Podvodní pokrývači obrali důvěřivce o víc než milion
Policie podezírá dvojici mužů – otce a syna – z Královéhradecka z podvodu. Dva pokrývači údajně vybrali od důvěřivých zákazníků zálohy za celkem 1,6 milionu korun a podle smlouvy měli rekonstruovat střechy. To ale neudělali, práce buď nedokončily, nebo s nimi vůbec nezačali.
Během jediného roku takto podle spisu napálili deset zákazníků. Ti se nechali zlákat například údaji na webových stránkách, kde firma uvádí 27 let praxe v oboru a víc než 500 realizovaných střech. Přitom dobře věděli, že nemohou dostát svým závazkům, a to ani budoucím, ani minulým. „Smlouvy uzavírali v době, kdy jejich firma byla ve finanční ztrátě a proti nim bylo vedeno několik exekučních řízení,“ upřesnila mluvčí Policie ČR Královéhradeckého kraje Iva Kormošová.
Nechutný podvod na letišti. Pracovníci umývali a znovu používali antigenní testy
Indonéská farmaceutická společnost Kimia Farma podle policie umývala a znovu přebalovala antigenní testy na covid. Na letišti v Medanu mohli pracovníci použitými tyčinkami na výtěr nosu testovat zhruba 10 tisíc lidí. Policisté zatkli v souvislosti s případem pět lidí, kterým hrozí až 10leté vězení.
Mezi poškozenými je i pětaosmdesátiletá Gerlinda Limberská z Hradce Králové. Ta s nimi uzavřela smlouvu na výměnu staré eternitové krytiny za nové tašky loni v únoru s tím, že v březnu dostane její střecha novou krytinu. Firmě zaplatila dvě zálohové faktury. „To bylo 190 tisíc, pak poslali druhou zálohovou fakturu na 150 tisíc,“ vzpomíná seniorka. Klempíři postavili vypůjčené lešení, rozebrali střechu a eternitové šablony odvezli. Později přijeli jen natáhnout na odkrytou střechu plachtu, protože do domu zatékalo. Skvrny a plíseň jsou viditelné ještě dnes.
„Já jsem tady nastavěla hrnce, plechy, pekáče, všechno, co jsem měla, protože to je vidět ještě, ono to skapávalo až tak víceméně 1,2 metru ode zdi,“ popisuje důchodkyně. Nové střechy se ale od firmy do podzimu nedočkala. Proto jí musela pomoci rodina, která sehnala jinou firmu a ta novou krytinu na střechu položila. Samozřejmě za další náklady.
Podvodní pokrývači obrali důvěřivce o víc než milion (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz
Oba podvodníci uzavírali smlouvy i přesto, že jejich firma byla ve finanční ztrátě a proti nim je vedeno několik exekučních řízení. Tedy dobře věděli, že nemají na nákup jakéhokoliv materiálu žádné prostředky. Peníze získané ze záloh si nechávali posílat na účet příbuzné, aby se vyhnuli umořování exekucí. Policisté je obvinili ze zločinu podvodu, za což jim v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až osm let za mřížemi.