reklama

Na Babiše nespoléháme, jsme v tom sami, hodnotí vyhrocené jednání s premiérem hejtmani

Premiér Andrej Babiš (ANO) společně s ministry ve čtvrtek jednal prostřednictvím videokonference s hejtmany. Ti se schůzky dožadovali především kvůli aktivaci Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Podle informací CNN Prima NEWS bylo jednání vyhrocené, premiér byl nervózní a podrážděný a hejtmanům řekl, že se nemají o takové věci starat. Žádná krize podle něj i přes nárůst počtu nemocných není. Musíme hledat vlastní cesty, jsme v tom každý sám za sebe, na Babiše se nespoléháme, hodnotí jednání hejtmani.

reklama

„Říká nám, ať ho neškolíme, ale nejhorší je, že on o těch věcech nic neví. Vy mu musíte vše vysvětlovat. Když je něco nouze nebo krize, tak to nechce, ale přitom jsou to všechno preventivní záležitosti, aby se státní mašinérie připravila na horší situaci. Pomocí ÚKŠ by měl především komunikovat s regiony, což se neděje,“ popsal průběh čtvrtečního on-line jednání hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Požadavek aktivace Ústředního krizového štábu už v týdnu přednesl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Fakticky by se tak on stal koordinátorem všech opatření. Nyní je to premiér a jemu podřízená Rada pro zdravotní rizika. ÚKŠ by podle Hamáčka i hejtmanů pomohl především k rychlejší výměně informací.

Babiš řekl, že krize není

Premiér to ale již několikrát odmítl. Česko se podle něj nachází v odlišné situaci než v březnu. „Máme úplně jinou situaci než stav nouze. ÚKŠ jsme aktivovali, protože byl stav nouze. Tím, že jsou tam policie a hasiči, slouží na distribuci ochranných prostředků. Není potřeba ho aktivovat, protože jsme zřídili Radu pro zdravotní rizika,“ uvedl Babiš na dotaz CNN Prima NEWS, proč nechce požadavku krajů vyhovět.

Je to tak přesně půl roku od března, kdy se Česko nacházelo v úplně stejné situaci.

„Řekl, nám, že existuje Rada, že to stačí a že žádný krizový štáb ustavovat nebude, protože žádná krize není,“ pokračuje Netolický.

K tématu

Vyhrocená atmosféra jednání

Premiér podle informací CNN Prima NEWS hejtmanům ve čtvrtek vzkázal, aby se nestarali o koordinaci mezi kraji ani o stavy lůžek ve fakultních nemocnicích. Mají se prý starat předně o svá krajská zařízení.

„Byl na jednání standardně dost neurvalý, navíc dost nervózní a podrážděný. Je podle mě v současné době pod tlakem, protože nárůsty jsou enormní. Kdyby zastavil ekonomiku, tak by to byl jeho konec, takže on se snaží nějak balancovat,“ popisuje atmosféru jednání další z přítomných, jenž si nepřál být jmenován.

„Úplně brutálně tam sjel jak malého kluka Ivo Vondráka. Začal mu vykládat, že nejsme na základní škole, že je nebudeme zkoušet a že oni vědí, co mají dělat. Ostatní se pak už jen pousmáli a nic neřekli,“ pokračuje přítomný muž.

Babiš se prý pustil i do zastupují hejtmanky Plzeňského kraje Marcely Krejsové (ODS). Ta se nechtěla k jednání vyjadřovat.

Vondrák: Budeme hledat vlastní cesty

Sám Ivo Vondrák, který je z ANO jako Babiš, nechtěl průběh jednání také dlouze komentovat s tím, že musí zajišťovat koordinaci ve svém, tedy Moravskoslezském kraji. „Budeme si hledat vlastní cesty,“ napsal jen krátce.

A bez výraznější pomoci vlády se musí obejít i další kraje. „Je mi trochu líto, že tu znovu probíhá veřejná hádka o tom, kdo má věci řídit. Lidé potřebují jistotu. Přednesli jsme naše návrhy a pochopil jsem, že si máme všichni dělat, co chceme a co umíme. Myslím, že jsme v režimu každý sám za sebe. Jestli je to správně, ukážou další měsíce,“ řekl pro CNN Prima NEWS liberecký hejtman Martin Půta.

Netolický: Na Babiše nespoléháme

„Stejně se zařídíme sami. Nespoléháme na něj. Nebudu na něj čekat, než něco vymyslí a aby to na nás poté akorát svalil,“ dodal Netolický.

Předseda Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání odkázal pouze na oficiální tiskovou zprávu, kde se hovoří jen o průběhu nadcházejících voleb a složení volebních komisí. V těch by místo seniorů, kteří se z obavy před nákazou odhlašují, mohli zasednout dobrovolní hasiči.

Právě volby jsou podle hejtmanů důvodem, proč nechce premiér Andrej Babiš zaprvé předat řízení ministrovi vnitra a zadruhé – hejtmani sami se nemohou ostřeji ozvat. Především ti, kteří svůj post obhajují. Dostat se do sporu s premiérem, jehož hnutí míří na vítězství, by jim nemuselo před volbami pomoci.

K tématu

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
reklama
reklama
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu

Donald Trump

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama