Policista kopal do muže a bušil do něj pěstmi. Zákrok není trestný, uvedla inspekce

Policista bude nejspíš potrestán za sražení muže

Na zákroku policisty v pražských Horních Počernicích, při kterém došlo na kopance i rány pěstí, není podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nic trestného. V současné chvíli je ale s policistou vedeno kázeňské řízení. Zákrok muže zákona ale pobouřil část veřejnosti.

Video, které zákrok policisty zachytilo, šokovalo řadu lidí na sociálních sítích i diváky CNN Prima NEWS. Pořídit ho měl náhodný kolemjdoucí. Podle policistů záznam nezachycuje celý incident, ale pouze jeho část.

„Šetřením jsme zjistili, že tento muž je šestkrát soudně trestaný, vyhrožoval hlídce, že ji postřílí, byl agresivní a nereagoval na výzvy policistů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Muž neutrpěl zranění

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová nyní zveřejnila podrobnosti. „Byly vyhodnoceny kamerové záznamy a zajištěny podklady pro šetření. Jednalo se o osobu, která se dopouštěla protiprávního jednání, proto došlo k provedení služebního zákroku,“ uvedla.

Nebylo tak prý zjištěno podezření ze spáchání trestného činu. „Proto dle věcné příslušnosti řeší tuto událost příslušný odbor vnitřní kontroly policie,“ dodala pro CNN Prima NEWS Nguyenová s tím, že napadený zřejmě neutrpěl vážná zranění, která by si vyžádala léčení.

Konflikt hojně komentovali lidé na sociálních sítích. Rozděleni jsou na dva tábory. „Obdivuji každého, kdo tuhle práci dělá. Setkávat se s největším ksindlem společnosti. Stále jednou nohou v kriminále nebo v nemocnici,“ napsal v komentáři Jan. „Je vidět, že zakomplexovaný policista nedostal doma po ránu čuchnout,“ napsal další uživatel. „Tohle se může stát jen v naší republice,“ kritizoval čin muže zákona další.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše nelze říct, zda policistovi lidově řečeno ruply nervy. Hlavní problém vidí jinde. „Když člověk dostane výzvu, měl by uposlechnout. Pokud to neudělá, musí počítat s tím, že policisté použijí donucovací prostředky. Bavit se poté, jestli byly přiměřené, nebo ne, mi přijde mimo mísu,“ uvedl.

Tagy: