Tiktoker, dezinformátorka i Betonový Baťa. Kdo také usiluje o post prezidenta?

Ve stínu nejznámějších uchazečů o post prezidenta stojí tiktoker, věčná kandidátka, dezinformátorka, bývalý farář či podnikatel přezdívaný Betonový Baťa. Někteří z nich již začali poutat pozornost nevšední kampaní. Přinášíme přehled zajímavých a méně skloňovaných jmen, která chtějí na Hrad.

Zájemce o prezidentské křeslo potřebuje nasbírat 50 tisíc podpisů občanů, 20 podpisů poslanců, nebo 10 senátorských podpisů. Kdo o to vedle favorizovaných osobností také usiluje?

Zdeněk Schee – muž mnoha profesí

Úmysl oznámil v tiskové zprávě. Zdeněk Schee junior jako své priority v programu uvádí přijetí eura, dostupné bydlení pro mladé, zkrácení pracovní doby i legalizace konopí. Z životopisu, který má redakce k dispozici, vyplývá, že mu příští rok bude teprve 35 let, tedy zcela jistě nesplní jednu z podmínek nutnou pro kandidaturu, tedy dosáhnout alespoň 40 let věku. Na to má Schee prý jednoduchý recept, ještě před volbami bude prosazovat změnu Ústavy.

V tiskové zprávě odkazuje na řadu profilů na sociálních sítí včetně svého účtu na Tik Toku, kam často umisťuje bizarní videa. „V současné době by měla dostat šanci mladší generace, mimo jiné i zakladatelé startupů či tzv. influenceři, mezi něž se počítám i já se svými aktivitami na sociálních sítích,“ dodal Schee.

Jana Bobošíková – věčná kandidátka

Moderátorka a bývalá europoslankyně Jana Bobošíková sice kandidaturu ještě neoznámila, ovšem ani ji nevyloučila. Web Hlídací Pes upozornil na webovou doménu prezidentka2023.cz, která je registrovaná na jméno její blízké spolupracovnice Hany Lipovské. A jak ji hodlá využít? „To je tajné,“ odpověděla Bobošíková na dotaz.

Známou je už i z předešlých voleb. V minulém roce se snažila dostat do Poslanecké sněmovny za Volný blok, v roce 2013 neúspěšně bojovala i o prezidentské křeslo.

Jana Peterková – dezinformátorka

Na Hrad by se podle svých slov chtěla dostat i Jana Peterková. Žena, která se proslovila díky virálním, ale především dezinformačním videím. Její osobou se už zabývá i soud. Nařízena ji totiž byla omluva a peněžitý trest za šíření lživých informací, Peterková se však proti rozsudku odvolávala.

„V podstatě zcela zmizela svoboda slova, pokud mám být stíhaná za své aktivistické názory. Jsem politická aktivistka. Zahájím vlastní tour pro sehnání 50 tisíc podpisů a budu kandidovat na prezidentku,“ řekla webu Aktuálně.cz Peterková.

Ivo Mareš – mediální expert

Mezi ty, kteří už prezidentskou kandidaturu oznámili, patří i mediální expert Ivo Mareš. Podle svých slov chce vyléčit „impotentní a neschopný stát“. Zdůraznil, že coby občanský kandidát nemá za sebou žádnou politickou stranu. Mareš dosud pracoval v Diakonii, v minulosti působil jako farář, novinář i ředitel britské komunikační společnosti.

Na první pohled seriozní kandidát, ale podle marketingového experta Jakuba Horáka nemá Mareš ve volbách šanci. „Jeho rétorika je velice levicová, říká, že je problém, že rodiče nemůžou kupovat dětem dárky, senioři nedostávají příspěvky atd. Elektorát, na který pan farář cíli, se do jisté míry bude krýt s Andrejem Babišem a odborářským bossem Josefem Středulou,“ nastínil.

Tomáš Březina – Betonový Baťa

Podnikatel Březina je výraznou postavou stavebního průmyslu. Díky jeho firmě Best, která se orientuje na výrobu betonových dlažeb, je přezdíván „Betonovým Baťou“. V roce 1996 až 1998 byl poslancem za ODS.

Zaměřit by se chtěl na podporu domácí ekonomiky. „Lžeme si navzájem – nejsou to česká auta, české banky, české stavebnictví, české obchody. Musíme začít státním systémovým způsobem preferovat české firmy, české banky,“ uvedl na Facebooku.

A která jména patří naopak mezi favority? Vybrali jsme na základě průzkumů a pravděpodobnosti kandidatury první pětici:

  • Andrej BabišV průzkumech se předseda hnutí ANO a bývalý premiér pravidelně střídá na prvních dvou pozicích. A to i přes fakt, že svou účast ve volbách dosud neoznámil.
  • Petr Pavel: Ani generál svou kandidaturu na prezidenta zatím oficiálně neoznámil, už delší dobu však prohlašuje, že se na boj o Hrad připravuje.
  • Pavel FischerTřetí místo v průzkumech nejžhavějších kandidátů nejčastěji obsazuje Pavel Fischer. O prezidentské křeslo zabojoval již v roce 2018, kdy skončil na třetím místě. Zatím však kandidaturu oficiálně neoznámil, byť se na ni připravuje.
  • Josef Středula: Odborář oznámit úmysl kandidovat 5. května. V průzkumech se pohybuje kolem čtvrtého místa.
  • Danuše Nerudová: Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a ekonomka Danuše Nerudová kandidaturu už oznámila. Sázkové kanceláře ji uvádí jako jednu z favoritek. Více o kandidátech se dočtete zde.

Třetí přímá volba prezidenta České republiky se bude konat v roce 2023 před 8. březnem, kdy současné hlavě státu Miloši Zemanovi končí druhé funkční období. O Hrad podle Ústavy znovu usilovat nemůže.

Tagy:

Hlavní zprávy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

11:18

Petraeus: USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Řidič, který v Bratislavě zabil pět lidí, byl opilý. Nevyvázne s podmínkou, zuří politici

Řidič, který v Bratislavě vjel na zastávku městské hromadné dopravy a zabil pět lidí, byl opilý, měl 1,6 promile, řekl slovenský policejní prezident Štefan Hamran. Další tři osoby jsou podle jeho informací hospitalizovány s kritickými zraněními. Tragédie otřásla i vysoce postavenými představiteli státu. Šéf slovenského parlamentu Boris Kollár prohlásil, že řidič nevyvázne jen s podmínkou.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.