Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dlouhodobě kritizuje kumulaci funkcí, doposud proti ní ale nijak výrazně nebojoval. To se má změnit, vedení hnutí totiž plánuje, že dá poslancům „ultimátum“. Buď budou pracovat v krajích, nebo ve Sněmovně. Podle informací CNN Prima NEWS se proti tomu řada poslanců, kteří plánovali kandidovat v krajských volbách, bouří.
„Spoustě z nás to vadí, je kvůli tomu dusno. Někteří nevidí důvod, proč by nemohli působit na kraji a ve Sněmovně, když to zvládnou,“ popsal CNN Prima NEWS jeden z poslanců, který si nepřál být jmenován. Napjatou atmosféru mezi poslanci potvrdili i další členové ANO.
Spekuluje se o různých variantách, například, že by poslanci směli kandidovat v krajských volbách jen z posledních míst na kandidátce. Definitivní verdikt má vedení ANO přijmout do konce června.
Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek CNN Prima NEWS řekl, že pravidla se nyní řeší. On sám bude prosazovat, aby si politici vybrali. „Když bude někdo zvolený z posledního místa nebo z konce kandidátky, tak ať tam zůstane. Ale pokud by chtěl uvolněnou funkci, tak ať se rozhodne. Buď poslanec, nebo zastupitel,“ shrnul Faltýnek.
Faltýnek: Poslanci mají sedět ve Sněmovně
Sám přiznal, že když byl zastupitelem v Prostějově a zároveň poslancem, práce se nedala dělat na sto procent. „Při posledních volbách mě kritizovali, že tam nechodím. A byla to pravda. Zkoordinovat to tak, když je ve Sněmovně pořád něco důležitého, moc nejde. Poslanci, kteří pracují na plný úvazek, by tady ve Sněmovně měli sedět pořád. Když nastane situace, že nás tu 30 chybí, tak to přece není normální,“ míní Faltýnek.
Odmítl argument některých poslanců, že díky svým mandátům v krajích mají větší přehled o tom, co se děje, a mohou tak regionální témata řešit na plénu Sněmovny. „Poslanec může kdykoliv jít na zastupitelstvo svého kraje, může tam vystoupit, zajímat se o problémy kraje. K tomu nepotřebuje být zastupitelem,“ zhodnotil Faltýnek.
Ultimátum by se tak mohlo dotknout některých současných hejtmanů. Například Ladislav Okleštěk působí jako hejtman Olomouckého kraje a zároveň jako poslanec. Jeho účast na hlasování v dolní komoře je 66,7 procenta. V podobné situaci je hejtman a poslanec Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, účast na hlasováních v dolní komoře má 77procentní.
Změna by se mohla dotknout i poslankyně Margity Balaštíkové, která je zároveň radní Zlínského kraje, poslankyně Taťány Malé, která zároveň sedí v radě Jihomoravského kraje, nebo poslance Jaroslava Kytýra, který sedí v zastupitelstvu Pardubického kraje.
Kumulaci funkcí Babiš kritizuje dlouhodobě, mluvil o tom i na posledním sněmu ANO loni v zimě. „Nezakládáme nové buňky, stále máme problém s přijímáním nových a schopných lidí. V některých krajích vidíme snahu o privatizaci krajských organizací. I kumulace funkcí je obrovský problém,“ řekl tehdy členům hnutí. ANO ale bývá kritizováno, že s kumulací funkcí nic nedělá a jen o ní mluví.
Krajské a senátní volby jsou naplánovány na 2. a 3. října 2020.