Březnová obloha nabízí další zajímavé astronomické úkazy: konjunkci (přiblížení) největší a nejmenší planety sluneční soustavy před pátečním rozbřeskem nebo průlet asteroidu Apophis v noci na sobotu. Informoval o tom web CNN.
Takzvaná konjunkce nastává, když se objeví dvě vesmírná tělesa při pohledu ze Země blízko sebe. V pátek ráno se měly v této pozici na obloze objevit největší a nejmenší planeta sluneční soustavy – Jupiter a Merkur.
Friday, March 5 - Mercury Joins Jupiter (pre-dawn)
— RASC Hamilton Centre (@RASCHamilton) March 4, 2021
On the mornings surrounding Friday, March 5, Mercury will move close to much brighter Jupiter. Look for the duo sitting low over the ESE horizon after they rise together at about 5:15 a.m.
courtesy @starrynightedu & @astrogeoguy pic.twitter.com/zelBNgrbQN
Vzhledem ke svým malým rozměrům a poloze blízko u Slunce je Merkur v noci většinou těžko spatřitelný. V pátek před rozbřeskem ale mohli mít někteří astronomičtí nadšenci při jeho hledání nad jihovýchodním horizontem štěstí. Pokud se jim to zatím nepodařilo, nemusí si zoufat, budou mít ještě další příležitosti.
@NASA Jupiter Mercury and Saturn beautiful sighting this morning @NASAEarth @NASAInSight pic.twitter.com/IoPJOIKgXY
— Priscilla Naidoo (@priscillanaidoo) March 5, 2021
I v následujících dnech by se planety měly stále objevovat na obloze výjimečně blízko sebe. Viditelné by měly být i pouhým okem. Na severní polokouli by podle webu EarthSky mohlo být pozorování náročnější.
Friday Morning: Jupiter and Mercury will appear extremely close in an event called a 'conjunction.' This will be a great opportunity to spot Mercury, one of the hardest planets to see without a telescope: https://t.co/Q7BwDVYl0N
— AccuWeather Astronomy (@AccuAstronomy) March 3, 2021
Průlet asteroidu Apophis a dubnové Lyridy
V noci z pátku na sobotu, přibližně ve čtvrt na tři ráno, by měl být nejblíže naší Zemi asteroid Apophis, který kolem nás proletí. Vzhledem k tomu, že bude od Země vzdálen 44krát více než Měsíc, nebude ho možné pozorovat pouhým okem. Zájemci však mohou průlet sledovat on-line, například na webu virtualtelescope.
V dubnu pak nadšenci očekávají meteorologický roj – takzvané dubnové Lyridy. Úkaz má vrcholit 22. dubna, kdy budou nejlépe viditelné na severní polokouli.