Tepelná čerpadla jsou aktuálně mezi majiteli nemovitostí velmi častým tématem. Patří dokonce k nejfrekventovanějším pojmům v internetových vyhledávačích. Důvodem je reakce Čechů na vysoké ceny energií. Většina hledá způsob jak ušetřit. Jsou ale tepelná čerpadla skutečnou pomocí? Veolia Energie ČR varují před unáhleným rozhodnutím, k němuž mnohé mohou dovést zdánlivě výhodné nabídky.
Tepelné čerpadlo – ano, či ne? To je otázka, které v Česku čelí nejeden majitel či správce nemovitosti. Zásadní je vědět, čím se při rozhodování řídit. Případná neznalost a nutnost snížit účty za teplo totiž mohou mnohé z nich dovést k ne právě výhodné koupi.
Spása jménem tepelná čerpadla?
Veolia Energie ČR varuje před pochybnými obchodníky, kteří si podle společnosti našli novou oblast působení.
„Kontaktují bytová družstva a společenství vlastníků jednotek a nabízejí jim tepelná čerpadla, díky nimž údajně ušetří. Předložené výpočty však neodpovídají realitě, část nákladů není vůbec zmíněna a navíc prezentovaná účinnost nemusí na vytápění domu vůbec stačit.“
Nezávislá poradenská společnost EGÚ Brno v únoru vydala alarmující zprávu, v níž varovala před kouzlením s čísly v nabídkách dodavatelů fotovoltaických elektráren. Úplně stejná situace ale panuje i u tepelných čerpadel, kde Energetický regulační úřad vydal varování již před několika lety.
Obchodníci, kteří svým chováním spíše připomínají energetické šmejdy, pravidelně obcházejí bytová družstva, společenství vlastníků jednotek nebo rovnou zástupce měst a nabízejí jim tichá a bezúdržbová tepelná čerpadla, díky nimž nájemníci či vlastníci bytů výrazně ušetří za teplo. A na výši poplatků za teplo v současné době obyvatelé hodně slyší.
Když sleva není slevou
V praxi to vypadá tak, že obchodník předloží nabídku, podle které obyvatelé za teplo ušetří i více než polovinu. „Tato částka však bude pravděpodobně ukazovat pouze cenu za elektřinu pro kompresor tepelného čerpadla. Do nákladů je však nutné započítat i jednorázovou platbu za navýšení jističe, roční platby za jistič v řádech desetitisíců korun, náklady na odpojení stávající výměníkové stanice a také na odstranění potrubí v domě i před ním podle podmínek dodavatele tepla,“ upozorňuje na největší nástrahy Jakub Tobola, obchodní ředitel Veolia.
Dále je podle společnosti Veolia Energie ČR nutné myslet na významné pořizovací náklady při koupi samotného tepelného čerpadla. Přitom se jedná o prostředky, které mohly být využity mnohem efektivněji - například do oprav a nových technologií v domě. Konečná cena vytápění zatepleného domu tepelným čerpadlem se totiž po započtení všech důležitých položek, které vstupují do konečné ceny tepla, pohybuje kolem běžné hranice 25 tisíc korun na jeden byt ročně, což je cena obvyklá i u ostatních dodavatelů.
Pořízení tepelného čerpadla může vypadat na první pohled jednoduše, je za ním však spousta zařizování a byrokracie. „Nejprve si musíte nechat zpracovat a také uhradit projektovou dokumentaci, vyřídit stavební povolení, vypracovat hlukovou studii, zajistit si průkaz energetické náročnosti budovy a další dokumenty,“ vyjmenovává Jakub Tobola.
Protože málokterý majitel dokáže složit částku za čerpadlo v hotovosti, čeká ho v případě úspěšného zajištění všech potřebných razítek ještě podání žádosti o úvěr, za nějž banka samozřejmě bude inkasovat několik procent úroků.
Servis je na majiteli
Pokud se konečně podaří tepelné čerpadlo na dům umístit (a dohadování mezi sousedy může být opravdu dlouhé, protože čerpadlo způsobuje hluk a vibrace) a zprovoznit, je potřeba počítat s dalšími náklady na údržbu, servis, obsluhu zařízení a pojištění. Zatímco při připojení na dálkové vytápění se o toto vše stará teplárna, u tepelného čerpadla je veškerá zodpovědnost za jeho provoz na bedrech majitele, a to i v případě, kdy provoz čerpadla jakýmkoliv způsobem ohrozí majetek či zdraví obyvatel.
Zima čerpadlu nesvědčí
Samostatnou kapitolou je pak účinnost tepelných čerpadel. Prezentovaný vysoký parametr účinnosti je často jen číslo z katalogových listů, skutečná průměrná provozní dosahovaná účinnost bývá znatelně nižší. Zvlášť při nižších teplotách je prokázána slabá účinnost tepelného čerpadla. Čím je tedy venku chladněji, tím méně tepelné čerpadlo topí a je potřeba více dotápět elektřinou.
„V případě velkých mrazů tepelné čerpadlo netopí vůbec a majitel musí rychle zapínat záložní tepelný zdroj, aby obyvatelé bytů nemrzli. Tento zdroj je pak nutné udržovat v provozuschopném stavu, i když právě není v chodu,“ upozorňuje Jakub Tobola.
Kde lze ušetřit
Kdo chce výrazně ušetřit náklady za bydlení, měl by místo pořízení nákladného tepelného čerpadla zvážit investici do snížení celkové energetické náročnosti objektu. Toho můžete dosáhnout zateplením fasády domu, střechy nebo sklepních prostor či výměnou oken a dveří. „Ušetřit lze ale i bez jakýchkoliv vstupních nákladů. Stačí nastavit správný režim větrání nebo přejít na noční útlum při ohřevu vody nebo vytápění,“ doporučuje Jakub Tobola.
Článek vznikl ve spolupráci s Veolia Energie ČR.