Sprejeři z Karlova mostu (zdroj: Policie ČR)
Policii se v sobotu večer přihlásil mladý muž, který se přiznal k posprejování části Karlova mostu v Praze. Poznal se na zveřejněných záběrech z kamer. Policisté také vědí, kdo je dívka, která byla na záznamech s ním. Oba jsou mladiství, podle zákona proto policie nemůže sdělovat k případu další informace, uvedla na svém webu a Twitteru.
„V podvečerních hodinách se na místní oddělení policie dostavil mladík, který se poznal na záběrech v médiích a k posprejování mostu se přiznal. Také již známe totožnost dívky ze zveřejněných záběrů, která byla s ním. Vzhledem k tomu, že jsou oba mladiství, zákon nám nedovoluje k věci poskytnout další informace,“ informovala policie.
Trestný čin poškození cizí věci může soud potrestat až tříletým vězením, mladistvým v případě prokázání viny hrozí nižší tresty. Škoda, která na jedné z nejznámějších památek Česka vznikla, byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun.
Policie se případem zabývá od pátku, kdy se na části Karlova mostu objevily nápisy v angličtině nasprejované nesmyvatelnou tyrkysovou barvou. Jsou na části kamenného zábradlí, na podstavci sochy svatého Augustina i na stojanech lamp.
Grafitti z Karlova mostu začal v sobotu odpoledne odstraňovat restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Odhadl, že práci dokončí v řádu dní. Vandalské projevy sprejerů odstraňoval z nejstaršího mostu v metropoli už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší. Muž novinářům řekl, že při odstraňování grafitti je důležité začít co nejdříve.
Nejedná se o ojedinělý případ
Poslední poškození takzvaným tagem bylo na schodišti na přelomu května a června tohoto roku. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.
Obvodní soud pro Prahu 1 v listopadu 2019 rozhodl, že Karlův most posprejovali oba bratři. Steiger vinu od počátku přiznával a už v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme. Dodal však, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění odmítl. Uvedl, že nápis o rozměrech pět krát dva metry na most nastříkal pouze Steiger.