
Kupka: Blackout? Stát nemůže být nekonečnou pojišťovnou. Babišovy dezinformace jsme vyvrátili
Ukazuje se, že čtyřdenní pracovní týden má pozitivní vliv na život zaměstnanců i produktivitu práce, ale pouze v bohatých zemích. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl ekonom a kandidát do sněmovních voleb (nestr. za Motoristy) Vladimír Pikora. Podle něj však česká ekonomika na tuto změnu ještě není připravena.
Místo pěti pracovních dnů jen čtyři. Debata o zkrácení pracovní doby se u nás vede již roky. Část firem po celém světě už víkend prodloužila. Například v Polsku k tomu bude finančně motivovat vláda. U nás jsou firmy k zavedení volných pátků spíše zdrženlivé. Odbory i zaměstnanci by to přivítali, mají ale podmínky.
Česko čeká oblačný a deštivý konec pracovního týdne. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V sobotu přijde změna, kdy se vyčasí a teploty se vyšvihnou až na 29 °C. Od neděle se ale začne opět zatahovat a ve znamení dešťů se ponese i začátek příštího týdne.
Česko má před sebou slunečný pracovní týden. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty budou postupně vzrůstat a dosáhnou až 17 °C. Rána ale zůstanou mrazivá. O víkendu se začne vracet oblačnost a dočkáme se i deště.
Česko čeká chladný zbytek pracovního týdne se zataženou oblohou a teplotami okolo bodu mrazu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Během rán bude hrozit tvorba mrznoucích mlh a ledovky. Návratu sněhové nadílky se dočkáme o víkendu.
Pracovní týden bude na většině území Česka ve znamení deště a přeháněk. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Maximální denní teploty se budou většinou pohybovat mezi 15 a 20 stupni Celsia. Pro část území platí výstraha před povodněmi.
Zatímco v evropských zemích probíhají bouřlivé debaty, zda nezkrátit pracovní týden na čtyři dny, Řecko půjde opačným směrem. Od června totiž začne platit kontroverzní zákon, který dává zelenou šestidennímu pracovnímu týdnu. Odboráři se ale obávají, že původně volitelný šestidenní pracovní týden budou někteří zaměstnavatelé zneužívat – jako v Číně, kde se „systém 996“ stal synonymem pro moderní otrokářství. Ve Velké Británii či Itálii pracovní týden spíše zkracují, v Česku tak učinily některé soukromé firmy.
Drtivá většina lidí pracuje pro peníze. Ovšem výše výdělku v současnosti není to jediné, co zaměstnance zajímá. Jak se ukazuje, při hledání zaměstnání si vybíráme i mezi dalšími benefity, které zaměstnavatelé nabízejí. Zlákat nás dokáže třeba čtyřdenní pracovní týden či možnost delší placené dovolené. Jako velkou výhodu, která ovšem není zatím tak častá, jak by si mnozí přáli, vnímáme nabídku částečných úvazků.
Čtyřdenní pracovní týden už nabízejí i zaměstnavatelé v Česku. Má zaměstnancům přinést vyrovnanější a spokojenější život a také zvýšit produktivitu práce. Podle odpůrců této novinky by znamenala ekonomickou pohromu.
Až 70 procent českých zaměstnanců by si přálo zavést čtyřdenní pracovní týden či neomezenou dovolenou. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle. Přestože jsou experti především kvůli současné ekonomické situaci silně proti, najdou se politici, kteří by nápad prosazovali. Hlasujte v naší anketě, zda by mělo Česko uvažovat o změně, kterou již aplikuje řada soukromých firem.
Češi by si přáli čtyřdenní pracovní týden, pružnou pracovní dobu a neomezenou dovolenou. Většina zaměstnanců chce dosáhnout rovnováhy mezi osobním a pracovním životem. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle. Flexibilní práce má pozitivní vliv na pohodu zaměstnanců, ti jsou pak podle průzkumu produktivnější a zároveň loajálnější vůči zaměstnavateli. Ekonom Lukáš Kovanda však tvrdí, že si Češi kratší pracovní týden plošně dovolit nemohou.
Do práce jen čtyři dny v týdnu a v pátek volno. Za stejnou mzdu. Může to zní jako utopie, ale trend kratší pracovní doby za identické peníze proniká i do některých firem v České republice. O něco kratší pracovní dobu chtějí i odbory.