reklama

Šíření epidemie dál zpomaluje. Za pátek přibylo necelých 12 400 případů, méně než před týdnem

V pátek testy v Česku potvrdily 12 386 případů koronaviru, o 5 300 méně než před týdnem. Sedmidenní incidence poprvé po třech týdnech klesla pod 900 případů na 100 000 obyvatel. V nemocnicích bylo v pátek 6 222 pacientů s covidem, v mezitýdenním srovnání přibližně o 800 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

reklama

Denní nárůsty počtu nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devátým dnem v řadě. Od začátku týdne testy prokázaly celkem 77 837 případů, zatímco za pět pracovních dní předchozího týdne to bylo 97 000 případů.

Týdenní incidence v Česku klesla na 889 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Nejhorší epidemická situace je ve Zlínském kraji a na Vysočině, kde je incidenční číslo stále vyšší než 1 000. Naopak nejlépe je na tom Karlovarský kraj se 419 nově potvrzenými případy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Z okresů je na tom nejhůře Uherskohradišťsko s týdenní incidencí těsně pod 1 200 případy na 100 000 lidí. Následují okresy Vyškov a Žďár na Sázavou s incidenčním číslem vyšším než 1 100. Na opačném konci žebříčku je Sokolovsko s Chebskem.

Mírně klesá také zátěž nemocnic. V pátek bylo hospitalizovaných 6 222 lidí s covidem, z toho 1 067 v těžkém stavu. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl počet covidových pacientů o 804 a byl nejnižší za téměř dva poslední týdny.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo více než 2,3 milionu lidí. Přibližně 86 procent z nich se již uzdravilo, naopak 34 377 lidí s prokázaným covidem zemřelo. Za prosinec zatím přibylo do statistik téměř 1 100 úmrtí, v průměru 108 za den. Je to více než v listopadu, kdy na každý den připadalo 81 případů úmrtí.

Reprodukční číslo mírně kleslo

Laboratoře v Česku za pátek vyhodnotily podle průběžných údajů přes 100 000 vzorků. Bylo to zhruba o 25 000 méně než před týdnem, ale údaj za tento pátek s největší pravděpodobností ještě vzroste.

Pozitivní výsledek mělo 30,7 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci. V pátek o týden dříve to bylo 34,4 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních necelých šest procent vzorků, což je mírný pokles proti minulému týdnu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních z 13,3 na 12,1 procenta.

Mírně klesá také reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný. Aktuálně má dle výpočtu ČTK hodnotu 0,83, zatímco o den dříve to bylo 0,86. Pod hodnotou jedna, která je rozhraním mezi zrychlováním a zpomalováním šíření nákazy, se reprodukční číslo drží devátým dnem v řadě.

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali 94 732 dávek očkování, které by mělo zabránit těžkému průběhu nemoci. Od začátku vakcinace bylo lidem podáno 14,3 milionu dávek. Ukončené očkování má v Česku zhruba 6,5 milionu lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama

Domácí zpravodajství

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama