PŘEHLEDNĚ: Do kterých zemí si musíte přibalit roušku a kam potřebujete negativní test?

Evropa se díky zlepšující se covidové situaci stále více otevírá turistům. Řada států nepožaduje po cestujících žádné covid pasy, přesto nadále zůstávají některé oblíbené destinace, kde budete očkovací certifikát či negativní test potřebovat. V některých státech zase budete muset znovu vytáhnout roušky či respirátory.

Kam lze bez negativního testu

Do některých zemí mohou cestovatelé vstoupit bez jakýchkoliv restrikcí. Nepotřebují se prokázat ani očkováním či negativním testem. Tyto státy se v podstatě vrátily k pravidlům před příchodem koronavirové pandemie. Jen výjimečně by lidé měli mít roušku či respirátor. Patří mezi ně:

 • Bulharsko – Čeští občané se nemusí v zemi prokazovat žádným covidovým pasem. V zemi již není ani povinné nošení roušek.
 • Chorvatsko – Povinnost nošení roušek nebo respirátorů platí pouze ve zdravotnických či sociálních zařízeních.
 • Dánsko – Nošení ochrany úst je nutné pouze v letadlech, v nemocnicích či v sociálních zařízeních. Nelze vyloučit, že do budoucna při zhoršení epidemické situace bude požadováno předložení certifikátu.
 • Černá Hora – Roušku si lidé musí nachystat například v hromadné dopravě, v hotelech či v zdravotnických a sociálních zařízeních.
 • Maďarsko – Všichni jsou povinni, s výjimkou nezletilých osob mladších šesti let, nosit roušky v sociálních a zdravotních zařízeních. Vstup do hotelů, restaurací a lázní je bez omezení.
 • Polsko – Kromě zdravotnických zařízení a lékáren není vyžadováno nošení ochranných pomůcek.
 • Rakousko – Země v půlce května zrušila povinnost prokázat se při vstupu covid pasem. Zachována je v celém Rakousku povinnost nosit respirátor typu FFP2 v uzavřených prostorech provozoven s nezbytným zbožím, v lékárnách, drogeriích, na benzínových pumpách, nádražích, letištích, v pečovatelských domech, nemocnicích a také v hromadných dopravních prostředcích, taxi apod. Doporučuje se však nosit respirátor ve všech uzavřených prostorech.
 • Řecko – Přikročilo k rozvolnění epidemických opatření. Οd začátku května byla zrušena povinnost prokazovat bezinfekčnost jak při vstupu do země, tak při pobytu na jeho území. Ve všech uzavřených prostorech nadále zůstává povinná rouška zakrývající ústa i nos.
 • Slovensko – Povinnost nošení respirátorů a roušek stále platí v sociálních a zdravotnických zařízeních.
 • Slovinsko – Nošení roušek v uzavřených prostorech je doporučeno, ale není povinné.
 • Švýcarsko – Není potřeba nosit roušky v podstatě nikde, ani v dopravě či ve zdravotnických zařízeních.
 • Velká Británie – Není povinné nosit ochranu úst, přesto britské úřady doporučují používat roušky ve vnitřních prostorech.

Kde potřebujete covid pas

Pro vstup do dalších turistických destinací potřebuje cestující prokázat svou bezinfekčnost covid pasem. Nutné je buď očkování, antigenní či PCR test, průkaz o prodělání nemoci, případně splnění dalších podmínek pro vstup. V některých státech je potřeba covid pas například také pro vstup do služeb. Mezi tyto státy patří:

 • Francie – Země od příchozích požaduje prokázání negativního testu, prodělání nemoci, nebo očkování. Nošení roušek je doporučeno ve vnitřních prostorech a v hromadné dopravě.

 • Itálie – Pro příjezd do Itálie je vyžadován evropský covid pas, tedy očkování, prodělání nemoci, nebo negativní test. Roušky musíte nosit například v MHD, v muzeích, kinech a tak dále. Do poloviny června nesundají cestující roušku ani v letadlech. Cestující mohou být namátkově vyzváni k tomu, aby podstoupili test. Pokud bude pozitivní, je nutno počítat s absolvováním povinné karantény.
 • Kypr – Pro vstup do země je potřeba negativní test, prodělání nemoci, nebo prokázání očkování. Platí zároveň povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech.
 • Malta – Středomořský stát ještě donedávna vyžadoval ukončené očkování či prodělání nemoci, v posledních týdnech však došlo k výraznému zmírnění a lidem postačí pouze negativní test. Očkovacím certifikátem se nemusíte prokazovat, pokud jsou uvnitř místa k sezení. Respirátory FFP2 jsou povinné v letadlech a nemocnicích.
 • Německo – Negativní test, prodělání nemoci nebo očkování je potřeba prokázat při vstupu do země. Nařízení jako nošení roušek se liší podle jednotlivých spolkových zemí. Obecně platí, že nošení roušek je povinné již pouze v MHD či ve zdravotnických zařízeních. Mohou být však povinné například v galeriích.

Pravidla v dané zemi je však potřeba sledovat do posledního dne před odjezdem. Vzhledem k vývoji epidemické situace se také podmínky pro vstup do jednotlivých zemí mohou postupně měnit. Dochází také ke změnám při vstupu do služeb či na hromadné akce.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:42

Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

07:24

Biden a Macron odsoudili útok na civilisty v Kremenčuku: Rusko povedeme k odpovědnosti

06:58

G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

06:33

Ukrajinci slaví. Ze posledních 24 hodin zničili nejen desítky obrněných vozidel

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Rusové zasáhli nákupní centrum v Kremenčuku. Úřady potvrdily 16 mrtvých a desítky zraněných

Aktualizováno

Rusko v pondělí zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střely zasáhly nákupní centrum, ve kterém byla více než tisícovka civilistů. Objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Úřady potvrdily nejméně 16 mrtvých a 59 zraněných, záchranné a vyprošťovací práce stále pokračují.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.