Policie připustila chyby při zásahu na filozofické fakultě. Komunikace nebyla ideální, uznala

Okolí budovy Filozofické fakulty UK několik hodin po masové vraždě

Policie hájí postup na filozofické fakultě, uznala i chyby

Komunikace s vedením Filozofické fakulty Univerzity Karlovy nebyla ideální, připustil policejní prezident Martin Vondrášek před poslanci v bezpečnostním výboru, kde měl obhajovat postup zásahu proti střelci. Policie chce zlepšit kromě jiného analytiku svých kroků a plánuje střeleckou přípravu. Podotkla, že na druhou budovu v Celetné ulici navedla policisty horká stopa. Vyšetřování střelby na fakultě nebude podle státní zástupkyně pravomocně skončené pravděpodobně ještě několik měsíců. Stále se doručuje usnesení.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zprostil mlčenlivosti policejní šéfy, aby mohli o průběhu zásahu i možných pochybeních mluvit na sněmovním výboru. Uvedli, že policisty navedla do budovy v Celetné ulici horká stopa, střelec tam měl mít výuku. Proto se značná část úsilí přesunula do jedné ze tříd, kde se měl nacházet. Mezitím se vrah ve čtvrtém patře FF UK na Palachově náměstí připravoval na hrůzný čin.

Policejní šéfové odmítli, že by dopředu věděli, že hledají několika zbraněmi vyzbrojeného mladíka. Indicie totiž měla vést k nebezpečnému sebevrahovi. To, že chce spáchat masovou střelbu, vyplynulo až později při zkoumání dat v telefonech. Určitým pochybením ovšem bylo špatné propojení zdravotnických informací s dalšími institucemi, které mohly vést k včasnému odhalení pachatele.

„Žádná taková indicie za celou dobu před zákrokem, že by pachatel chtěl vraždit hromadně, opravdu nezazněla,“ uvedl pražský policejní ředitel Petr Matějček. Postupně získáváním dalších informací podle něho policie zjistila, že „osoba může být nebezpečná, že může mít závažné psychické problémy“. „Tudíž jsme nasazovali další síly a prostředky,“ dodal před poslanci.

Závěry zásahu na filozofické fakultě: Žádný z policistů nespáchal trestný čin, tvrdí GIBS

V souvislosti se zásahem při prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) není žádný z policistů či zaměstnanců policie podezřelý ze spáchání trestného činu. Na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru to po prověření postupu policie řekl ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vít Hendrych.

Střelba v budově fakulty v centru Prahy loni 21. prosince byla nejtragičtější obdobnou událostí v historii České republiky. Podle policie střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty z Hostouně na Kladensku, kde byl nalezen zavražděný i jeho otec. Policie mladíka spojila na základě balistické expertizy rovněž s případem vraždy muže a dvouměsíčního dítěte v Klánovickém lese na okraji Prahy.

Některé události předcházející tragické střelbě vzbudily otázky médií a veřejnosti. Šlo zejména o to, zda policisté mohli mít již před útokem informace o tom, že je student nebezpečný. Rozpoutala se také debata o nastavení pravidel při získávání střelných zbraní, kterých si mladík v relativně krátké době zaregistroval osm.

Vnitřní policejní kontrola dospěla v lednu k závěru, že policisté při samotném zásahu i při předchozím pátrání po podezřelém postupovali správně. Lepší měla být ale krizová komunikace se zástupci školy.

S odložením případu není spokojena Univerzita Karlova. Podala proti němu stížnost, ve které uvedla, že by policisté měli detailněji prověřit veškeré souvislosti útoku i události, které mu předcházely. Stížnosti se očekávají i od dalších poškozených.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ministr vnitra Vít Rakušan něco kryje, policie před střelbou chybovala, říká bratr oběti z filozofické fakulty.

Tagy:
policie střelba Martin Vondrášek Filozofická fakulta Univerzity Karlovy filozofická fakulta