Pohřební služba Acordia z Ostravy průměrně pochová 70 nebožtíků měsíčně. „V jarní vlně koronaviru to bylo 110 zesnulých za měsíc, to byl strašný nápor. A teď už se opět začíná umírat na covid, v posledních dnech jsme pohřbili celkem tři osoby, které byly v době úmrtí nakaženy koronavirem,“ říká majitel pohřební služby David Kraus. „Hlavně seniory tak prosím, očkujte se.“ S dovětkem, ať nepřidělávají pohřební službě práci.
První otázka bude poněkud nekorektní, omlouvám se. Proč vyzýváte občany k očkování? Vždyť ve vašem oboru musí platit, že čím více mrtvých, tím lepší zisky.
Hloupá otázka. Kdo poctivě podniká v pohřebnictví, nemůže takto vůbec uvažovat. Možná to zní divně, ale náš obor vnímám jako službu pozůstalým, kterým obstarám pohřeb tak, aby jim na tento den zůstaly v paměti i pěkné vzpomínky. Jsou totiž i takové pohřební agentury, které pohřeb odbydou zvadlými květinami, nabídnou nekvalitní rakev, šišlajícího řečníka a parte s gramatickými chybami. To je samozřejmě ostuda oboru. My ostatní ale pohřebnictví určitě nevnímáme tak, že čekáme na něčí smrt. Smrt tady byla, je a bude, nelze před ní utéct, nikdo přece není nesmrtelný. Ale rozhodně nikomu nepřeji, aby se mu stalo něco zlého.
Před chvílí jsem se „dušičkově“ procházel po ústředním ostravském hřbitově, kde vaše společnost sídlí. A zeptal jsem se celkem osmi seniorů, zda jsou očkovaní, polovina nebyla. Šokovala mě třeba 87letá Josefa Poláčková, které prý očkování vymluvila její lékařka. Co byste vzkázal neočkovaným seniorům, kteří na covid umírají nejčastěji?
Obecně jsem příznivcem očkování, v mé firmě jsou proto všichni očkováni i proti covidu. Nevím, jak to ta lékařka přesně myslela, ale to je přístup „napřesdržku“, abych to ještě řekl slušně. Že lékařka vymlouvá devadesátiletému seniorovi očkování – a navíc zřejmě zdravému, když jste ho potkal na hřbitově, to je skoro zločin. Lékaři, zdravotníci, ošetřovatelky, všichni zaměstnanci domovů důchodců, pečovatelských služeb a tak dále mají v prvé řadě povinnost dát těm starým lidem šanci žít co nejdéle. Bohužel i v těchto oborech se setkáte s názory, že vakcína pro devadesátiletého nemá smysl, protože stejně brzy zemře.
V sobotu v Česku na covid zemřelo 17 lidí, ve svátek 28. října dokonce 25 osob, vesměs šlo o neočkované seniory ve velmi vysokém věku. Projevuje se už nová vlna koronaviru i ve vaší pohřební službě?
Projevuje. V posledních dnech jsme po delší přestávce opět pohřbili tři osoby, které byly v době úmrtí nakaženy koronavirem. Hlavně nejstarší spoluobčany proto vyzývám: Očkujte se! A zbytečně pohřebnictví nepřidělávejte práci.
Kolik práce vám vlastně přibylo na vrcholu letošní zimní a jarní vlny covidu?
Byli jsme poměrně silně vyčerpaní, protože jsme si těla nevyzvedávali jen v nemocnicích, kde nám je vydávají v pracovní době. Umíralo se hodně v domovech důchodců i doma, k nebožtíkům s koronavirem jsme museli jezdit celé noci a kolikrát se stalo, že jsme i čtyři noci za sebou nezamhouřili oči. Myslím, že se to na nás dost podepsalo, bylo to nejen fyzicky, ale i psychicky vyčerpávající.
Kolik nebožtíků navíc oproti standardnímu režimu jste museli pohřbívat?
Ve standardním režimu máme asi 70 nebožtíků měsíčně, na vrcholu poslední vlny jich bylo 110 měsíčně.
Když se loni na jaře objevila první úmrtí na covid, i lidé v pohřebnictví měli z nakažených těl docela strach. Jak je tomu dnes?
Naučili jsme se s infekcí lépe vycházet. Používáme více ochranných pomůcek než před covidem a s těly nebožtíků už pracujeme standardně, oblékáme je do rakve a podobně. Se zesnulým s koronavirem se dokonce za určitých hygienických podmínek může rodina rozloučit i u otevřené rakve. Jde nám o maximální vstřícnost k mnohdy zoufalým pozůstalým, kteří nesmějí mít pocit, že covid nějak výrazně komplikuje pohřební obřady. Samozřejmě jim ale nemůžeme dovolit, aby v takovém případě třeba políbili nebožtíka na čelo.
Počty obětí jsou díky očkování zatím mnohem nižší než letos v březnu. Pamatuji si, že na Mezinárodní den žen (8. března) umřelo na covid 236 obyvatel Česka. Jaký další vývoj očekáváte?
Netuším, jaký bude další vývoj. Až příliš velká skupina občanů odmítla očkování, ale i tak to chci vidět spíš pozitivně.
Kdo může za to, že jsme zatím plně proočkovali jen 57 procent populace v Česku?
Státu se absolutně nepovedla očkovací kampaň, pokud lze vůbec říct, že nějaká byla. Nenašla se žádná výrazná osobnost, která by svým vlivem a dosahem významně pomohla očkování. Možná je to blbý nápad, ale pokud má třeba moderátor Leoš Mareš milion sledujících na Instagramu, proč nenatočí klip, na kterém by stál mezi hroby a emotivně vybízel k očkování? Dovedu si k tomu představit působivou hudbu Petra Hapky, celé by to bylo jen v černobílé barvě. Ale hlavně by ten klip běžel denně před hlavními zprávami na všech televizích. Zařídit něco podobně působivého se vláda ani nepokusila. Pohřebnictví vždycky úzce souviselo s epidemiemi všeho druhu a právě očkování nás postupně zbavilo mnohých dříve smrtelných nemocí. Díky nim se třeba podařilo zcela vymýtit pravé neštovice a eliminovat další nemoci – jako třeba obrnu a tuberkulózu.
Připomínám, že pravými neštovicemi se ještě v roce 1967 nakazilo 15 milionů lidí a 2 miliony jich zemřelo. Dnes je díky očkování nemoc opravdu vymýcena na celém světě. Proč jsou Češi tak tvrdohlaví, je to nějaký vzdor vůči mocným, kterým se tu nedůvěřuje od husitských dob?
No jasně, husiti a věčný odboj. Ale vážně, chybí nám rozumná a všemi přijatelná osobnost, která by smysl očkování dokázala vysvětlit národu. Chápu, že všechny už štvou roušky a další omezení, ale jedině vakcína nám dopomůže k tomu, že jednou budeme žít jako před pandemií, třeba Portugalcům se to téměř podařilo. Vždycky je přece lepší nechat naočkovat sebe i staré rodiče či prarodiče než seniorům v rodině zařizovat pohřeb. Za covidu jsem se s tím setkal vícekrát, že někdo v krátké době přišel o otce i matku ve vyšším věku. Když nebyla vakcína, nedalo se tomu předejít, ale dneska přece máme účinnou prevenci.