
Dotykový displej v autě je až desetkrát nebezpečnější než telefon v ruce, varují experti
Předsedkyně správní rady americké automobilky Tesla Robyn Denholmová popřela zprávu listu The Wall Street Journal (WSJ), který napsal, že členové správní rady asi před měsícem oslovili několik firem zaměřených na nábor vrcholových manažerů s cílem najít nástupce Elona Muska v pozici generálního ředitele Tesly. Zpráva je podle ní zcela nepravdivá, napsala agentura Reuters.
Výrazné snížení cen, které sliboval po výhře americký prezident Donald Trump, se na pultech obchodů dosud nekoná. Šéf Bílého domu se naopak vydal ve svém celním boji cestou, která s největší pravděpodobností postaví amerického spotřebitele před další zdražení, uvádí analýza CNN. Z hlediska hodnocení prvních 100 dní v úřadě utrpěla popularita současného prezidenta historický pokles. Trump podle analýzy přivedl USA na pokraj krize a nadále riskuje jejich ekonomickou reputaci ve světě.
Na dálnici D46 u Vyškova zastavili policisté výrazně přetížený jeřáb. Firma se zřejmě snažila ušetřit čas i peníze a z vozidla neodstranila těžká závaží. Místo očekávané úspory ji tak čekala pokuta a zdržení.
K dlouhé výměně názorů došlo v pátek v Poslanecké sněmovně. Šéf ANO Andrej Babiš se pustil do prvního náměstka ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Františka Šulce, když připomínal nákup vozů pro armádu. „Dělá netransparentní kšefty s firmami, kde byl společníkem nebo jednatelem,“ prohlásil Babiš. Ministryně však s odkazem na rejstřík oponovala, že Šulc podíl ve zmíněné firmě LPP nemá. Dodala, že memorandum bylo navíc podepsáno v době, kdy resort vedl ministr Lubomír Metnar (ANO).
Tupperware, značka známá svými plastovými nádobami na skladování potravin, se rozhodla skončit s výrobou a prodejem v Evropě. Důvodem je restrukturalizace, kterou provádí americká centrála pod vedením investičních fondů.
Rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o zrušení takzvaného lex Babiš II zkritizoval na síti X poslanec Jakub Michálek (Piráti). Soudci podle něj umožnili šéfovi ANO Andreji Babišovi a „podobným oligarchům v politice vlastnit média“. Předseda pirátských zákonodárců také uvedl, že si v tomto ohledu nepřeje cestu Maďarska. Poslanec Patrik Nacher (ANO) na jeho slova zareagoval s tím, že jde ze strany Michálka o „obsesi“. Jeho kolega Radek Vondráček (ANO) o nálezu ÚS řekl, že je „racionální a logický“.
O desítky milionů korun by se mohly firmám navýšit výdaje na energie. Na vině je příspěvek na podporované zdroje energie. Ministerstvo financí chce například na dotacích pro solárníky šetřit, ale ministerstvo průmyslu to tak nevidí. Chybějící peníze podle odborníků zaplatí spotřebitelé. Stát teď dokonce prošvihl zákonem daný termín.
Poslali 100 tisíc korun na pomoc válčící Ukrajině. „Teď ale sami potřebujeme finanční injekci. Sedm let našeho života je v tahu,“ posteskne si spoluzakladatelka ostravského stolařství Veronika Žižková. S přítelem Tomášem Cibulkou firmu spustili právě před sedmi lety. Sedmička má být šťastným číslem, v tomto případě to neplatilo a stolařství se po záplavách proměnilo ve hřbitov dřevoobráběcích strojů. „CNC nářezové centrum za 3,5 milionu korun. Ten stroj už se nikdy nerozjede, protože je to vlastně velký počítač, který stál téměř ve dvou metrech vody,“ ukazuje žena zničené elektronické útroby obráběcího stroje. „Stát ale spí. Zatím nám nenabídl žádnou smysluplnou pomoc,“ říká.
Přesně 71 procent českých firem vykazuje nízkou úroveň gramotnosti v oblasti umělé inteligence (AI), u institucí veřejné správy je to dokonce 76 procent. Více než 80 procentům společností pak chybějí zaměstnanci a „talenti“ s AI kompetencemi. Vyplývá to z výsledků Indexu připravenosti na AI od České asociace umělé inteligence, které byly představeny v rámci akce mesic.ai. Ta v průběhu října nabídne více než 100 akcí – přednášek, seminářů či workshopů – o umělé inteligenci zdarma. „Na oplátku“ mohou lidé přispět libovolnou částkou na nadaci rodiny Vlčkových.
Ničivé povodně se nevyhnuly ani areálům firem. Po opadnutí vody sčítají škody v pivovaru Nachmelená opice v zasaženém Krnově. Výrobní halu, kde se nachází většina technologie, zcela zaplavil nekontrolovatelný živel, zaměstnanci nyní odklízejí bahno, potvrdil pro CNN Prima NEWS spolumajitel firmy a vrchní sládek Michal Kuřec. Přívalová vlna zasáhla i výrobnu nedaleké Kofoly, odkud odnesla mnoho sudů. Firma prosí případné nálezce o navrácení. Dodávky nápoje však v ohrožení nejsou, mluvčí společnosti Jana Ptačinská potvrdila, že výrobu pokryjí další závody společnosti.
Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?
Zaměstnancům Brašnářství Tlustý jsem dal chléb, sdělil pro CNN Prima NEWS zakladatel společnosti Roman Tlustý, který prý se společností nekomunikuje. „Jako kdyby vyhodili z podniku Tomáše Baťu,“ poznamenal k nepříznivým vztahům. Firma ve středu zveřejnila slova o hrozícím krachu a poprosila veřejnost o pomoc, po vlně solidarity však otočila s tím, že na tom firma ve skutečnosti tak zle není. Nekalý záměr ale současný majitel Ivan Petrův důrazně odmítá.