meteorit, jenž později způsobil zánik dinosaurů, píše také zpravodajský web Sky News.
„Šílené a divné rybičky“. Vědci zkoumají tajemné štítníky s nohama, které cítí chuť
Ryby z rodu štítníků mají modifikované ploutve podobající se nohám, které jim patrně pomáhají v pohybu po mořském dně. Některé z nich ale končetiny používají i k „ochutnávání“ svého okolí, aby si našly cestu ke kořisti. Vyplývá to z práce vědeckého týmu, o které napsala zahraniční média včetně CNN. Odborníci si od svého objevu slibují, že by jim mohl pomoci odkrýt tajemství evoluce.
Sloni o velikosti psů a nadvláda plazů? Profesorka přiblížila, jak oteplování promění zvířata
Velcí suchozemští savci nemají šanci ve světě, který se rychle otepluje. Země se stane „planetou plazů a ptáků“, říká kalifornská vědkyně Ashley Legerová. Máme už podle ní dost znalostí k tomu, aby se dalo předpovědět, jak dobře se různé druhy zvířat přizpůsobí proměnám, jež planeta zažívá a ještě zažije.
Podivné výsledky studie psích mozků. Stále se zvětšují, vědci netuší proč
Má větší mozek moderní pes, nebo vlk? Nová studie, která vyšla v odborném časopise Evolution, ukazuje překvapivé výsledky. Odpověď na otázku totiž sice zní vlk, ale psi, přinejmenším ti v Evropě, ho rychle dohánějí – tím více, čím jsou od vlka geneticky vzdáleni.
Indie škrtá z učebnic evoluci: Děti už se o ní vůbec nedozvědí, protestují vědci. Marně
Vědci v Indii protestují proti rozhodnutí odstranit z učebnic, které používají miliony žáků devátých a desátých tříd, evoluční teorii Charlese Darwina. Už víc než 4 000 vědců a dalších osob podepsalo otevřený dopis, v němž žádají úředníky, aby tyto materiály do učebnic vrátili.
Černobylští psi zažívají explozivní evoluci. Studie ukazuje na vliv radioaktivity i mutací
Kolem radioaktivního černobylského pekla vznikala během posledních několika desítek let doslova psí rajská zahrada. Ačkoli to může mnohé překvapit, právě takové závěry je možné vyčíst ze studie vědců z Jihokarolínské univerzity a amerického Národního ústavu pro výzkum lidského genomu. Zjištění prezentovaná v časopise Science Advances jsou o to pozoruhodnější, že se v katastrofou zasažené oblasti daří právě zvířatům, jež měla vlivem domestikace a cíleného křížení o mnoho genů užitečných k přežití ve volné přírodě přijít. Pro účely svého zkoumání vědci vyhodnocovali DNA celkem 302 divokých psů nalezených v okolí černobylské vyloučené zóny (CEZ).
Co bylo dřív – hlas, nebo sluch? Nová studie odhaluje nečekaný evoluční zvrat
Nová studie mezinárodního týmu vědců z Univerzity v Zurychu ukazuje, že vokální komunikace u obratlovců je mnohem častější, než jsme se domnívali – více než padesát druhů, které jsme dosud považovali za němé, totiž vědomě (a hlasitě) komunikuje. Může za to jejich společný předek.
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Flegr varuje: Mutace zařídí, že lidé budou nemocní déle. Česko by mělo vyměnit velitele
Koronavirus se díky rychlé evoluci dokáže rychle přizpůsobovat. Pokud zkrátíme karanténu z 15 na 10 dní, začnou převažovat mutace, které zařídí, že nemocný bude infekční přes 10 dnů. A jestliže proočkujeme velkou část populace, rozšíří se mutace, proti kterým nebude vakcína působit. Takové neveselé vyhlídky popsal na Facebooku parazitolog Jaroslav Flegr.
Janeček jako Milionář mezi námi: Teď jsme na hranici dějin. Teď se rozhoduje
Karel Janeček se stal dalším odvážným účastníkem pořadu Milionář mezi námi, v rámci kterého čeští milionáři pomáhají potřebným. Podle Janečka šlo o velmi obohacující zkušenost, která mu dala víc, než očekával. Co pro něj bylo nejtěžší? Komu pomáhal? Jakou roli hrají v jeho životě peníze? A proč věří, že koronavirus lidské společnosti v celkovém součtu pomůže?
První psí plemena se objevila již v době ledové, tvrdí nová studie
Psi si po tisíciletích po našem boku vysloužili přídomek „nejlepší přítel člověka“. Nová studie britských a rakouských vědců ukazuje, že jejich domestikace se datuje mnohem dál do minulosti, než jsme si mysleli. Již v době ledové existovalo alespoň pět různých psích druhů.
Vědecké objevy v obrazech: očkování v pilulce i dopad smrtícího asteroidu
Věda může lidstvo zachránit i vyhubit. Stála za objevem penicilinu i atomové bomby. Je velkým dobrodružstvím malých kroků. Denně v laboratořích i terénu přibývají malé poznatky, které mohou vyústit ve fenomenální objevy. Každý týden vám představíme výběr nejzajímavějších objevů na vědeckém poli, které by neměly uniknout vaší pozornosti.