reklama

PŘEHLEDNĚ: Začal nouzový stav. Co se zavřelo a kam můžete jen v omezeném počtu?

Nouzový stav se vrací do Česka, od pondělí se mění řada opatření. Kam smíte, kam nesmíte, co se uzavírá a kde může být jen omezený počet lidí? Připravili jsme pro vás přehled, abyste se v nových nařízeních ministerstva zdravotnictví neztratili. Nouzový stav je rovněž tématem speciálního večerního vysílání CNN Prima NEWS, které startuje v neděli ve 20:15.

reklama

Od půlnoci 5. října platí na území celé České republiky nouzový stav, který s sebou nese i řadu nových opatření. I přesto, že některá z nich nejsou na nouzový stav vázána, začínají platit společně.

Nouzový stav by měl trvat 30 dnů, Sněmovna ho ale může zrušit. Mimořádná opatření podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) budou platit po dobu 14 dnů, tedy do 18. října, poté by se měla začít postupně rozvolňovat.

Po celou dobu budou zrušeny velké hromadné akce. Výjimku mají lidé na pracovišti.

Od pondělí 5. října

  • ŠKOLY

Vysoké školy i nadále pokračují v nastaveném systému. Pokud jsou podle hygieny v rizikové oblasti, přestupují na distanční výuku. Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce, aby se přinejmenším studenti prvních ročníků do studia vrátili za 14 dní.

Podle barev na semaforu se budou nově uzavírat i střední a vyšší odborné školy. K tomu by mělo dojít, jakmile okres spadne do červené či oranžové zóny. Žáci se budou učit z domova znovu nejméně po dobu 14 dní.

Aktuální semafor:

Mateřské a základní školy zůstanou otevřené. Fungovat budou i družiny.

Pro dětské kroužky konané uvnitř platí omezení 10 lidí, pro venkovní kroužky 20 lidí.

Na základních a středních školách i konzervatořích, které zůstanou v zelených okresech otevřené, se od pondělí učí hudební výchova bez zpěvu. Tělocvik má být na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku.

  • SPORT

Veškeré profesionální, ale i výkonnostní týmy pokračují bez omezení. Hrát tedy mohou jak hráči v nejvyšších ligách, tak i v přeborech a nižších třídách. Zápasy budou ale zcela bez fanoušků a účastnit se jich může maximálně 130 sportovců, trenérů a dalších členů realizačních týmů.

Mění se ale volnočasový a zájmový sport. Ve vnitřních prostorách smí být celkem jen 10 sportovců, na venkovních hřištích pak 20. Limit se vztahuje na jeden kolektiv, na stadionu tak může být například více tréninkových skupin po 20 lidech.

  • KULTURA

Zrušeny jsou velké hudební koncerty.

Ruší se i opery, muzikály a jakékoliv další pěvecké akce. Podle Prymuly dochází k masivnímu šíření nákazy v souborech při zpěvu.

Povolená je naopak návštěva kin, divadel, činohry nebo baletu, které mohou dále hrát. Účastnit se může maximálně 500 osob. „Nebudou tam ale přestávky na konzumaci jakýchkoliv potravin,“ podotkl Prymula.

  • NÁKUPNÍ CENTRA

Nedochází k žádným změnám. Lidé by se neměli shlukovat v jídelních kurtech.

  • RESTAURACE

Kromě již stávajících opatření, mezi něž patří to, že restaurace po celé zemi musí zavřít nejpozději ve 22:00, se přidalo ještě jedno nové. U jednoho stolu smí sedět pouze šest osob.

  • BOHOSLUŽBY

Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezila na dobu dvou týdnů maximálně na sto. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy.

  • BAZÉNY, AKVAPARKY, POSILOVNY

V těchto provozech podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nejsou žádná omezení, nesmí se tam ale lidé shlukovat.

I nadále ve všech vnitřních prostorách platí povinnost nošení roušek, dodržování rozestupů a přísných hygienických podmínek.

Od 19. října

  • SVATBY

Až od 19. října bude omezen počet svatebčanů, a to na 30. Do té doby mohou svatby probíhat bez omezení, ale s dodržováním hygienických nařízení.

Nemění se povinnost nošení roušek. Ženich a nevěsta je mít nemusí, svatební hosté ano.

  • POHŘBY

Ani na pohřby nebude smět od 19. října více než 30 lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama