reklama
CNN Prima News pohřby

pohřby

Výpis příspěvků ke štítku „pohřby“

Šéf krematoria chce 50 nebožtíků převézt v mrazícím kamionu. Zákon to neumožňuje

Ředitel ostravského krematoria Ivo Furmančík potvrdil CNN Prima NEWS, že transport padesáti nebožtíků, které v Ostravě nejsou schopni zpopelnit, zamíří do krematoria v Hustopečích u Brna. Převoz již avizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Zamražená těla převezeme chladícím vozem, který v tuto chvíli stojí u krematoria,“ informuje Furmančík. Majitel pohřební služby Acordia David Kraus však podotýká, že podle zákona mohou zesnulé převážet jen speciálně upravené pohřební vozy.

Majitel pohřební služby: Krematoria jsou plná, pohřbívejme oběti covidu víc do země

Krematoria jsou přetížena, těla nebožtíků v Ostravě čekají na zpopelnění již ve dvou chladicích vozech. „Pokud by se podařilo změnit mentalitu pozůstalých a zvýšit počet pohřbů do země, krematoriím by se ulevilo,“ přemítá David Kraus, majitel pohřební služby Acordia, která sídlí hned u krematoria. Přispět ke změně mentality by ale zřejmě musel i stát, například dotační podporou pohřbů do země. „Bagr vykope hrob zhruba za dvě hodiny, volných míst na hřbitovech je dost,“ říká Kraus.

Od středy může na svatbu, pohřeb a bohoslužbu o pět lidí víc. Celkem patnáct

Svateb, pohřbů či bohoslužeb se od středy 18. listopadu smí účastnit 15 lidí místo deseti. Vyplývá to z úpravy opatření omezujícího volný pohyb v Česku, kterou schválila vláda. Kabinet dokument upravil tak, aby odpovídal opatřením podle rizikového skóre protiepidemického systému PES. Výjimka ze zákazu volného pohybu bude nově platit i pro sportování na venkovních sportovištích.

Celá rodina nesmí na pohřeb. Rozhořčeně se ptá Babiše, kdo má zůstat doma

Vůči maximálnímu počtu deseti osob na pohřbech a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se na Facebooku tvrdě ohradila uživatelka Jana Bajgarová. Na pohřeb její matky, která zemřela v pátek, se totiž nedostane ani celá nejbližší rodina zesnulé. V příspěvku mimo jiné premiéra vyzývá, aby si vytiskl její rodinné foto a fixou škrtal lidi, dokud mu nezůstane požadovaných deset.

Svateb a pohřbů se od pondělí může účastnit maximálně 30 lidí. Jak to funguje v praxi?

Svatby a pohřby se od pondělí mohou v Česku konat jen s omezeným počtem účastníků. Podle vládních opatření proti šíření koronaviru jich může být nejvíce 30. Následné svatební oslavy a smuteční hostiny v restauracích mohou být do půlnoci. Od minulého týdne jsou přitom restaurace, bary či kluby zavřené a lidé si v nich mohou jídlo koupit jen ve výdejových okénkách.

reklama