Rakušan něco kryje, policie před střelbou chybovala, říká bratr oběti z filozofické fakulty

Střelba na fakultě v Praze šokovala celý národ.

Reakce pozůstalých na vyšetřování střelby na UK

Někdo musel pochybit. Tak se k postupu policie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v hodinách před tragickou střelbou vyjádřil bratr jedné z obětí Ondřej Jurák. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i šéf policie Martin Vondrášek podle něj „něco kryjí, aby bylo nemožné ukázat na viníka nebo pochybení systému“. Rozhovor s ním přinesl web iDnes.cz.

Jednou z obětí tragédie na FF UK, k níž došlo 21. prosince 2023, byl i 34letý Adam Jurák. Studoval ve Vídni a na pražské univerzitě se účastnil mezinárodního výměnného pobytu mezi vysokými školami. Měl být nejspíše posledním člověkem, který vyjel výtahem do čtvrtého patra před střelbou, uvádí web iDnes.cz.

K TÉMATU: Fascinující, že šéf policie tak dlouho po zveřejnění závěrů šetření mlčí, kritizoval Pospíšil

Závěry policejní zprávy, z nichž vyplývá, že policisté dorazili na fakultu krátce po 13:23, kdy vstoupil do budovy i střelec, podle bratra zavražděného naznačují, že strážci zákona nepostupovali správně. „Ve vzduchu visí řada otazníků, kdo za to pochybení, případně špatnou komunikaci v útvaru, může,“ říká.

Zdůraznil, že samotný zásah po oznámení střelby nikdo policii nevytýká. „Pokud by ale hlídka vedení školy informovala, že se může blížit vrah či sebevrah s vražednými sklony, který je ozbrojený a podobně, a ať všichni opustí školu, bratr by žil,“ poznamenal Ondřej s odkazem na fakt, že Adam se pohyboval po celou dobu ve spodní části budovy.

Rodiny obětí střelce z fakulty se bouří kvůli závěrům policie. Podejte stížnost, radí právník

Policejní usnesení o odložení případu tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FFUK) čelí další kritice. Stížnost proti dokumentu podala nejen univerzita, ale i řada pozůstalých nebo zraněných. Objevují se i výzvy k odchodu policejního prezidenta Martina Vondráška nebo ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Právník Jan Černý ve vysílání CNN Prima NEWS nastínil, jaké možnosti mají rodiny obětí.

Rakušan i Vondrášek podle něj něco kryjí. „Snaží se situaci uhrát do bezpečí, aby nebylo možné ukázat na nějakého viníka nebo na pochybení systému,“ je přesvědčen. V první řadě by proto uvítal, pokud by ministr vnitra připustil pochybení. Stejně jako někteří další z pozůstalých souhlasí, že by šéf resortu i policejní prezident měli odstoupit.

„Chci najít viníka pochybení, který je odpovědný za to, že škola nebyla vyklizena a policisté odjeli na jinou budovu. Někdo za to zodpovědný musí být. Když uděláme v práci chybu, poneseme za ni také následky,“ pronesl bratr zavražděného. Dodal, že budovu FF UK v Celetné zasahující policisté vyklidili.

„Vrah je zmapován, práce policie nikoliv“

Informace o tom, že v den střelby jezdila ve městě kolem druhé hodiny odpoledne zásahová jednotka, vypovídá podle Ondřeje o tom, že policisté náhle přehodnotili možné nebezpečí ze strany vraha. „Nejspíš dostali strach. Nedává smysl pátrat po mladíkovi, který něčím vyhrožuje a píše kamarádce, mít v tu chvíli mrtvého otce v rodinném domě a hovořit o hledaném jako o sebevrahovi,“ podotkl.

Rodina prý potřebuje znát každý detail tragické události, aby celou událost pro sebe mohla uzavřít. „V tuto chvíli víme vše o osobě pachatele. Stále nám však chybí informace ohledně konání policie. Vraha máme zmapovaného, práci mužů zákona nikoliv,“ dodal bratr jedné z obětí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lepší řízení zásahu na fakultě by zabránilo masakru, řekl Mašek. Letocha práci policie hájil

Tagy:
policie útok vyšetřování bratr oběti Vít Rakušan zásah Praha odstoupení Martin Vondrášek Filozofická fakulta Univerzity Karlovy Celetná střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy