Prima Mazlíček: První pomoc po bodnutí hmyzem
Hmyz je důležitou a nedílnou součástí přírody – včetně našich zahrad. Někdy však umí pěkně potrápit. A to jak nás, tak naše domácí zvířata. Proto je dobré vědět, jak správně postupovat v případě, že dojde k bodnutí hmyzem. Vždy totiž nemusí jít o pouhou banalitu.
Pes běhá po zahradě, najednou se ozve zakňučení a vy vidíte, že si usilovně líže tlapku. Co to znamená? Že se mu chytání včel či vos nevyplatilo a potřebuje vaši pomoc. „Nejčastěji dochází k lokální alergické reakci, tzn. po bodnutí např. do tlapky tlapka mírně oteče, je to bolestivé, místo může být zarudlé a pes si ho začíná intenzivně lízat. Pokud se otok nerozšiřuje, stačí odstranit žihadlo a místo chladit a zabránit, aby si ho lízal,“ popisuje veterinářka z České zemědělské univerzity Martina Frühauf Kolářová.
Jasno za půl hodiny
Po bodnutí je dobré místo alespoň půl hodiny pozorovat – pokud se totiž otok začne rozšiřovat, je potřeba zásah veterináře. Nejnebezpečnější je však oblíbená psí hra, při níž chytají hmyz do tlamy. „Hrozí, že ji spolkne a ona ho bodne do kořene jazyka. Tam je veliké riziko otoku měkkých tkání a ten otok může způsobit ucpání dýchacích cest, pes se pak nemůže nadechnout. V tuto chvíli je nutný okamžitý transport na veterinární kliniku – pokud jste daleko, můžete podat po poradě s veterinářem i lidská antihistaminika,“ zdůrazňuje v rozhovoru veterinářka.
Po bodnutí hmyzem je potřeba místo zkontrolovat, zda tam nezůstalo žihadlo. Zdroj: Gabriela Zvonková
Po bodnutí hmyzem je potřeba místo zkontrolovat, zda tam nezůstalo žihadlo. Zdroj: Gabriela Zvonková
Ve většině případů nastupuje alergická reakce do 20–30 minut. Podle Martiny Frühauf Kolářové se v případě, že máte podezření, že pes sežral vosu nebo včelu, vyplatí raději zbytečně zajet na veterinární kliniku a nechat psa zkontrolovat, než přijet pozdě. „Celková reakce se totiž může rozvinout ještě v bouřlivou reakci, kterou nazýváme anafylaktický šok, který je pro lidi i pro zvířata život ohrožujícím stavem,“ říká veterinářka.
Hlavně nemačkat!
Projevila se u vašeho psa alergie na bodnutí už v minulosti? Pak je třeba počítat s tím, že další reakce může být horší, a mít vybavenou lékárničku jak chladivými polštářky, tak antihistaminiky od vašeho veterináře. Pokud si to situace žádá a po ruce máte pouze lidské prášky, je potřeba jejich podání s veterinárním lékařem vždy zkonzultovat. „Lidská antihistaminika ne na všechny psy působí a každé působí jinak. V případě, že vám tu tabletku nedá váš konkrétní veterinář a máte jen tak nějakou v lékárničce, vždy, než to pejskovi podáte, zavolejte na veterinární kliniku a zeptejte se na dávkování a na použití,“ vysvětluje Martina Frühauf Kolářová.
Pokud u vašeho psa či kočky došlo k bodnutí včelou, je také potřeba včas a správně vytáhnout žihadlo. Jed z něj totiž stále proudí do čela – proto je také důležité žihadlo při vytahování nemačkat. Tím injektujete zbylý jed to těla. Ideální je proto žihadlo opatrně vytáhnout pinzetou nebo seškrábnout nehtem.
SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA!
Zdravý a nakrmený pes je spokojený pes! 🥰 A proto jsme si pro vás s naším partnerem pořadu Nativia - české krmivo pro...
Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 1, 2021