Bezpečnostní experti varují před novou hrozbou. Na telefony s operačním systémem Android útočí trojský kůň GriftHorse, který dokáže uživatele bez jeho vědomí přihlásit k placeným SMS službám a postupně pomocí zpráv potají odstávat peníze. Napadený si přitom nemusí plateb hned všimnout a finance se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. Před nebezpečím varovali experti z Esetu.
GriftHorse se mezi desítku nejrozšířenějších kybernetických hrozeb v Česku dostal letos v dubnu vůbec poprvé a rovnou se vyhoupl na třetí příčku s podílem 6,28 procent.
„Trojský kůň GriftHorse se podobně jako ostatní škodlivé kódy na platformě Android šíří prostřednictvím upravených aplikací. V dubnu jsme ho například detekovali v aplikaci přehrávající různé zvuky nebo v hráčské aplikaci využívající kryptoměny,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Internet se mění. Poznat lež bude náročnější, zvlášť pro „naivní důvěřivce“, varují experti
Upozornil na hlavní nebezpečí, které v sobě GriftHorse skýtá. „Dokáže napadené bez jejich vědomí přihlásit k placeným službám. Poté, co infikuje zařízení, zobrazuje různá oznámení s domnělými výhrami, dokud na nějakou z nich uživatel neklikne. Vzápětí je přesměrován na webovou stránku, kde má zadat k ověření své telefonní číslo, ve skutečnosti ho ale poskytuje prémiové SMS službě,“ vysvětlil Jirkal.
Poškození si podle něj nemusí plateb hned všimnout. „Peníze se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. Jelikož se uživatelé k placené službě přihlásí vlastně sami a dobrovolně, je zpravidla nemožné, aby své finanční prostředky získali zpět,“ doplnil bezpečnostní expert.
Šíří se přes falešné mobilní hry
Do čela dubnové statistiky kybernetických hrozeb od společnosti Eset se dostal adware Hiddad, který stojí za pětinou všech detekovaných útoků v Česku. Jeho podíl činí 26,54 procenta.
Šíří se hlavně prostřednictvím aplikací napodobujících velmi populární hru Minecraft. „Detekujeme ho na předních místech pravidelné statistiky již několikátý měsíc po sobě, v dubnu nás ale překvapil svou zvýšenou aktivitou, především ke konci měsíce,“ uvedl Jirkal.
„Strategie šíření adwaru Hiddad se zatím nemění, pravděpodobně proto, že je v Česku zkrátka úspěšná – Hiddad se v dubnu nejčastěji skrýval ve hrách Block Crazy Robo World a Block Sun Earth, ve kterých mají hráči za úkol vytvářet svět z kostek tak, jak to známe právě z velmi populární hry Minecraft,“ dodal.
Podívejte se na další možné způsoby podvodů: