Prezident Petr Pavel uvedl do Síně slávy hudebních cen Anděl 87letého herce, dramatika, scenáristu, spisovatele a textaře Zdeňka Svěráka. Hlava státu se na předávání cen České hudební akademie Anděl objevila nečekaně. Svěrák Pavla podpořil při jeho prezidentské kampani. Letošní ročník Andělů ovládla hudba Miroslava Žbirky. Jeho album Posledné veci proměnilo všechny čtyři nominace.
„Každý rok se snažíme o to, abychom legendy vstupující do Síně slávy potěšili nejen jejich uvedením, ale i osobou předávajícího. Je příjemná změna, že je ve vrcholné politice po letech znovu někdo se zájmem o kulturu,“ uvedla producentka večera Lucie Hájková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dražší kino i koncerty? Podpásovka, stěžují si zástupci kultury na Stanjuru. Hrozí rušením akcí
Svěrák byl redaktorem Československého rozhlasu, po roce 1969 se živil hlavně divadlem. V 70. letech se stal scenáristou na Barrandově, od začátku 90. let je na volné noze.
Móda z Andělů: Tomáš Klus byl elegantní, Emma Smetana vynesla zlatý župan
Letošní 32. ročník udílení cen Anděl nebyl samozřejmě pouze o skvělé hudbě, ale také o tom, jaké módní kousky na slavnostní večer vynesly hlavní tváře tuzemské hudební scény. Třeba taková Emma Smetana se rozhodla, že všem ukáže nohy v šatech, které připomínaly župan na víkendový wellness pobyt.
Je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností českého umění i společnosti. Jeho Divadlo Járy Cimrmana je považované za příklad inteligentní zábavy. V divadle byl Svěrák nerozlučnou autorskou dvojicí s již zesnulým Ladislavem Smoljakem. Spolu napsali i filmy Vrchní, prchni a Kulový blesk. Další Svěrákovy scénáře realizoval Oldřich Lipský – Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero či Tři veteráni. Jiří Menzel zase vystihl poetickou linii jeho scénářů ve snímku Vesničko má středisková.
Saturnin vznikal v koupelně za krvavé heydrichiády. Román měl na svědomí „muž jediné knihy“
Karel IV., Švejk, Gott, Jágr, ale také Saturnin. Stejnojmenný humoristický román Zdeňka Jirotky (1911–2003) patří k českým fenoménům, v národních anketách se stal Knihou století i Knihou mého srdce. A ačkoli je Saturnin nemyslitelný bez Vltavy, málo se ví, že Jirotka byl křtěn slezskou řekou Ostravicí. Vyrůstal v Ostravě a k pražským kavárnám a lufťáckému životu přičichl až kolem třicítky. Smrt ho zastihla v úctyhodném věku 92 let, zemřel 12. dubna 2003.
V porevoluční době začal Svěrák spolupracovat se svým synem, režisérem Janem, a zároveň hrát v jeho filmech. Kolja z roku 1996 získal Oscara, Vratné lahve zase Českého lva za scénář. Před dvěma lety měl premiéru snímek Betlémské světlo, osmý film, na němž Zdeněk Svěrák spolupracoval se synem Janem.
V roce 2014 Svěrák převzal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii.
Loni do Síně slávy cen Anděl uvedli hudebního skladatele, zpěváka a moderátora Jaroslava Uhlíře, který je znám z autorské dvojice právě se Svěrákem. Spolu napsali mnoho hitů pro děti i dospělé. Patří mezi ně Holubí dům, Není nutno, Dělání nebo Severní vítr. Vydali také desky a knihy, účinkovali v dětských představeních z televizního cyklu Hodina zpěvu.
Letošní ročník ovládla hudba Miroslava Žbirky. Jeho album Posledné veci proměnilo všechny čtyři nominace. Za Žbirku, který zemřel předloni 10. listopadu ve věku 69 let, nahrávku dokončil jeho syn David. Posmrtně vydané album a singl Nejsi sám akademici ocenili v kategoriích album, sólový interpret, skladba a slovenské album.