reklama

Podvodníci vylákali od klientů 290 milionů. Odborník radí, co je bezpečná investice

Policie navrhla obžalovat sedm lidí, kteří vylákali od stovek klientů více než 290 milionů korun. Slibovali jim výhodné, až pětiprocentní zhodnocení jejich investic za jediný měsíc. Šlo o investice do komodit nebo realit u společnosti Investment and Trading Capital Limited. Jak poznat, že daná nabídka nemusí být reálná, a co je možné v současné době považovat za relativně bezpečnou investici, vysvětlil ve vysílání televize CNN Prima NEWS finanční poradce Vladimír Weiss.

reklama

„Zpravidla se slibují výnosy, které jsou prakticky nesplnitelné. Zavání rovnou podvodem nebo neúměrným rizikem,“ přibližuje finanční poradce firmy Partners Weiss. Podvodníci, kteří okradli klienty o miliony, pak slibovali nesplnitelné.

„Podvodníci slibovali jedno až pět procent měsíčně. Což je hrubým přepočtem cca 12 až 60 procent ročně, což je velice nestandardní,“ varuje.

Kromě nestandardních výnosů je dalším rysem podvodu například garance. „Každá garance je tak silná jako ten, kdo ji poskytuje. Musíme k nim přistupovat opatrně,“ míní Weiss. Bezpečný výnos je podle jeho slov okolo půl procenta.

V případě odsouzení hrozí oněm sedmi lidem až deset let vězení. Peníze jim na slibovanou investici poskytlo nejméně 385 lidí. Při vyšetřování byl zajištěn movitý a nemovitý majetek za více než 60 milionů korun, uvádí mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Tagy:
investice podvod finance Investment and Trading Capital Limited Vladimír Weiss Jaroslav Ibehej Partners

Hlavní zprávy

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv
ZOH 2022

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky
Středočeský kraj

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama