V Jihlavě dosloužilo krematorium. Nebožtíky kvůli tomu čeká poslední cesta za hranice kraje

Jihlava bude brzy bez krematoria.

Jihlava bude brzy bez krematoria

Vysočina bude na zhruba šest týdnů bez krematoria. V tom jediném jihlavském totiž po dvanácti letech dosloužila pec a potřebuje generální opravu. Mimo provoz bude také obřadní síň.

Ve světovém srovnání je Česká republika velmocí v pohřbívání žehem. Žáruvzdorné cihly ovšem v kremační peci vydrží tak 12 až 15 tisíc žehů. Pak vypoví službu.

ČTĚTE TAKÉ: Kuriózní incident na Opavsku. Na fotbalové hřiště vběhlo během zápasu stádo ovcí

„Jak se postupně navyšují počty žehů, tak dochází k zeslabování šamotové vyzdívky a mohlo by dojít k celkovému poškození pece,“ vysvětlil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Žárem namáhané stěny by se totiž mohly rozpadnout. Degradaci pece urychlil nápor mrtvých během koronavirové pandemie; zaměstnanci tehdy pracovali na směny i o svátcích a víkendech.

Jihlavské krematorium je přitom spádové pro celou Vysočinu. Rakve se tak po dobu šesti týdnů budou vozit mimo kraj. „Zkrátka se budeme muset domluvit s nějakým krematoriem, s největší pravděpodobností to vypadá na Jindřichův Hradec. Po dobu, kdy bude odstavená kremační pec v Jihlavě, budeme zesnulé vozit tam,“ sdělil Málek.

Pec navíc není jediná komplikace, po desítkách let provozu se začala rozpadat střecha obřadní síně. Už v pondělí se pro pozůstalé uzamknou dveře. A to je něco, co nepamatuje ani zdejší obřadník Petr Chytil. „Od doby, co ta kremačka stojí, tak se poprvé uzavírá. Ale tak je to možná dobře, že dělají tu střechu,“ podotkl.

„Bude to logisticky náročné, počítáme s tím, že doba obřadů se denně prodlouží,“ poznamenal Málek. Truchlící rodina a přátelé musejí vzít po dobu oprav za vděk kaplí na ústředním hřbitově. Ta má však omezenou kapacitu. Při větších pohřbech tak zůstane část lidí venku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stále více důchodců přichází o peníze. Jak získat vratky od zdravotních pojišťoven?

Tagy:
kremace Vysočina pohřby pohřbívání krematorium Jihlava Martin Málek Petr Chytil kremační pec