Astronomové objevili žhavou a hornatou superzemi, která obíhá okolo jedné z nejstarších hvězd naší galaxie. Je asi o polovinu větší než Země a má trojnásobek její hmotnosti, kolem své hvězdy však oběhne dvakrát rychleji než Země kolem Slunce.
Planeta obíhající kolem oranžového trpaslíka jménem TOI-561 se podle astronomických kritérií řadí mezi superzemě. Jedná se o planety, které existují mimo Sluneční soustavu (exoplanety) a jejich hmotnost nepřesahuje desetinásobek hmotnosti Země.
Nejpozoruhodnější na kamenném systému TOI-561 je to, že je nesmírně starý. Jeho věk se odhaduje na 10 miliard let, je tedy dvakrát starší než sluneční soustava a téměř stejně starý jako samotný vesmír. Uvedla to nová studie prezentovaná na 237. zasedání Americké astronomické společnosti a otištěná v časopise The Astronomical Journal.
Věřím v Boha a mimozemšťany. Na Mars se lidé podívají za třicet let, odhadl ředitel ESA
Cestu na Měsíc stihnete během prázdnin, na Mars by trvala dva roky, uvedl generální ředitel Evropské vesmírné agentury (ESA) Johann-Dietrich Wörner v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS. Na Mars se ale podle něj lidé podívají až tak za třicet let, protože potřebují lepší technologie. Wörner v rozhovoru také přiznal, že věří v Boha i mimozemšťany, podle něj nejsou lidé jedinou civilizací ve vesmíru.
Poznatky ve studii představují vzácný důkaz o tom, že některé kamenné planety mohou existovat opravdu dlouho i na vesmírná měřítka a zachovat si svou stabilitu. Samotná superzemě, nazvaná TOI-561 b, je jednou z nejstarších dosud objevených planet. Její existence ukazuje, že vesmír formoval kamenné planety bezmála od svého vzniku před 14 miliardami let,“ uvedla podle webu Science Alert astronomka Lauren Weissová z Havajské univerzity.
Exoplaneta je díky své blízkosti ke hvězdě TOI-561 pravděpodobně neobyvatelná, přestože je hornatá podobně jako Země, Venuše či Mars. Její povrch dosahuje teploty přes 2206 °C a svou hvězdu obkrouží za 10,5 hodiny, tedy více než dvakrát rychleji než Země. Díky přílivům magmatického oceánu zůstává planeta trvale na denní straně.
Superzemě se formovala, když vznikaly první hvězdy
Planetu identifikoval americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) díky vesmírnému dalekohledu TESS známému jako lovec exoplanet. Dalekohled zkoumá jednotlivé úseky oblohy a hledá periodické poklesy ve světle vzdálených hvězd, k nimž dochází, když planeta prochází pomyslnou trajektorií mezi dalekohledem a hvězdou, kolem níž obíhá. Hvězdu v tu chvíli planeta dočasně zastíní.
Vesmírného odpadu už bylo dost. Japonci chtějí vypustit do kosmu dřevěné satelity
Japonští vědci hodlají do tří let vypustit první vesmírné satelity vyrobené ze dřeva. Díky zvolenému materiálu chtějí zvrátit nepříjemný trend, kdy se z kosmu stává smetiště plné vesmírných vraků, které mohou ohrozit i posádku Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Nové dřevěné satelity by celé shořely při návratu do atmosféry.
Díky dalekohledu TESS rozpoznali astronomové v soustavě TOI-561 ještě další dvě planety, TOI-561 c a TOI-561 d, obě s delší oběžnou dobou než Země. Byli schopni také určit poloměr a hustotu těchto planet. Překvapilo je, že ačkoliv je superzemě třikrát těžší než modrá planeta, jejich hustota je totožná. „Odpovídá to faktu, že exoplaneta je velice stará,“ vysvětlil nepoměr v hustotě Stephen Kane, jeden z autorů studie.
Starší planety mají nižší hustotu, protože dříve bylo ve vesmíru přítomných méně těžkých prvků. Ty se objevovaly až s tím, jak hvězdy stárly a explodovaly, což podněcovalo vznik dalších hvězd a planet napříč vesmírem.
„Existence TOI-561 dokládá, že kamenité planety se ve vesmíru formovaly téměř od jeho vzniku,“ dodala další z autorek studie, Lauren Weissová. Superzemě má 10 miliard let, Slunce je o více než polovinu mladší, má pouze 4,5 miliardy let. „Tato planeta vznikla, když většina hvězd v naší galaxii teprve začínala zářit,“ dodala Weiss.
Vědci doufají, že TOI-561 by je mohla dovést k dalším dosud neobjeveným planetám. „I když tato konkrétní planeta s největší pravděpodobností obydlená nebude, může být předzvěstí dalších skalnatých světů v naší galaxii, které ještě objevíme,“ doufá astronom Kane. Přestože v současnosti je planeta neobyvatelná, někteří vědci s ohledem na její stáří uvažují o tom, zda nemohla být obyvatelná v minulosti.