firma

Výpis příspěvků ke štítku „firma“

EU přitvrdila sankce vůči Rusku, zaměřila se na Putinovy věrné. Přidaly se i Spojené státy

Členské státy EU definitivně schválily třináctý balík sankcí proti Rusku, který obsahuje seznam 106 jednotlivců a 88 institucí či firem. Sankce jsou zaměřeny proti režimu prezidenta Vladimira Putina a proti těm, kdo ho podporují v jeho „nelegální, nevyprovokované a neoprávněné agresi“, uvedla v pátek Rada EU ve svém prohlášení. Vedle toho Bílý dům před výročím invaze na Ukrajinu oznámil přes 500 sankcí vůči Rusku.

Firemní vzdělávání není jen klišé. Expert radí, jak upoutat pozornost zaměstnanců

Každý výjimečný příběh začíná odhodláním a vášní, a tak je tomu i v případě Valéra Dzvonika, expertního trenéra a development specialisty v O₂. Jeho vášní je vzdělávání. Vystudoval andragogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, absolvoval zahraniční studijní i pracovní stáže a již více než 10 let vede rozvojové kurzy pro zaměstnance, na které se stojí „fronta“.

Sedm pracovních trendů, které firmě pomůžou v krizi. Nejsou náročné, efekt je nedozírný

Následující měsíce budou pro firmy i zaměstnance náročné. Přes velké cíle by však neměly přestat vnímat ty malé. Nabízíme proto žebříček důležitých mikrotrendů na českém pracovním trhu pro letošní rok. V jeho výběru jsou konkrétní aktivity, které nejsou investičně náročné, a zvládnout by je měla skoro každá firma. A jejich efekt je nedozírný. „Nemáme na to čas“ nebo „nejsou na to peníze“ u nich nehrozí.

Vláda vyslyšela volání firem: Do byznysu nalije 3,5 miliardy pro boj s drahou energií

Stát uvolní na pomoc energeticky náročným firmám s cenami energií 3,5 miliardy korun. Peníze použije na snížení plateb firem na hladině vysokého a velmi vysokého napětí za obnovitelné zdroje energie, a to v průměru o dvě třetiny. Pomoc je určena pro téměř 25 tisíc odběrných míst. Na středeční tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že se jedná „o pomoc, kterou si můžeme rozpočtově dovolit“.

Krocení umělé inteligence? Dohoda. EU jako první stanoví jasná pravidla pro její používání

Evropská unie v pátek pozdě večer dosáhla předběžné dohody na regulaci umělé inteligence (AI). Bude však nutné doladit detaily. Informovala o tom agentura Reuters, která píše o „přelomových“ pravidlech. EU podle ní má nakročeno k tomu, aby se stala prvním z významných světových hráčů, který bude mít normy pro regulaci systémů, jako je ChatGPT.

V Česku končí zahřívaný tabák s příchutěmi. Kuřáci si pro něj zřejmě budou jezdit do Polska

V Česku v pondělí začíná platit zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi a aromaty, jak vyžaduje směrnice EU. Podle tabákových firem jsou tabákové produkty s příchutěmi mezi uživateli populární a zkušenost se zákazem z USA ukázala, že část lidí přešla zpět ke klasickým cigaretám. Někteří výrobci reagují tím, že přicházejí s novými produkty, které neobsahují tabák. Upozorňují také na to, že zákaz nezačne platit ve všech zemích EU ve stejnou dobu, zákazníci si tudíž budou pořizovat ochucený zahřívaný tabák v zahraničí.

Výborný zkritizoval kvalitu polských potravin. Podle dat jsou na tom Češi mnohem hůř

Mnoho Čechů jezdí za nákupem potravin do Polska. Jak je to však s jejich bezpečností? Na kvalitu tamního zboží útočili politici v minulosti už několikrát. Tentokrát se ve vysílání CNN Prima NEWS ozval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle něj bychom měli při nákupech u severních sousedů zvažovat kvalitu a bezpečnost potravin. Některá data však naopak uvádějí, že právě Česká republika by měla v této záležitostí přidat.

Ekologická katastrofa v Chorvatsku. Zemí se šíří toxický dým, hasič spadl do roztaveného plastu

Kvůli mohutnému požáru ve výrobně plastů na východě Chorvatska se během úterý z této části země šíří oblak toxického dýmu, který přiměl úřady doporučit lidem nevycházet ven. Silný vítr navíc žene mrak černého dýmu z města Osijek na jih. Podle místní samosprávy může dokonce způsobit ekologickou katastrofu. O události informovaly světové agentury. Při zásahu mělo podle informací webu Jutarnji.hr dojít ke zranění hasiče, který spadnul do rozžhavené taveniny materiálu.

Domácí průmysl strádá, důvodem je Čína či Německo. Pracovní trh je prý i tak vyprázdněný

Český průmysl je v útlumu. Firmy mají méně zakázek, v případě některých došlo k propadu poptávky až o 30 procent. Za poklesem prý stojí konkurence z Asie či nepříznivý stav ekonomiky v Německu. Některé podniky dokonce musely začát propouštět. Podle Svazu průmyslu je ale pracovní trh aktuálně vyprázdněný, a když někdo o práci přijde, snadno najde novou.

Zestátňování energetiky pokračuje. ČEPS dá za provozovatele sítě plynovodů NET4GAS miliardy

Státní společnost ČEPS koupila firmu NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, přičemž konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Informaci o koupi oznámila firma v pátek. Akvizici, kterou ve středu schválila vláda, ještě budou posuzovat regulační orgány.

Expert o Válkově plánu vyrábět penicilin v Česku: Není nereálný, ale ani nejsprávnější

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přišel s ambiciózním plánem. Do roka a půl by chtěl v Česku rozjet výrobu nedostatkového penicilinu. Jeho úřad o tom již začal jednat s držiteli příslušných licencí. Médiím prozradil, co vše je podle něj třeba zajistit, aby se situace kolem výpadku léků stabilizovala. Výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Tomáš Votruba pro CNN Prima NEWS dodal, že vize o zdejší výrobě medikamentu „není nereálná“, nepovažuje ji však za nejsprávnější.