Vývoj na trhu s energiemi uspíšil úvahy o zavedení povinnosti vybavit všechny nově stavěné budovy vlastním fotovoltaickým systémem. Evropská komise proto navrhla první podobu předpisu, který by už v roce 2025 stanovil tuto povinnost pro novostavby komerčních a veřejných objektů, od roku 2029 pak i rodinných a bytových domů.
Zavedení povinnosti má být, podle autorů legislativní úpravy, začátkem nové éry v oblasti energetické efektivity. Dává každému ve společnosti možnost přispět k ochraně životního prostředí a snížit energetickou závislost na centrálních dodávkách.
Jaký je princip a pro koho je určená fotovoltaika
Získávání energie ze slunce dnes už není žádnou novinkou a většina lidí má alespoň základní povědomí o tom, jak fotovoltaika funguje. Sluneční záření dopadající na povrch fotovoltaických panelů aktivuje fotoelektrický jev, kdy se z polovodiče začnou uvolňovat záporné elektrony a zvyšuje se napětí. Vznikající stejnosměrný proud je nejprve třeba střídačem změnit na střídavý, který je pak již běžně využitelný pro napájení spotřebičů, nabíjení akumulátorů a podobně.
Dnes už je fotovoltaika na klíč dostupná každému, protože náklady na výrobu potřebných komponent se díky pokroku ve vývoji výrazně snížily. Veřejné systémy finanční podpory v podobě dotací na pořízení vlastní FVE navíc zásadně zkrátily dobu návratnosti investice do fotovoltaiky. Není tedy divu, že se myšlenkou výroby vlastní elektřiny zabývá stále víc stavebníků a majitelů nemovitostí. Ve výběru jim pomáhají odborně školené týmy obchodních společností jako je například Elfetex.
Přínos pro peněženku i pro životní prostředí
Nově zavedená povinnost instalace FVE přinese nejen ekonomické výhody, ale přispěje především k čistotě ovzduší. Nový předpis tak lze chápat nikoli jen jako nutnost danou legislativou, ale i jako příležitost, abychom začali uvažovat o vlastním fotovoltaickém systému co nejdříve. Zelená energie je šancí pro budoucnost a pozitivní změnu v dlouhotrvajícím boji za zlepšení nejen našeho ovzduší.