reklama

Poradíme vám s tím, co trápí vás a vaše domácí mazlíčky

Dotazů, které se týkají domácích mazlíčků, je stále mnoho. Dnes veterinářka odpoví na otázky, které se týkají známek, jež dostanete po očkování vzteklinou. Také se zaměří na záněty kůže, viditelné třetí víčko u koček a vápenku u andulek.

reklama

Je potřeba nosit známku, kterou dostane pes při očkování proti vzteklině?

Vzteklina je závažné onemocnění, které je smrtelné. Přenáší ho virus, který napadá centrální nervový systém teplokrevných živočichů včetně člověka. První případy jsou u nás známé z konce 19. století. Týkalo se především psů a koček. Později se většina případů přesunula do volné přírody a hlavním šiřitelem se stala liška obecná. S povinným očkováním psů se její výskyt razantně snížil, ale u lišek ke zlepšení nedocházelo. K vymýcení došlo pomocí orální vakcinace, kdy se na celém našem území pokládaly 2× do roka návnady. Poslední případ vztekliny se vyskytl v roce 2002.

Protože je očkování psů povinné, nezapomeňte svého čtyřnohého miláčka nechat pravidelně přeočkovat. Kovovou známku, kterou při očkování dostanete, pes nosit nemusí. Ale pokud je to známka, která není od výrobce, ale od vašeho veterináře, mohla by se hodit. Ti ji využívají k uvedení kontaktu a jedinečného čísla. Pokud by se pes ztratil, na uvedeném kontaktu je možné ho podle daného čísla dohledat a nálezce spojit s majitelem.

Červené skvrny na kůži psa – co znamenají?

Pokud se psovi objeví na kůži červené skvrny, které si často olizuje, může jít s vysokou pravděpodobností o zánět kůže – dermatitidu. Dermatitidy mohou mít mnoho příčin. Primárně to bývají projevy alergie, parazitární invaze nebo také bakteriální infekce. Ta může vzniknout v místech, kde došlo k mechanickému podráždění kůže. Dalšími příčinami jsou také třeba hormonální poruchy nebo koupání ve špinavé vodě.

  • Povrchová dermatitida – zasahuje jen do první vrstvy kůže.
  • Hluboká dermatitida – zasahuje až do škáry nebo podkožního vaziva.

Místa postižená dermatitidou jsou svědivá, proto si je zvíře často škrábe, olizuje a kouše. Tím se samozřejmě stav ještě zhoršuje. Jako první pomoc můžete použít oplach heřmánkovým odvarem. Ten působí protizánětlivě, protialergicky i dezinfekčně. Pomáhá proto při kožních vyrážkách, zánětech kůže a je vhodný i na špatně se hojící rány a popáleniny od slunce. Důležité ke potom místo důkladně vysušit. Zároveň je vhodné pokusit se zjistit, co onemocnění způsobilo. Můžete jeho vzniku nebo dalšímu rozvoji příště předejít. Pokud se stav nezačne zlepšovat, určitě navštivte veterináře.

Když je kočce vidět třetí víčko

Třetí víčko je přirozené, ochraňuje oči před nečistotami. Většinou není vůbec vidět. Objeví se zlehka ve chvíli, kdy kočka očekává nebezpečí – brání potom oční rohovku. Pokud je ale viditelné delší dobu, může to být signál, že není něco v pořádku. Pokud má přetažené třetí víčko jen na jednom oku, má ho s největší pravděpodobností poraněné. Respektive problém zasahuje jen dané oko. Jsou-li ale viditelná obě víčka, může jít o komplexnější zdravotní problém.

Příčin může být několik. Jednou z příčin je nádorové onemocnění třetích víček. Dále za to může například infekce nebo poškození nervu, který víčko ovládá. Tento stav může zapříčinit i dehydratace nebo stres. To se může stát třeba v případě, že máte kočku právě přivezenou z útulku. Rozhodně se mějte na pozoru, a pokud se stav nelepší, navštivte s kočkou veterináře.

Andulkám se na zobáku a ozobí můžou objevit útvary, které se postupně zvětšují. Najdete v nich i malé dírky

Příčinou je parazit, roztoč, který způsobuje onemocnění zvané vápenka nebo také ptačí svrab. Vyskytuje se u všech ptáků včetně drůbeže. Roztoč žije v blízkosti zobáku, ozobí a také na běhácích. Povrch zobáku je potom hrubý, najdete v něm dírky, které roztoči vytvořili. Na kůži v okolí se tvoří výrůstky, kůže se loupe a má hnědou barvu. Na nohách se tvoří bělavě bělavé šupiny. Pták je neklidný, pořád si otírá zobák nebo si může klovat do nohou. Občas se objevuje i vyškubávání peří. Pokud tyto příznaky u ptáčka objevíte, zamiřte s ním k veterináři. Léčba je velmi jednoduchá. PO dvou týdnech se kápne pod křídlo kapka antiparazitik. A to až do vyléčení. Čím dříve to uděláte, tím dříve ptákovi ulevíte a tím rychleji se vše spraví.

Tagy:
domácí mazlíčci nemoci veterinářka listárna
Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu
USA

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Živě
ON-LINE 12. den olympiády: Lezec Ondra je ve finále. Špotáková i Staněk končí

V pondělí Češi svou medailovou sbírku nerozšířili. Přidat devátý cenný kov se v úterý nepodařilo ani singlekajakářovi a medailistovi z Ria Josefu Dostálovi, skončil pátý. Oštěpařka Barbora Špotáková nezvládla kvalifikaci, hodila jen 60,52 metru, do finále se neprobojoval ani koulař Tomáš Staněk. Do finále se probojoval sportovní lezec a jeden z medailových adeptů Adam Ondra.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama