Tučňáci kroužkoví jsou další v řadě zvířecích druhů, jejichž jedinci jsou zřejmě schopni uvědomit si sami sebe. Tým indických vědců to odhalil v závěrech nové studie, během které pozorovali tučňáky na východě Antarktidy.
Se zrcadlovým testem sebeuvědomění přišel v sedmdesátých letech americký psycholog Gordon Gallup Jr. Díky němu dokázal určit, zda jsou zvířata schopna poznat svůj odraz v zrcadle. Dosud tímto testem prošli nejen primáti, ale i kytovci, sloni či několik druhů ptáků a ryb. Ani u lidí nejde o samozřejmost – lidské děti tímto testem projdou až po druhém roce, často až ve dvou a půl letech.
Pro studium sebeuvědomění u tučňáků na ostrově Svenner vědci využili kartonové hrazení, které jednotlivé tučňáky zavedlo k zrcadlům na konci. Na nich byla umístěna samolepka, podle které mohli výzkumníci určit, zda se tučňák pozná – pokud ano, dotkne se svého těla na místě, kde se v odrazu samolepka nachází.
I když většina sledovaných tučňáků nereagovala přesně tak, jak vědci zamýšleli, domnívají se, že svým chováním vůči zrcadlům jasně vykázali jistou míru sebeuvědomění a testem prošli.