reklama

Covid si nevybírá jen podle věku. Když už povinné očkování, tak pro všechny, říká expert

Povinné očkování pro lidi starší 60 let je nespravedlivé, prohlásil v pořadu Interview ředitel organizace Život 90 Jaroslav Lorman. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že pakliže by měla být vakcína povinná, tak pro všechny. Covid si totiž nevybírá podle věku, ale spíše na základě kondice člověka.

reklama

„Jsem přesvědčený o tom, že očkování je jediná možná cesta z krize, ve které jsme. Ale ustanovení, že lidé nad 60 let musí být povinně očkovaní, považuji za nespravedlivé. Určili jsme nějakým číslem, že všichni, kteří oslavili 60. narozeniny, musí být očkováni, ačkoliv víme, že pro covid není problém věk, ale další nemoci a celková kondice,“ uvedl ředitel organizace Život 90 Jaroslav Lorman.

O povinném očkování se vedou ostré diskuze, vláda v demisi vyhlášku předkládá krátce před koncem svého mandátu. Podle některých zástupců nově nastupující vlády je povinné očkování lidí nad 60 let diskriminační.

„Pokud k tomu (povinnému očkování – pozn. red.) přistoupit, tak si myslím, že by bylo férové ho udělat pro všechny – dejme tomu pro lidi starší 18 let. To by za mě bylo spravedlivé řešení,“ vysvětlil Lorman. Ztotožňuje se tak například s názorem České vakcinologické společnosti. A podobný postup by se líbil i řadě odborníků. „Jsem také odpůrce toho, že se všichni v určité věkové kategorii musí naočkovat. Důležitější je biologický věk než kalendářní,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS kardiolog Jan Pirk.

Senioři dají víc na rodinu než data

Naopak Společnost infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve svém stanovisku návrh povinně očkovat lidi nad 60 let podpořila. Podobně, jak se liší ve svých názorech odborníci, stejně tak jsou rozpolceni i senioři.

„Většina z nich je očkovaná, ale jsou mezi nimi lidé, kteří očkování odmítají z nejrůznějších důvodů. Ti jsou v pasti, protože by se měli povinně naočkovat a přitom jim vlastní svědomí říká, že by neměli. Důvodem je nedůvěra ve vakcínu,“ popsal ředitel organizace Život 90.

Lorman ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že česká společnost je bohužel v záplavě nejrůznějších dezinformací a hoaxů. „Někdy člověk žasne nad tím, čemu jsou lidé ochotní a schopní věřit. I zdravotnická společnost je rozdělená, zmatek kolem argumentace je pro všechny patrná,“ řekl.

Ze své zkušenosti ví, že starší lidé jsou velmi často závislí na názorech své rodiny a přátel. „Mezi sebou šíří neověřené informace, je to velmi často pocitové a je to přesvědčení, které není racionální,“ dodal Lorman.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama