Pondělí, úterý i středa byly celosvětově nejteplejšími dny v historii. V pondělí bylo poprvé celosvětově v průměru přes 17 stupňů Celsia, přičemž tato hranice byla znovu překonána i v dalších dvou dnech. Uvedla to dnes agentura AP s odkazem na neoficiální data vědců z Mainské univerzity v USA. Rekordy trhal i celý měsíc červen, který podle programu Copernicus byl celosvětově nejteplejší v historii měření. Celosvětová průměrná teplota činila 16,51 stupně Celsia.
Průměrná globální teplota v úterý i ve středu činila 17,18 stupně Celsia, uvedli vědci z Mainské univerzity s odkazem na svůj nástroj Climate Reanalyzer, který využívá satelitní data a počítačové simulace. V pondělí bylo v průměru 17,01 stupně, vyplynulo z analýzy Národního centra pro environmentální předpovědi (NCEP). Předchozí celosvětový teplotní rekord 16,92 stupně Celsia pochází podle NCEP ze srpna 2016.
Úmorná vedra Česko čekají i o víkendu:
ČTĚTE TAKÉ: Necháváte PET lahve v rozpáleném autě? Je to nebezpečná chyba, varují experti
Vědci již několik měsíců varují, že rok 2023 by mohla provázet rekordní vedra v důsledku změny klimatu způsobené lidskou činností, především spalováním fosilních paliv. Vedru také napomáhá přirozený meteorologický jev známý jako El Niňo, který se vyznačuje oteplováním oceánů.
„Takový rekord je dalším důkazem pro nyní masivně podporovanou tezi, že globální oteplování nás posouvá do teplejší budoucnosti,“ řekl klimatolog Chris Field ze Stanfordovy univerzity.
Do Česka dorazí tropická vedra, varují meteorologové. Teploty výrazně překročí třicítku
Do Česka v následujících dnech dorazí tropická vedra. Nejvyšší teploty by o víkendu měly přesahovat hranici 30 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí ve svém regionu můžete sledovat na radaru v tomto článku.
„Denní údaje jsou neoficiální, ale představují užitečný přehled o tom, co se děje ve světě, který se otepluje,“ uvedl klimatolog Sean Birkle z Mainské univerzity. Americký národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) sdělil, že tato data zahrne do svých výpočtů.
Přestože použitý soubor dat sahá pouze do roku 1979, Sarah Kapnicková z NOAA uvedla, že vzhledem k dalším údajům je pravděpodobné, že svět skutečně zažil nejteplejší den za „několik set let“.
Teplotní rekordy tento týden registroval Québec či Peru. V Pekingu bylo minulý týden zaznamenáno devět dní v řadě, kdy teplota přesáhla 35 stupňů Celsia. Americká města od Medfordu v Oregonu až po Tampu na Floridě se pohybují na historických maximech, uvedl Zack Taylor, meteorolog z Národní meteorologické služby (NWS).