Každý rok zemřou v Česku kvůli rakovině plic tisíce lidí. Zaručená ochrana před tímto zákeřným onemocněním, se kterým svůj boj v neděli prohrála mladá herečka a zpěvačka Anna Slováčková, neexistuje. Pro záchranu života však může být klíčová prevence, k dispozici je také nový screeningový program.
Rakovina plic je nejsmrtelnějším zhoubným onemocněním v České republice. V roce 2022 si diagnózu vyslechlo celkem 6 808 lidí, více než 60 procent z nich byli muži, vyplývá z dat zveřejněných na webu Systému pro vizualizaci onkologických dat (SVOD). Ve stejném roce této nemoci podlehlo 4 973 osob. Trend úmrtnosti se však obrací pozitivním směrem.
ČTĚTE TAKÉ: U domu rodičů Aničky Slováčkové vzniklo pietní místo. Lidé nosí květiny i dopisy
Klíčem k účinnému boji je prevence. Právě ta totiž může často snížit pravděpodobnost, že se u vás či u vašich blízkých objeví. Podle odborníků z Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) existuje několik možností.
Nejlepší způsob, jak snížit riziko rozvinutí rakoviny plic u kuřáků, je přestat kouřit. „Nebo raději s kouřením vůbec nezačínat. Každá vykouřená cigareta představuje riziko, neexistuje žádná bezpečná dávka,“ stojí na webu NZIP. Vystavit kouření stopku má přitom smysl i pro dlouholeté uživatele nikotinového zlozvyku, u bývalých kuřáků se totiž riziko vzniku karcinomu na plicích postupně snižuje.
Na vzniku rakoviny plic se mohou podílet i toxické a znečišťující látky, kterých se lze nadýchat venku či například na pracovišti. „Tam lze toto riziko snížit dodržováním ochranných opatření, jako jsou zejména respirátory či filtry,“ popisuje NZIP. Měli bychom vést zdravý životní styl, doplňuje web Moje medicína.
Nemoc může včas odhalit screening
Prevence může vést také ke včasnému zachycení karcinomu. To může být rozhodující – v případě diagnózy během prvního stádia totiž nemoc přežije 65 % lidí, pokud je však onemocnění odhaleno až ve čtvrtém stádiu, štěstí se usměje jen na deset procent pacientů, poznamenává web Prevence pro plíce.
Proto byl v České republice v lednu 2022 zahájen nový screeningový program. Ten si podle NZIP klade za cíl ve zdánlivě zdravé populaci odhalit osoby, „které mají vyšší riziko vzniku určitého zdravotního problému nebo konkrétního onemocnění“.
Program včasného záchytu karcinomu plic se soustředí na lidi ve věkové skupině 55 až 74 let, kteří za svůj život prokouřili 20 či více balíčkoroků. „To znamená, že člověk kouří po dobu 20 let jeden balíček (20 cigaret) denně, nebo po dobu 10 let dva balíčky (40 cigaret) denně, případně po dobu 5 let čtyři balíčky (80 cigaret) denně,“ vysvětluje na webu organizace.
U tohoto programu provádí prvotní vyšetření praktický lékař. Pokud dojde k závěru, že u daného člověka existuje riziko propuknutí rakoviny plic, bude pacienta čekat kompletní prohlídka u plicního lékaře.
Závisle na výsledku pak doktor určí další postup. Pokud máte podezření, že mezi ohroženou skupinu patříte, neváhejte a obraťte se na vašeho praktického lékaře. Tímto rozhodnutím si můžete zachránit život.
Rakovinou plic trpěla i Anna Slováčková, která zemřela v neděli ve věku 29 let. „Vždycky bych chtěla, aby si všichni ti, které postihne něco takového, uvědomili, že ať už máme pocit, že je všechno sebevíc strašné a nic za to nestojí, tak že každý den je něco, i když úplná maličkost, co nám tu sílu do toho boje může dát. Ale nesmí se před tím zavírat oči,“ snažila se herečka a zpěvačka šířit pozitivní náladu v podcastu Bellis Pink Talks, své diagnóze navzdory.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Smrt Aničky Slováčkové zasáhla kolegy i prezidenta. Pavel poslal dojemný vzkaz