reklama

Šéf krematoria chce 50 nebožtíků převézt v mrazícím kamionu. Zákon to neumožňuje

Ředitel ostravského krematoria Ivo Furmančík potvrdil CNN Prima NEWS, že transport padesáti nebožtíků, které v Ostravě nejsou schopni zpopelnit, zamíří do krematoria v Hustopečích u Brna. Převoz již avizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Zamražená těla převezeme chladícím vozem, který v tuto chvíli stojí u krematoria,“ informuje Furmančík. Majitel pohřební služby Acordia David Kraus však podotýká, že podle zákona mohou zesnulé převážet jen speciálně upravené pohřební vozy.

reklama

V České republice stojí 27 funkčních krematorií s 54 žárovišti, je to nejvíce na světě na počet obyvatel. Sousední Slovensko disponuje pouze třemi krematorii. Většinu tuzemských krematorií pak v minulých dnech obvolával ředitel toho ostravského Ivo Furmančík. „Zjišťoval jsem, kde mají volné kapacity, nakonec jsem se dohodl s krematoriem v Hustopečích u Brna,“ vysvětluje ředitel.

Ostravská žároviště totiž dokážou spálit jen 60 těl za den, což při vrcholící pandemii infekce COVID-19 nestačí. Kapacita jediného krematoria v Moravskoslezském kraji neměla velké rezervy ani před příchodem pandemie, kdy pece spalovaly 30 až 40 zesnulých denně. Majitelé pohřebních služeb v kraji už proto dlouho volají, aby krematorium rozšířilo počet žárovišť, což ostravští politikové dosud nevyslyšeli.

Padesát rakví v jednom kamionu

Koronavirus teď problém odhalil v celé nahotě, ve více než milionové ostravské aglomeraci přestali zvládat zpopelňování zesnulých. „Jakmile jsem vyjednal převoz do Hustopečí, informoval jsem město a krizový štáb,“ líčí ředitel Furmančík, jenž není úplně šťasten, že ministr Hamáček prezentuje převoz mrtvol z Ostravy na jih Moravy jako zásluhu Ústředního krizového štábu.

K tématu

Pokud jde o logistické zabezpečení převozu, nebude krematorium oslovovat pohřební služby. „To by znamenalo uzavřít spoustu smluv. Všechno by se opět zdrželo. Transport zajišťujeme vlastními silami, zamražená těla budou převezena přímo v návěsu, který v tuto chvíli stojí za krematoriem. A vejde se do něho přibližně padesát rakví.“

David Kraus, majitel pohřební služby Acordia, která sídlí v areálu centrálního ostravského hřbitova s krematoriem, si dovede představit i jiný typ transportu. Nebožtíky by ze severu na jih Moravy převážel pohřebními vozy. „Zákon o pohřebnictví navíc ani jinou možnost nedovoluje, i když ministerstvo vnitra zřejmě může udělit nějakou výjimku,“ říká Kraus a ukazuje zákon o pohřebnictví. „Lidské pozůstatky mohou být převáženy po pozemních komunikacích pouze ve speciálním vozidle k tomu účelu schváleném podle zvláštního právního předpisu,“ praví zákon.

Řešením by byl pohřeb do země. Je ale dražší

Pohřební služby v Ostravě podle Krause disponují vozy, v nichž lze převážet až čtyři rakve najednou. „Cesta z Ostravy do Hustopečí a zpět trvá i s vykládkou asi čtyři hodiny. Pohřební služby by tuhle operaci zvládly velice rychle,“ věří majitel Acordie.

David Kraus už také v rozhovoru pro CNN Prima NEWS navrhoval, jak snížit vytíženost ostravského krematoria. Přesvědčovat pozůstalé, aby blízké nespalovali, ale ukládali do země. Hřbitov za krematoriem disponuje stovkami volných míst.

„Určitě by nám to pomohlo, ale vůbec nevím, jak přesvědčit pozůstalé, aby pohřeb žehem vyměnili za dražší obřad do země,“ říká skepticky ředitel krematoria Ivo Furmančík. „Podle mých zpráv až devadesát procent zesnulých v Moravskoslezském kraji končí v krematoriu.“

K tématu

Tagy: hroby kamiony Ostrava Jan Hamáček kamion pohřby krematorium převoz mrtví koronavirus Hustopeče Ivo Furmančík David Kraus Acordia

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama