reklama

Na Babiše nespoléháme, jsme v tom sami, hodnotí vyhrocené jednání s premiérem hejtmani

Premiér Andrej Babiš (ANO) společně s ministry ve čtvrtek jednal prostřednictvím videokonference s hejtmany. Ti se schůzky dožadovali především kvůli aktivaci Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Podle informací CNN Prima NEWS bylo jednání vyhrocené, premiér byl nervózní a podrážděný a hejtmanům řekl, že se nemají o takové věci starat. Žádná krize podle něj i přes nárůst počtu nemocných není. Musíme hledat vlastní cesty, jsme v tom každý sám za sebe, na Babiše se nespoléháme, hodnotí jednání hejtmani.

reklama

„Říká nám, ať ho neškolíme, ale nejhorší je, že on o těch věcech nic neví. Vy mu musíte vše vysvětlovat. Když je něco nouze nebo krize, tak to nechce, ale přitom jsou to všechno preventivní záležitosti, aby se státní mašinérie připravila na horší situaci. Pomocí ÚKŠ by měl především komunikovat s regiony, což se neděje,“ popsal průběh čtvrtečního on-line jednání hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Požadavek aktivace Ústředního krizového štábu už v týdnu přednesl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Fakticky by se tak on stal koordinátorem všech opatření. Nyní je to premiér a jemu podřízená Rada pro zdravotní rizika. ÚKŠ by podle Hamáčka i hejtmanů pomohl především k rychlejší výměně informací.

Babiš řekl, že krize není

Premiér to ale již několikrát odmítl. Česko se podle něj nachází v odlišné situaci než v březnu. „Máme úplně jinou situaci než stav nouze. ÚKŠ jsme aktivovali, protože byl stav nouze. Tím, že jsou tam policie a hasiči, slouží na distribuci ochranných prostředků. Není potřeba ho aktivovat, protože jsme zřídili Radu pro zdravotní rizika,“ uvedl Babiš na dotaz CNN Prima NEWS, proč nechce požadavku krajů vyhovět.

Je to tak přesně půl roku od března, kdy se Česko nacházelo v úplně stejné situaci.

„Řekl, nám, že existuje Rada, že to stačí a že žádný krizový štáb ustavovat nebude, protože žádná krize není,“ pokračuje Netolický.

K tématu

Vyhrocená atmosféra jednání

Premiér podle informací CNN Prima NEWS hejtmanům ve čtvrtek vzkázal, aby se nestarali o koordinaci mezi kraji ani o stavy lůžek ve fakultních nemocnicích. Mají se prý starat předně o svá krajská zařízení.

„Byl na jednání standardně dost neurvalý, navíc dost nervózní a podrážděný. Je podle mě v současné době pod tlakem, protože nárůsty jsou enormní. Kdyby zastavil ekonomiku, tak by to byl jeho konec, takže on se snaží nějak balancovat,“ popisuje atmosféru jednání další z přítomných, jenž si nepřál být jmenován.

„Úplně brutálně tam sjel jak malého kluka Ivo Vondráka. Začal mu vykládat, že nejsme na základní škole, že je nebudeme zkoušet a že oni vědí, co mají dělat. Ostatní se pak už jen pousmáli a nic neřekli,“ pokračuje přítomný muž.

Babiš se prý pustil i do zastupují hejtmanky Plzeňského kraje Marcely Krejsové (ODS). Ta se nechtěla k jednání vyjadřovat.

Vondrák: Budeme hledat vlastní cesty

Sám Ivo Vondrák, který je z ANO jako Babiš, nechtěl průběh jednání také dlouze komentovat s tím, že musí zajišťovat koordinaci ve svém, tedy Moravskoslezském kraji. „Budeme si hledat vlastní cesty,“ napsal jen krátce.

A bez výraznější pomoci vlády se musí obejít i další kraje. „Je mi trochu líto, že tu znovu probíhá veřejná hádka o tom, kdo má věci řídit. Lidé potřebují jistotu. Přednesli jsme naše návrhy a pochopil jsem, že si máme všichni dělat, co chceme a co umíme. Myslím, že jsme v režimu každý sám za sebe. Jestli je to správně, ukážou další měsíce,“ řekl pro CNN Prima NEWS liberecký hejtman Martin Půta.

Netolický: Na Babiše nespoléháme

„Stejně se zařídíme sami. Nespoléháme na něj. Nebudu na něj čekat, než něco vymyslí a aby to na nás poté akorát svalil,“ dodal Netolický.

Předseda Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání odkázal pouze na oficiální tiskovou zprávu, kde se hovoří jen o průběhu nadcházejících voleb a složení volebních komisí. V těch by místo seniorů, kteří se z obavy před nákazou odhlašují, mohli zasednout dobrovolní hasiči.

Právě volby jsou podle hejtmanů důvodem, proč nechce premiér Andrej Babiš zaprvé předat řízení ministrovi vnitra a zadruhé – hejtmani sami se nemohou ostřeji ozvat. Především ti, kteří svůj post obhajují. Dostat se do sporu s premiérem, jehož hnutí míří na vítězství, by jim nemuselo před volbami pomoci.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama