CNN Prima News přehledně

přehledně

Výpis příspěvků ke štítku „přehledně“

PŘEHLEDNĚ: Před čím a v jakém období se očkovat? Seznam pro děti i dospělé

Povinná, doporučená, dobrovolná či mimořádná. Vyznat se v očkováních, která musí člověk v průběhu života podstoupit, je pro mnohé velmi náročné. Často se navíc zdravotní pojišťovny rozhodnou podpořit nové vakcíny proti nezvyklým nemocem. Kdy a jakou vakcinací musí povinně projít děti? A proti jakým nemocem si mají nechat vpravit vakcínu dospělí – včetně přeočkování? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled očkovacích kalendářů.

Bankovní identita PŘEHLEDNĚ: Vaše pravá digitální občanka. Na daně i přihlášky na střední

V praxi už třetím rokem slouží jako digitální občanka a měl by ji mít každý, kdo používá internetové bankovnictví. Přesto některé lidi její existence dodnes překvapuje. Řeč je o bankovní identitě, jejímž prostřednictvím se mohou nejen občané ČR přihlašovat do aplikací státní správy nebo od 1. února nově podávat přihlášky na přijímací zkoušky. Kolik lidí ji používá, k čemu dalšímu slouží a jak ji vytvořit? Na to vše odpovíme v přehledu redakce CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Vše o přihlašování na přijímací zkoušky. Na co si dát pozor a kdy čekat výsledky?

Děti i jejich rodiče čeká velký test trpělivosti. Poprvé se budou moci přihlásit na přijímací zkoušky středních škol elektronicky. Ačkoliv má digitalizace ulevit od papírování, někteří novinku vyhlížejí s rostoucí nervozitou. Také si nevíte rady s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy)? Podívejte se na přehled všeho, co se týká přihlašování na přijímací zkoušky. Dozvíte se mimo jiné, na jaké termíny si dát pozor a jak podat přihlášku „postaru“ bez elektronického podpisu.

PŘEHLEDNĚ: Varianta covidu, která vám zkazí Vánoce. Jaké jsou příznaky a kdy přijde vrchol?

Šíří se ještě rychleji než její předchůdce a během vánočních svátků nebude nikoho šetřit. Subvarianta omikronu s označením JN.1 trápí svět už od podzimu a Česko nebude výjimkou. Podle predikcí „potomek Piroly“ způsobí explozi nákaz poté, co se lidé vrátí z vánočních sešlostí zpět do zaměstnání. S jakými příznaky přichází, kdy nastane exploze nákaz a nakolik pomůže očkování novými vakcínami proti covidu? Podívejte se na přehled, který pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Nadělte dvojí radost. Jak na Vánoce potěšit děti či seniory v nouzi?

Nejkrásnější svátky v roce se kvapem blíží a lidé přemýšlí, čím své nejbližší obdarovat. Na internetu i v obchodech mají možnost vybírat z tisíců dárků, ale co pořídit takový, který udělá radost hned dvakrát? V České republice fungují desítky charitativních projektů, jež mají za cíl podpořit osamělé děti v dětských domovech, seniory, nemocné nebo zvířata v nouzi. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam programů s dárky, který vykouzlí dvojí úsměv na rtech, a to nejen na Vánoce.

Česko dělá z Ukrajiny vzdušného bijce. Poslalo i drony, které Rusům v zákopech pijí krev

Na poli válečných zásilek pro Ukrajinu patří Česká republika mezi premianty. Na frontu už zamířily desítky tanků, bojových vozidel pěchoty i tisíce ručních zbraní. Výjimkou není ani vzdušná bojová či průzkumná technika – od vrtulníků po bezpilotní drony. Praha při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přislíbila obráncům další dodávky, mezi nimiž jsou také bojové vrtulníky Mil Mi-24. Několik kusů z českých skladů působí na Ukrajině už od minulého roku. Podívejte se na náš přehled darované vzdušné techniky.

PŘEHLEDNĚ: Jak si nenechat ukrást údaje k platební kartě? Pozor na veřejné wifi sítě

Internetové podvody a hackerské útoky rostou na síle, a během letních prázdnin tomu nebude jinak. Kyberzločinci nejčastěji cílí na technicky méně zdatné a příliš důvěřivé osoby, využívají i veřejných wifi sítí, aby se dostali k citlivým údajům k platební kartě. Jak se jim bránit, na co si dát pozor a které formy ochrany jsou nejspolehlivější? Redakce CNN Prima NEWS se zeptala několika expertů na kyberbezpečnost a platební prostředí.

OBRAZEM: Vondrák, Krnáčová, Pilný. Podívejte se, které známé tváře opustily Babišovo ANO

Odpadlíci z ANO přibývají, posledním je zatím moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který následoval ostravského primátora Tomáše Macuru. Nejsou však zdaleka jediní, kdo Babišovu stranu opustil. Jmenujme namátkou Adrianu Krnáčovou, Ivana Pilného nebo Martina Komárka. Kdo jsou další známé tváře, které v ANO bouchly dveřmi, a proč se s hnutím rozkmotřily?

PŘEHLEDNĚ: Jak získat voličský průkaz? Máte poslední možnost žádat písemně či on-line

Chcete volit prezidenta jinde než ve volebním okrsku, kde máte trvalé bydliště? Pak je potřeba zažádat o voličský průkaz. Písemnou či on-line žádost mohou lidé podat do pátku 6. ledna. Voliči mají tedy poslední možnost tak učinit. Osobně si pak lidé mohou o průkaz žádat až do středy 11. ledna do 16 hodin. Redakce CNN Prima NEWS sepsala přehledný návod, jak na to.

OBRAZEM: Lesy v plamenech, Fiala ve vestě a Hlubuček ve vazbě. Jak vypadal český rok 2022?

Bouřlivé demonstrace, České Švýcarsko v plamenech, ale i evropské politické špičky na Hradě či masivní policejní razie na pražském magistrátu, kvůli které pak ve vládě padaly hlavy. Nejen tyto události definovaly dynamický a místy vyhrocený rok 2022 v české kotlině. Co všechno se za uplynulých dvanáct měsíců odehrálo? Vybrali jsme klíčové momenty, které letos hýbaly celou společností.

PŘEHLEDNĚ: Hotovo. Do prezidentských voleb se přihlásilo 21 kandidátů, účast nemají jistou

Přihlášky do prezidentské volby uzavřeny. Ministerstvo vnitra eviduje 21 kandidátních listin. Jedna přihláška přišla e-mailem. Účast v lednových volbách ale nemají všichni kandidáti jistou. Po uzavření přihlášek začne 14denní lhůta, během níž budou úředníci kontrolovat platnost podpisů a dalších náležitostí. Definitivní seznam uchazečů o Pražský hrad pak zveřejní 25. listopadu. Kteří kandidáti na prezidenta se přihlásili a kdo svůj boj o post hlavy státu naopak vzdal?