reklama

Ústí má konečně své krematorium. Pracovníci se chystají na příval obětí s koronavirem

Nebožtíci už se nebudou muset převážet z Ústí nad Labem do jiných měst. Po několika měsících sporů města s bývalým nájemcem a následné rekonstrukci tu začalo fungovat městské krematorium. Za přísných hygienických podmínek se pracovníci připravují také na spalování zemřelých s potvrzeným onemocněním COVID-19.

reklama

Zrekonstruovaným krematoriem, které nyní provozují Městské služby Ústí nad Labem, provedla štáb vedoucí hřbitova Eva Lanzendörferová. „Touto cestou přijíždí pohřební služby. Než jde tělo ke zpopelnění, je uloženo buď v chladicím nebo mrazicím zařízení dle zákona,“ popsala.

Rakev se zesnulým se označí ohnivzdorným štítkem z kovu nebo keramiky. Pozůstalí tak mají jistotu, že jde skutečně o jejich příbuzného. „Teď vcházíme do místnosti, kde je umístěna opravená kremační linka,“ ukázala Lanzendörferová.

Samotný žeh trvá zhruba hodinu a půl. Následně se popel musí rozemlít v takzvaném kremulátoru. „Stále tam máme nespalitelnou část, kovový štítek, s tím samým záznamem, a víme, že ten popel je přímo do této úřední urny,“ vysvětlila vedoucí hřbitova.

Zesnulý s koronavirem znamená přísné hygienické podmínky

Při manipulaci s těly s potvrzenou nákazou COVID-19 musí pracovníci kremateria dodržovat přísné hygienické podmínky. „Dozoruje na to hygiena, dodržujeme maximální počet shromážděných osob, dezinfekci, pravidelné čištění – všechna ta vládní nařízení – jak máme,“ ujistil ředitel Městských služeb Martin Mata.

Právě v otázce způsobu pohřbívání nebožtíků s potvrzenou nákazou koronavirem vyvolal rozruch ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ten prosazoval výhradně spalování těchto zemřelých, oproti pohřbívání do země.

„Máme nový občanský zákoník, který jasně a nezpochybnitelně říká, že člověk si ještě za svého života svůj pohřeb naplánuje. COVID-19 není infekční nemoc, jak ji zná zákon, promiňte, máme to černé na bílém od ministerstva zdravotnictví,“ uvedl předseda Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

„Pokud by si nebožtík přál být pohřbený do země, tak to ani vládní opatření nesmí zakazovat, takže my k tomu přistupujeme citlivě,“ doplnil Mata.

Prymula svá slova po kritice mírnil

Po kritice odborníků a veřejnosti své vyjádření ministr mírnil a připustil i variantu pohřbení do země. „U tohoto onemocnění je ta infekciozita po smrti poměrně malá, takže asi bude možná i ta druhá varianta, určitě to není tak, že by někdo něco nařizoval,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Prymula.

Podle Českého statistického úřadu zemře v Česku za jeden rok více než 109 tisíc lidí. Formu zpopelnění pak volí více než 82 procent Čechů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama