Politička na vozíku se nedostala na klimatický summit. Chyběl bezbariérový přístup

Izraelská ministryně pro energetiku Karine Elharrarová, která se pohybuje na vozíku, upozornila, že kvůli absenci bezbariérového přístupu se nemohla dostat na místo, kde ve skotském Glasgow probíhá klimatický summit OSN. Světoví lídři se chystají na klimatické konferenci COP26 podepsat dohodu, v níž se zaváží, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů.

Elharrarová izraelským médiím popsala, že se nemohla dostat na místo konference, protože jedinou možností bylo buď jít pěšky, nebo jet kyvadlovou dopravou, která ale nebyla uzpůsobena pro osoby pohybující se na vozíku. Venku před rozlehlým areálem strávila dvě hodiny, než se nakonec vrátila do hotelu v Edinburghu, vzdáleném 80 kilometrů. Ve svém příspěvku na Twitteru politička vyjádřila lítost nad tím, že OSN bezbariérový přístup nezajistila. Napsala o tom stanice BBC.

Izraelský premiér Naftali Bennett podle nejmenovaného představitele izraelské delegace řekl, že pokud se ministryně nedostane ani na dnešní jednání, nezúčastní se jich ani on. Bennett podle člena izraelské delegace o incidentu informoval britského předsedu vlády Borise Johnsona, který následně Elharrarovou pozval, aby se dnes zúčastnila schůze mezi ním a jeho izraelským protějškem.

Britský velvyslanec v Izraeli na Twitteru Elharrarové adresoval omluvu a napsal, že klimatická konference by měla být vstřícná a přístupná pro všechny. Lítost nad situací vyjádřil také náměstek britského ministra zahraničí James Cleverly.

Dohoda o konci odlesňování planety

Světoví lídři se chystají na klimatické konferenci COP26 podepsat dohodu, v níž se zaváží, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů. K ujednání se hodlá připojit přes 100 států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky, na jejichž území se rozkládají rozsáhlé tropické lesy. Informovala o tom stanice BBC a agentura Reuters.

V ujednání se země hodlají zavázat k poskytnutí zhruba 19,2 miliardy dolarů (asi 423 miliard Kč) z veřejných i soukromých zdrojů na ochranu a obnovu lesů, boj s požáry a podporu původních obyvatel. Na území států, které se chystají přistoupit k dohodě, leží celkem asi 85 procent světových lesů.

Vlády 28 zemí se také chtějí zavázat k eliminování negativního dopadu světového obchodu s potravinami, jako jsou palmový olej, sója či kakao, na úbytek lesů.

USA, Británie, Norsko, Německo, Nizozemsko a 17 soukromých sponzorů kromě toho v pondělí podle agentury AP oznámily záměr poskytnout v příštích čtyřech letech 1,7 miliardy dolarů (37 miliard Kč) na pomoc původním obyvatelům žijícím v tropických lesích. Prostředky mají pomoci ochránit a posílit práva původních obyvatel a místních komunit na půdu a využívání místních zdrojů.

Tagy: