Policista kopal do muže a bušil do něj pěstmi. Zákrok není trestný, uvedla inspekce

Na zákroku policisty v pražských Horních Počernicích, při kterém došlo na kopance i rány pěstí, není podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nic trestného. V současné chvíli je ale s policistou vedeno kázeňské řízení. Zákrok muže zákona ale pobouřil část veřejnosti.

Video, které zákrok policisty zachytilo, šokovalo řadu lidí na sociálních sítích i diváky CNN Prima NEWS. Pořídit ho měl náhodný kolemjdoucí. Podle policistů záznam nezachycuje celý incident, ale pouze jeho část.

„Šetřením jsme zjistili, že tento muž je šestkrát soudně trestaný, vyhrožoval hlídce, že ji postřílí, byl agresivní a nereagoval na výzvy policistů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Muž neutrpěl zranění

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová nyní zveřejnila podrobnosti. „Byly vyhodnoceny kamerové záznamy a zajištěny podklady pro šetření. Jednalo se o osobu, která se dopouštěla protiprávního jednání, proto došlo k provedení služebního zákroku,“ uvedla.

Nebylo tak prý zjištěno podezření ze spáchání trestného činu. „Proto dle věcné příslušnosti řeší tuto událost příslušný odbor vnitřní kontroly policie,“ dodala pro CNN Prima NEWS Nguyenová s tím, že napadený zřejmě neutrpěl vážná zranění, která by si vyžádala léčení.

Konflikt hojně komentovali lidé na sociálních sítích. Rozděleni jsou na dva tábory. „Obdivuji každého, kdo tuhle práci dělá. Setkávat se s největším ksindlem společnosti. Stále jednou nohou v kriminále nebo v nemocnici,“ napsal v komentáři Jan. „Je vidět, že zakomplexovaný policista nedostal doma po ránu čuchnout,“ napsal další uživatel. „Tohle se může stát jen v naší republice,“ kritizoval čin muže zákona další.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše nelze říct, zda policistovi lidově řečeno ruply nervy. Hlavní problém vidí jinde. „Když člověk dostane výzvu, měl by uposlechnout. Pokud to neudělá, musí počítat s tím, že policisté použijí donucovací prostředky. Bavit se poté, jestli byly přiměřené, nebo ne, mi přijde mimo mísu,“ uvedl.

Tagy:
policie CNN Prima NEWS krimi GIBS Horní Počernice Praha zákrok Jeroným Klimeš Policie České republiky agrese

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.