Na co se pokoušet cestovat mezi okresy, když můžete do Egypta? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Češi nesmějí vycestovat ani za hranice okresu, na exotickou dovolenou však ano. Nejvíce táhne Egypt, kam bylo ještě donedávna možné zamířit i bez negativního testu. Ministerstvo zahraničí sice cestování za účelem turistiky nedoporučuje, odpovědnost ale nechává na leteckých společnostech.
„Do Egypta odjíždí polovina všech klientů, následují Spojené arabské emiráty, Maledivy a Kanárské ostrovy,“ řekla CNN Prima NEWS mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. „Od začátku roku odletěly do Egypta vyšší tisíce lidí, prodej zájezdů každým týdnem stoupá,“ doplnila. Zvýšený zájem potvrzuje i pražské Letiště Václava Havla. V lednu podle jeho dat zamířilo k Rudému moři o 55 procent více Čechů než loni ve stejném období.
Momentálně do Egypta odlétá pět letadel týdně a na konci března se přidá šesté. Země přitom počítá s tím, že od poloviny dubna, kdy začne postní měsíc ramadán, se zvýší počet pozitivně testovaných na koronavirus.
Prezidentský poradce pro oblast zdravotnictví Mohamed Awad Tageldin upřesnil, že důvodem by měla být velká rodinná setkání ve večerních hodinách, kdy muslimové přerušují půst. Loni na jaře se tamní vláda snažila šíření infekce částečně zamezit nočním zákazem vycházení a zrušením hromadných bohoslužeb. Ke sváteční tabuli se ale rodiny zřejmě scházely, jen o něco dříve.
Resort zdravotnictví: Odpovědnost je na leteckých společnostech
Do Egypta bylo do 5. března možné odletět bez negativního testu a nechat se otestovat až na místě. Ministr zahraničí Tomáš Petříček však již tehdy řekl pro web iRozhlas, že doporučuje nechat se otestovat ještě v Česku, neboť karanténa v zahraničí se může prodražit. Podle Řezníčkové ale bývají cestující pozitivně testováni spíše ojediněle.
„Pokud se tak stane, jsou zde jasně vymezená ubytování určená pro nakažené. Mohou využívat všech hotelových služeb, přičemž jejich pohyb je bohužel omezený,“ vysvětlila. Riziku, že se člověku kvůli karanténě dovolená značně prodraží, lze zamezit volbou vhodného připojištění. Bez něj si cestující náklady na ubytování v hotelu pro pozitivně testované uhradí sám.
Co se týče skutečnosti, že se lidé mohli testovat až v cílové destinaci, ministerstvo zdravotnictví zde nechce zasahovat. Testování před odletem je podle resortu v kompetenci jednotlivých leteckých společností. Pro cestu zpět z Egypta nutné prokázat se negativním PCR testem, který není starší než 72 hodin, ještě na území Egypta, uvedlo ministerstvo zahraničí.
Egyptská arabská republika se totiž na cestovatelském semaforu řadí k tmavě červeným zemím s velmi vysokým rizikem nákazy. Cestující proto musí při cestě zpět také vyplnit příjezdový formulář, odebrat se do pětidenní karantény a tu následně ukončit dalším PCR testem.
To ale Egyptu jako dovolenkové destinaci neubírá na popularitě. Denní přírůstek pozitivně testovaných v přepočtu na milion obyvatel je navíc v Egyptě nesrovnatelně nižší než v tuzemsku. Podle serveru Our World in Data připadá na milion obyvatel něco přes šest nakažených, zatímco v Česku toto číslo přesahuje tisícovku.
Táhnou i Kanárské ostrovy nebo Maledivy
Zvýšený zájem je také o zájezdy na Kanárské ostrovy, letadla z Prahy bývají vyprodaná. „Vzhledem k tomu, že je nyní výběr destinací, kde je teplo, velmi omezený a na ostrovech pomalu začíná sezona, očekáváme v příštích týdnech boom,“ odhaduje Řezníčková. Prozatím jsou čtvrtou nejoblíbenější destinací, krom Egypta jsou populárnější ještě Spojené arabské emiráty a Maledivy. Na Maledivách patřili v lednu a v únoru právě Češi k desítce nejhojnějších návštěvníků. Uvedlo to Letiště Václava Havla.
Kanárské ostrovy jsou oblíbené také proto, že hlavní ostrovy se aktuálně nacházejí v prvním nebo druhém pohotovostním stupni, a restriktivní omezení jsou proto relativně mírná. Pohostinská a stravovací zařízení jsou v provozu do 23 hodin či do půlnoci, v závislosti na aktuální situaci. Pro vstup je potřeba PCR nebo ATM test mladší 72 hodin a formulář kontroly stavu.