Odborová organizace na Úřadu vlády stávku v pondělí organizovat nebude, ale požadavkům Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Odborového svazu státních orgánů a organizací vyslovuje plnou podporu. Ve čtvrtek to sdělila předsedkyně výboru odborové organizace Straka Soňa Mačejová. Přístup současné vlády podle odborů ze Strakovy akademie neodpovídá současné nelehké situaci.
„Přestože Odborová organizace Straka na Úřadu vlády výstražnou stávku organizovat nebude, požadavkům ČMKOS a Odborového svazu státních orgánů a organizací vyslovuje plnou podporu,“ sdělila Mačejová. „Demokracie je dialog, jehož výsledkem bývá zpravidla kompromis,“ stojí v prohlášení organizace. Vláda podle ní sociální dialog ignoruje a místy zlehčuje.
ČTĚTE TAKÉ: Stávkovat budou v pondělí školy, dopravci i firmy. Kde bude omezený provoz?
ČMKOS vyhlásila na pondělí stávky a další protestní akce proti krokům vlády. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly se do stávky zapojí přes polovinu z 270 tisíc odborářů a odborářek z 31 svazů, které centrála zastřešuje. Hodinovým zastavením výroby se zapojí stovky firem z průmyslu, celkem může jít až o milion zaměstnanců. V různé míře se připojí také více než polovina základních a středních škol v Česku.
MAPA: Seznam škol zapojených do stávky se plní. Podívejte se, jak to bude v pondělí u vás
Zapojení do výstražné stávky, kterou na 27. listopadu vyhlásily školské odbory, již potvrdilo více než 2 000 vzdělávacích institucí. Některá zařízení budou v pondělí uzavřená, jiná budou fungovat v omezeném režimu. V některých školách bude protest symbolický, například formou petice. Přehled škol zapojených do stávky po celé České republice můžete sledovat níže v článku na postupně doplňované mapě od profesního sdružení Učitelská platforma.
Organizace Straka uvedla, že k dosažení dlouhodobějšího sociálního smíru a konsenzu o strategickém směřování ČR je dialog se sociálními partnery nezbytný. „Domníváme se, že v době, kdy parlamentní opozice slepě napadá a obstruuje veškeré vládní návrhy, je pro vládu velice krátkozraké ignorovat zástupce odborů a dalších zainteresovaných skupin, které přicházejí s konkrétními, daty podloženými požadavky a varováními z praxe,“ píše organizace. Varovala také, že politická rozhodnutí přinášená z pozice moci zpravidla nemají dlouhého trvání. „Zato napáchají víc nenávratné škody než užitku,“ uvedla organizace.
Úřad vlády plní podle předpisů úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády a jejích orgánů. Pro kabinet připravuje jeho schůze včetně podkladů, zajišťuje také podmínky pro činnost odborných útvarů předsedy vlády a ministrů, kteří nedisponují vlastním úřadem. Na starost má i chod poradních a pracovních orgánů vlády, jako jsou Legislativní rada vlády či Bezpečnostní rada státu.
Straka podle Mačejové zastupuje všechny zaměstnankyně a zaměstnance Úřadu vlády jako celek. „V rámci sdružení se pohybujeme, v návaznosti na proměnlivé počty zaměstnanců celkem, v odborovém průměru úřadů – přibližně pět až deset procent,“ doplnila.