Kliknutí na odkaz v SMS zprávě, která informovala o údajném přeplatku na dani, stál sedmatřicetiletou ženu 200 tisíc korun. Téměř tolik odešlo z jejího účtu poté, co dostala podvodnou zprávu a řídila se jejími pokyny.
O případu v sobotu informovali jihočeští policisté, kteří oznámení o internetovém podvodu přijali. Varují proto před novým trikem podvodníku, takzvaným smishigem.
„Soběslavští policisté přijali oznámení, které se týkalo internetového podvodu. Sedmatřicetiletá žena otevřela odkaz v zaslané SMS zprávě, která ji informovala o přeplatku na dani. Po kliknutí na odkaz se zobrazila webová stránka České pošty, kde byla uvedena částka, která jí bude vrácena na daních, s možností výběru banky, kam jí budou peníze zaslány,“ uvedli policisté na svém webu.
Po výběru banky se otevřely stránky internetového bankovnictví, kde žena vyplnila přihlašovací údaje ke svému účtu. „Vzápětí jí z účtu odešlo téměř 200 tisíc korun. Případ si převzali kriminalisté a intenzivně na něm pracují,“ dodala jihočeská policie.
„Jedná se o smishing. Citlivé údaje jako rodná čísla nebo přístupová hesla k bankovním službám lákají prostřednictvím SMS,“ uvedla policie a připojila několik rad, jak tuto podvodnou praktiku rozeznat.
- Telefonní číslo odesílatele může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad, doručovací společnost. U každé zprávy proto pečlivě posuzujte hlavně obsah.
- Nevyžádané SMS, například o výhře v soutěži, do které jste se nikdy nepřihlásili, jsou podezřelé.
- SMS s chybami naznačuje strojový nebo automatický překlad.
- Odkazy často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu.
- Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS.
- Pokud z odkazu v SMS nepoznáte, na jaké stránky vás navedou, neklikejte na něj.
- Pravost SMS můžete ověřit u odesílatele. K tomu ale využijte kontakty z oficiálních zdrojů banky, úřadu, pošty atd. Ty v SMS mohou být opět zavádějící.
- Pokud v návaznosti na popisované jednání přijdete o peníze na účtu, řešte vše obratem s bankou, která může v některých případech peníze ještě zachránit. Pokud je vám způsobena škoda, oznamte to také policii.