Největší ztráta od 2. světové války. Ruské námořnictvo přišlo o křižník Moskva, potopil se

Jak to vypadalo na palubě potopeného křižníku Moskva

Ruský křižník Moskva se potopil. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom ve čtvrtek večer informovaly tiskové agentury TASS a RIA Novosti. Vlajková loď Černomořské flotily se účastnila invaze na Ukrajinu. Místní úřady už dříve prohlásily, že plavidlo zasáhly a poškodily ukrajinské protilodní střely Neptun.

„Křižník Moskva při vlečení do cílového přístavu ztratil kvůli poškození trupu v důsledku požáru, který vyvolala detonace munice, stabilitu. V podmínkách rozbouřeného moře se loď potopila,“ cituje TASS ruský resort obrany. Posádka křižníku podle něj byla evakuována na další plavidla Černomořské flotily v oblasti.

Agentura Reuters už dříve s odvoláním na americký vojenský zdroj napsala, že loď mířila do Sevastopolu na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

V průběhu dne se objevovaly protichůdné zprávy o příčině výbuchu na palubě, přičemž důvod exploze stále není potvrzen, podotkla večer stanice BBC, která křižník, jenž vedl ruský námořní útok na Ukrajinu, označila za důležitý symbolický i vojenský terč. Američtí ani další západní představitelé nemohli potvrdit, co bylo příčinou požáru, podotkla agentura AP.

Loď může nést 16 raket dlouhého doletu a její vyřazení z bojů snižuje palebnou sílu Ruska v Černém moři, píše AP. Ztráta válečné lodi pojmenované po ruském hlavním městě je podle ní pro Rusko zdrcující symbolickou porážkou v době, kdy se jeho jednotky zřejmě přeskupují k obnovení ofenzivy na východě Ukrajiny.

Křižník byl sestaven v sovětské éře na Ukrajině a do služby vstoupil počátkem 80. let minulého století. Moskva toto plavidlo dříve nasadila v konfliktu v Sýrii, kde poskytovalo ruským silám v zemi námořní podporu, píše BBC. Na jeho palubě mohlo sloužit kolem 500 námořníků.

Podle ukrajinské agentury Unian křižník Moskva nechvalně proslul už na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Posádka tohoto plavidla tehdy vyzvala ukrajinské obránce Hadího ostrova, aby se vzdali. Ukrajinští vojáci to však nevybíravými slovy odmítli. „Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele,“ vzkázal tehdy jeden z Ukrajinců.

Stanice BBC na svém webu už dříve uvedla, že pokud se zprávy o vážném poškození křižníku Moskva – nejsilněji vyzbrojené lodi Černomořské flotily – po zásahu ukrajinskými střelami potvrdí, bude to největší bojová ztráta ruského vojenského námořnictva od druhé světové války. Tehdy německé bombardéry potopily bitevní loď Marat.

Podle Kyjeva jde již o druhou pomstu ukrajinské armády za ruské obléhání Hadího ostrova. Už v březnu se v médiích rozšířila zpráva, že Ukrajinci potopili plavidlo Vasilij Bykov, které mělo rovněž v první den ruské invaze za úkol tento ostrov dobýt.

Tagy: