reklama

Populace čmeláků poklesly až o třetinu. Může za to klimatická změna

Nová studie, která na počátku února vyšla v časopise Science, přichází se zjištěním, že od dvacátého století poklesl počet čmeláků o třicet procent. Podle výzkumníků za tím stojí především extrémní výkyvy počasí. Pro čmeláky je totiž život v oblastech, kde se zvyšují teploty, složitější. Jejich rozšíření se tak posouvá společně s klimatickými pásy.

reklama

Nová studie, která na počátku února vyšla v časopise Science, přichází se zjištěním, že od dvacátého století poklesl počet čmeláků o třicet procent. Podle výzkumníků za tím stojí především extrémní výkyvy počasí. Pro čmeláky je totiž život v oblastech, kde se zvyšují teploty, složitější. Jejich rozšíření se tak posouvá společně s klimatickými pásy.

„Kvůli klimatické změně tyto druhy mizí tak rychle, že se nedokáží obnovovat,“ uvádí dr. Jeremy Kerr, vedoucí studie a profesor biologie na Ottawské univerzitě. „Zjistili jsme, že populace mizí v oblastech, kde se zvyšují teploty. Pokud bude pokles postupovat tímto tempem, mnohé z těchto druhů se vytratí navěky během několika desetiletí.“ Vědecký tým ke svým pozorováním použil data o šedesáti šesti čmeláčích druzích v Severní Americe a Evropě z období posledních sto patnácti let. Díky nim vytvořili možné scénáře budoucnosti čmeláků a porovnali změny v jednotlivých populacích. Podle jejich zjištění dojde k mnohem většímu poklesu těchto populací, pokud bude klimatická změna dále pokračovat.

Pokles počtu čmeláků totiž nedopadne jen na jejich populace. Jakožto významní opylovači mnoha plodin by mohli být předzvěstí mnohem větší ekologické katastrofy. Výzkumníci se domnívají, že díky jejich metodě by mohlo být možné předpovídat rizika vyhynutí a podle toho se zaměřit na specifické oblasti, kde je potřeba v ochraně daného druhu zasáhnout. „Naše práce zároveň přináší naději, že můžeme klimatickou změnu zmírnit udržováním habitatů, které poskytují přístřeší, jako jsou stromy, keře či kopce, díky nimž se čmeláci dokáží před horkem ukrýt,“ dodává profesor Kerr. „Nakonec ale musíme řešit i samotnou klimatickou změnu a ze všech sil se snažit snížit emise.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

reklama