firma

Výpis příspěvků ke štítku „firma“

Michálek: Ústavní soud pomohl oligarchům, nechci maďarskou cestou. Obsese, namítl Nacher

Rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o zrušení takzvaného lex Babiš II zkritizoval na síti X poslanec Jakub Michálek (Piráti). Soudci podle něj umožnili šéfovi ANO Andreji Babišovi a „podobným oligarchům v politice vlastnit média“. Předseda pirátských zákonodárců také uvedl, že si v tomto ohledu nepřeje cestu Maďarska. Poslanec Patrik Nacher (ANO) na jeho slova zareagoval s tím, že jde ze strany Michálka o „obsesi“. Jeho kolega Radek Vondráček (ANO) o nálezu ÚS řekl, že je „racionální a logický“.

REPORTÁŽ: Byznys pod vodou. Zakladatelka stolařské firmy přišla o stroje za miliony, stát spí

Poslali 100 tisíc korun na pomoc válčící Ukrajině. „Teď ale sami potřebujeme finanční injekci. Sedm let našeho života je v tahu,“ posteskne si spoluzakladatelka ostravského stolařství Veronika Žižková. S přítelem Tomášem Cibulkou firmu spustili právě před sedmi lety. Sedmička má být šťastným číslem, v tomto případě to neplatilo a stolařství se po záplavách proměnilo ve hřbitov dřevoobráběcích strojů. „CNC nářezové centrum za 3,5 milionu korun. Ten stroj už se nikdy nerozjede, protože je to vlastně velký počítač, který stál téměř ve dvou metrech vody,“ ukazuje žena zničené elektronické útroby obráběcího stroje. „Stát ale spí. Zatím nám nenabídl žádnou smysluplnou pomoc,“ říká.

Dvě třetiny českých firem nejsou AI gramotné, cukrárna překonala banku. Jak to změnit?

Přesně 71 procent českých firem vykazuje nízkou úroveň gramotnosti v oblasti umělé inteligence (AI), u institucí veřejné správy je to dokonce 76 procent. Více než 80 procentům společností pak chybějí zaměstnanci a „talenti“ s AI kompetencemi. Vyplývá to z výsledků Indexu připravenosti na AI od České asociace umělé inteligence, které byly představeny v rámci akce mesic.ai. Ta v průběhu října nabídne více než 100 akcí – přednášek, seminářů či workshopů – o umělé inteligenci zdarma. „Na oplátku“ mohou lidé přispět libovolnou částkou na nadaci rodiny Vlčkových.

Povodňové škody známých pivovarů i Kofoly jdou do milionů. Jak to pocítí zákazníci?

Ničivé povodně se nevyhnuly ani areálům firem. Po opadnutí vody sčítají škody v pivovaru Nachmelená opice v zasaženém Krnově. Výrobní halu, kde se nachází většina technologie, zcela zaplavil nekontrolovatelný živel, zaměstnanci nyní odklízejí bahno, potvrdil pro CNN Prima NEWS spolumajitel firmy a vrchní sládek Michal Kuřec. Přívalová vlna zasáhla i výrobnu nedaleké Kofoly, odkud odnesla mnoho sudů. Firma prosí případné nálezce o navrácení. Dodávky nápoje však v ohrožení nejsou, mluvčí společnosti Jana Ptačinská potvrdila, že výrobu pokryjí další závody společnosti.

Nedělejte chyby slabých lídrů. Co podřízené nejvíce štve a kdo za to může?

Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?

Jako vyhodit Baťu. Zakladatel Brašnářství Tlustý s vedením nekomunikuje, šéf podvod odmítá

Zaměstnancům Brašnářství Tlustý jsem dal chléb, sdělil pro CNN Prima NEWS zakladatel společnosti Roman Tlustý, který prý se společností nekomunikuje. „Jako kdyby vyhodili z podniku Tomáše Baťu,“ poznamenal k nepříznivým vztahům. Firma ve středu zveřejnila slova o hrozícím krachu a poprosila veřejnost o pomoc, po vlně solidarity však otočila s tím, že na tom firma ve skutečnosti tak zle není. Nekalý záměr ale současný majitel Ivan Petrův důrazně odmítá.

Vyšší televizní poplatky? Je to dvojitá platba, zlobí se firmy. Rozšíření kritizuje i Bartoš

Až stonásobně by se měly zvýšit koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi pro velké firmy. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR se to většině podniků nelíbí a s vládní novelou nesouhlasí. Společnosti především nerozumí, proč by měly platit za televizi, když ji nevyužívají a jejich zaměstnanci navíc platí za domácí přístroje. Podobný názor sdílí i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Členové vládní koalice Spolu si naopak za novelou stojí.

Červený nožík je symbolem Švýcarska. Zachránil i dítě, říká majitel rodinné firmy, Carl Elsener

Švýcarská značka Victorinox je synonymem pro excelentní kvalitu, inovaci a dokonalost. Kapesní nože červené barvy s bílým křížem jsou ikonou mezi nástroji pro přežití, ale také elegantními doplňky pro každodenní život. Firma má kořeny sahající až do roku 1884, kdy Carl Elsener založil svou dílnu na výrobu nožů ve švýcarském městě Ibach. První kapesní nůž, známý jako Original Swiss Army Knife, vytvořil v roce 1891 pro švýcarskou armádu. Od té doby rodinná firma pokračuje už čtvrtou generací v tradici výroby špičkových nožů, nově i hodinek, jak prozradil v pořadu Interview PLUS současný majitel Carl Elsener, který bude hlavním hostem Summitu Family Business Week (FBW), který se uskuteční letos v červnu.

Řecko jde proti proudu, bude mít šestidenní pracovní týden. Kterým směrem míří Česko a EU?

Zatímco v evropských zemích probíhají bouřlivé debaty, zda nezkrátit pracovní týden na čtyři dny, Řecko půjde opačným směrem. Od června totiž začne platit kontroverzní zákon, který dává zelenou šestidennímu pracovnímu týdnu. Odboráři se ale obávají, že původně volitelný šestidenní pracovní týden budou někteří zaměstnavatelé zneužívat – jako v Číně, kde se „systém 996“ stal synonymem pro moderní otrokářství. Ve Velké Británii či Itálii pracovní týden spíše zkracují, v Česku tak učinily některé soukromé firmy.

Čas říct si o vyšší plat je právě teď, tvrdí experti. Nesmí se to ale přehnat, upozorňují

Podle ekonoma Vladimíra Pikory nastal ideální čas na to, aby lidé řekli svým zaměstnavatelům o vyšší mzdu. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že tomuto kroku nahrává nízká nezaměstnanost i vyšší poptávka firem po zaměstnancích. Ekonom Petr Bartoň je přesvědčen, že vhodná příležitost požádat o navýšení platu trvá již 15 let. Považuje to za „chronický problém české ekonomiky“.