Koronavirová varianta omikron se sice šíří i mezi očkovanými, ale má mírnější příznaky. Podle experta by lidé tuto variantu neměli brát na lehkou váhu, neboť počty nově nakažených budou rychle přibývat a virus se bude dál vyvíjet.
Profesor Tim Spector z Londýnské King ’s College uvedl, že většina lidí nakažených variantou omikron pociťuje „příznaky podobné nachlazení“, ale zároveň varoval, že může způsobit dlouhodobá rizika. Ve Spojeném království se odhaduje, že každý den průměrně přibývá přes 83 tisíc symptomatických případů, což je čtyřprocentní nárůst oproti minulému týdnu. V plně očkované populaci pak jde zhruba o 25 tisíc nových denních symptomatických případů.
Podle tamní vlády jsou zhruba tři procenta z nových případů právě variantou omikron. „Pokud čísla raketově rostou, nezáleží na tom, zda procento lidí hospitalizovaných nebo umírajících zůstane nízké, jde o objem, ne o procenta,“ říká Spector, který se obává, že vyšší rychlost přenosu by mohla mít zničující následky.
Omikron obchází naši imunitu
Podle Spectora budou počty nově nakažených ještě stoupat. „Pokud neuvidíme zásadní změny v chování, očekávám, že v roce 2022 se čísla nově nakažených vyšplhají výše než kdy jindy,“ uvedl pro web manchestereveningnews.co.uk. Velkého nárůstu nově nakažených se obává i člen Scientific Advisory Group for Emergency profesor John Edmunds. Podle něj sekvenování naznačilo, že varianta omikron existuje již od poloviny října.
„Během příštích dvou měsíců uvidíme opravdu poměrně velkou vlnu omikronu. To bude mít za následek velký počet hospitalizací, což bohužel povede k velkému počtu úmrtí, tím jsem si docela jistý,“ popsal Edmunds a dodal, že se virus bude dále vyvíjet, aby se vyhnul lidské imunitě. „Omikron je z velké části schopen obejít naši imunitu,“ vysvětlil Edmunds a dodal, že to je směr, kterým se koronavirus bude vyvíjet i nadále.