reklama

Ústí má konečně své krematorium. Pracovníci se chystají na příval obětí s koronavirem

Nebožtíci už se nebudou muset převážet z Ústí nad Labem do jiných měst. Po několika měsících sporů města s bývalým nájemcem a následné rekonstrukci tu začalo fungovat městské krematorium. Za přísných hygienických podmínek se pracovníci připravují také na spalování zemřelých s potvrzeným onemocněním COVID-19.

reklama

Zrekonstruovaným krematoriem, které nyní provozují Městské služby Ústí nad Labem, provedla štáb vedoucí hřbitova Eva Lanzendörferová. „Touto cestou přijíždí pohřební služby. Než jde tělo ke zpopelnění, je uloženo buď v chladicím nebo mrazicím zařízení dle zákona,“ popsala.

Rakev se zesnulým se označí ohnivzdorným štítkem z kovu nebo keramiky. Pozůstalí tak mají jistotu, že jde skutečně o jejich příbuzného. „Teď vcházíme do místnosti, kde je umístěna opravená kremační linka,“ ukázala Lanzendörferová.

Samotný žeh trvá zhruba hodinu a půl. Následně se popel musí rozemlít v takzvaném kremulátoru. „Stále tam máme nespalitelnou část, kovový štítek, s tím samým záznamem, a víme, že ten popel je přímo do této úřední urny,“ vysvětlila vedoucí hřbitova.

Zesnulý s koronavirem znamená přísné hygienické podmínky

Při manipulaci s těly s potvrzenou nákazou COVID-19 musí pracovníci kremateria dodržovat přísné hygienické podmínky. „Dozoruje na to hygiena, dodržujeme maximální počet shromážděných osob, dezinfekci, pravidelné čištění – všechna ta vládní nařízení – jak máme,“ ujistil ředitel Městských služeb Martin Mata.

Právě v otázce způsobu pohřbívání nebožtíků s potvrzenou nákazou koronavirem vyvolal rozruch ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ten prosazoval výhradně spalování těchto zemřelých, oproti pohřbívání do země.

„Máme nový občanský zákoník, který jasně a nezpochybnitelně říká, že člověk si ještě za svého života svůj pohřeb naplánuje. COVID-19 není infekční nemoc, jak ji zná zákon, promiňte, máme to černé na bílém od ministerstva zdravotnictví,“ uvedl předseda Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

„Pokud by si nebožtík přál být pohřbený do země, tak to ani vládní opatření nesmí zakazovat, takže my k tomu přistupujeme citlivě,“ doplnil Mata.

Prymula svá slova po kritice mírnil

Po kritice odborníků a veřejnosti své vyjádření ministr mírnil a připustil i variantu pohřbení do země. „U tohoto onemocnění je ta infekciozita po smrti poměrně malá, takže asi bude možná i ta druhá varianta, určitě to není tak, že by někdo něco nařizoval,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Prymula.

Podle Českého statistického úřadu zemře v Česku za jeden rok více než 109 tisíc lidí. Formu zpopelnění pak volí více než 82 procent Čechů.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch
OH 2021

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Skupina PPF má nový byznys. Bude pronajímat plachetnice turistům

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama