reklama

Ústí má konečně své krematorium. Pracovníci se chystají na příval obětí s koronavirem

Nebožtíci už se nebudou muset převážet z Ústí nad Labem do jiných měst. Po několika měsících sporů města s bývalým nájemcem a následné rekonstrukci tu začalo fungovat městské krematorium. Za přísných hygienických podmínek se pracovníci připravují také na spalování zemřelých s potvrzeným onemocněním COVID-19.

reklama

Zrekonstruovaným krematoriem, které nyní provozují Městské služby Ústí nad Labem, provedla štáb vedoucí hřbitova Eva Lanzendörferová. „Touto cestou přijíždí pohřební služby. Než jde tělo ke zpopelnění, je uloženo buď v chladicím nebo mrazicím zařízení dle zákona,“ popsala.

Rakev se zesnulým se označí ohnivzdorným štítkem z kovu nebo keramiky. Pozůstalí tak mají jistotu, že jde skutečně o jejich příbuzného. „Teď vcházíme do místnosti, kde je umístěna opravená kremační linka,“ ukázala Lanzendörferová.

K tématu

Samotný žeh trvá zhruba hodinu a půl. Následně se popel musí rozemlít v takzvaném kremulátoru. „Stále tam máme nespalitelnou část, kovový štítek, s tím samým záznamem, a víme, že ten popel je přímo do této úřední urny,“ vysvětlila vedoucí hřbitova.

Zesnulý s koronavirem znamená přísné hygienické podmínky

Při manipulaci s těly s potvrzenou nákazou COVID-19 musí pracovníci kremateria dodržovat přísné hygienické podmínky. „Dozoruje na to hygiena, dodržujeme maximální počet shromážděných osob, dezinfekci, pravidelné čištění – všechna ta vládní nařízení – jak máme,“ ujistil ředitel Městských služeb Martin Mata.

Právě v otázce způsobu pohřbívání nebožtíků s potvrzenou nákazou koronavirem vyvolal rozruch ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ten prosazoval výhradně spalování těchto zemřelých, oproti pohřbívání do země.

K tématu

„Máme nový občanský zákoník, který jasně a nezpochybnitelně říká, že člověk si ještě za svého života svůj pohřeb naplánuje. COVID-19 není infekční nemoc, jak ji zná zákon, promiňte, máme to černé na bílém od ministerstva zdravotnictví,“ uvedl předseda Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

„Pokud by si nebožtík přál být pohřbený do země, tak to ani vládní opatření nesmí zakazovat, takže my k tomu přistupujeme citlivě,“ doplnil Mata.

Prymula svá slova po kritice mírnil

Po kritice odborníků a veřejnosti své vyjádření ministr mírnil a připustil i variantu pohřbení do země. „U tohoto onemocnění je ta infekciozita po smrti poměrně malá, takže asi bude možná i ta druhá varianta, určitě to není tak, že by někdo něco nařizoval,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Prymula.

Podle Českého statistického úřadu zemře v Česku za jeden rok více než 109 tisíc lidí. Formu zpopelnění pak volí více než 82 procent Čechů.

Další hlavní zprávy

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Moravskoslezský kraj

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu

Zákaz popíjení piva a dalších alkoholických nápojů na veřejných místech skončil v pondělí, pokud totéž nezakazují obecní vyhlášky. V proslulé ostravské Stodolní ulici žádná taková vyhláška neplatí, přesto se tam v úterý nabízel „tekutý chléb“ u pouhých dvou výdejních okének. Zapomněl národ na chuť čepovaného, nebo má oprávněný strach z nákazy covidem?

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Další články
reklama
reklama