Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý obvinili advokáta Martina Janouška z toho, že se snažil ovlivnit zakázky na auditora mýtného systému. Podle kriminalistů nabídl úplatek 1,5 milionu korun, vyplynulo ze sdělení mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje a z vyjádření Janouškova právního zástupce Lukáše Trojana. Podle Janouška je obvinění absurdní, důkazně nepodložené a založené výlučně na tvrzeních bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka.
„V rámci trestního spisu vedeného pod názvem DEFILÉ obvinilo NCOZ jednu fyzickou osobu z trestného činu podplacení podle § 332 trestního zákoníku, a to v souvislosti s nabídkou úplatku ve výši 1,5 milionu Kč za ovlivnění výběru poskytovatele služeb technického auditora mýtného systému,“ upřesnila policie na webu.
Kremlík chce šéfovat ÚOHS. Babiš ho přitom odvolal z vlády kvůli podezřelé zakázce
Ve stanovené lhůtě do pátečního poledne obdržel Úřad vlády 11 přihlášek do výběrového řízení na předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Jedním z uchazečů je bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík. Chce úřad posunout v transparentnosti, řízení, srozumitelnosti a komunikaci, uvedl na Twitteru. Nový předseda nahradí Petra Rafaje, který rezignoval k 1. prosinci.
Janoušek obvinění odmítá. „Celou věc vnímá klient jako věc účelově vykonstruovanou bývalým ministrem dopravy ve snaze udržet se ve funkci,“ sdělil Trojan. Dodal, že jeho klient do ukončení kauzy opouští pozici jednatele i společníka v advokátní kanceláři Rowan Legal.
Kremlík informoval BIS
Kremlík o obdržení nabídky úplatku u zakázky na auditora mýta hovořil krátce po svém lednovém odvolání. Uvedl, že ještě před loňskými Vánocemi dostal nabídku úplatku 1,5 milionu korun od Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje například společnost CGI, která původně zakázku na kontrolu mýta získala. Podal kvůli tomu trestní oznámení. Podle tehdejších informací portálu SeznamZprávy.cz také v únoru uvedl, že se ještě v době, kdy byl ministrem, obrátil kvůli nabídce na Bezpečnostní informační službu (BIS).
„Pan Kremlík učinil ,neformální‘ oznámení až bezmála měsíc po údajné nabídce, a to přesně v den, kdy pochopil, že bude odvolán z funkce ministra,“ uvedl k tomu Trojan. Policie podle něj klade Janouškovi za vinu to, že lobboval proti řešení, které jeho kancelář paradoxně sama navrhla. Advokát také dříve uvedl, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění.
Předával jsem úplatky, přiznal před soudem obviněný v korupční kauze Stoka
Krajský soud v Brně v úterý pokračoval v projednávání sledovaného případu údajné korupce na radnici Brno-střed. V takzvané kauze Stoka vypovídal obžalovaný podnikatel Lubomír Smolka a přiznal, že u některých zakázek předával či sám dal úplatek. Přiznal se i bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petr Kosmák. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu.
Policisté podle Ibeheje stíhají muže na svobodě. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Havlíček po nástupu do funkce zakázku zrušil
Výběr auditora mýta provázela řada potíží, problematický byl i průběh veřejné soutěže, v níž ministerstvo dopravy supervizora nového mýta vybírala. V té zvítězila společnost CGI, která byla kontrolorem mýta i v předchozích letech. Uspěla s nabídkou 210 milionů korun za deset let. Tendr však napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma Kapsch, která se rovněž ucházela o pozici auditora systému. V létě 2019 soutěž nejprve zrušil antimonopolní úřad, jeho tehdejší předseda Petr Rafaj však nakonec námitky Kapsche zamítl. I přesto se CGI nakonec supervizorem nestala.
Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v únoru krátce po svém nástupu do funkce zakázku zrušil a kontrolu mýta nakonec svěřil státnímu podniku Cendis. Odůvodnil to ušetřením desítek milionů korun. Svěření pozice auditora Cendisu připravoval i Kremlík, mělo však jít původně pouze o záložní variantu pro případ zrušení soutěže.
Nezávislý auditor vykonává expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mýtném systému. Podle výsledků měření pak následně stanovuje účinnost mýta, v němž se vybere zhruba miliarda korun měsíčně.