
Češi mění sci-fi v realitu: Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování
Boj o místa na středních školách se dostává do poslední fáze. V úterý bude jasno, kolik dětí se nevyhne třetímu kolu přijímacího řízení. Možnosti mají výrazně omezené, většina škol už totiž zaplnila své kapacity. Navíc se třetí kolo přijímacích zkoušek výrazně liší jak způsobem podání přihlášek, tak jednotlivými kritérii, která jsou v gesci ředitelů škol. Na které termíny by si měli uchazeči dát pozor, dokdy musí podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky? Podívejte se na přehled, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Houbařská sezona je opět v plném proudu, někteří Češi si odnášejí z lesů plné košíky. Houbaři by však neměli nic podcenit. Chyba během oblíbené činnosti může znamenat znehodnocení celého jídla, otravu a v nejhorších případech i smrt. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled nejčastějších rizik a záměn.
Už celý týden je hlavním tématem české politické scény bitcoinová kauza spojená s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Jeho resort přijal miliardový dar od muže, který v roce 2017 skončil ve vězení za obchod s drogami. Jaké okolnosti mají události, které vedly k Blažkově politickému pádu? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila podrobný přehled, který poslouží k orientaci v celé kauze.
Farma Čapí hnízdo a holding Agrofert byly propojeny, řekl u soudu ekonomický znalec Vítězslav Hálek. Šéf ANO Andrej Babiš ho v závěru jednání obvinil, že „je ostudou justice a že jeho prací je manipulace“. Předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová politika musela několikrát napomenout. Rovněž oznámila, že verdikt tento týden nepadne. Vypovídal i svědek Jan Bareš, který na projektu působil jako technický zástupce investora. Pražský vrchní soud se již druhý den zabýval odvoláním státního zástupce proti rozsudku, kterým pražský městský soud v kauze zprostil obžaloby Babiše a europoslankyni Janu Nagyovou (ANO). Soudní líčení bude pokračovat ve středu od 9:00.
Od čtvrtečního rána jsou zveřejněny výsledky prvního kola přijímacích zkoušek. Mnozí uchazeči o studium na střední škole si nejspíše oddychnou, ale zdaleka ne všichni. Někteří se nedostali na své preferované školy, nebo se rozhodnou pro jinou. Pro ty se na obzoru rýsuje druhé kolo přijímacího řízení. Které termíny si musíte pohlídat, kdy budou známy výsledky a kam se podívat na seznam škol s dostupnými kapacitami? Podívejte se na přehled redakce CNN Prima NEWS.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
Boj o místa na středních školách vstupuje do další fáze. Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce na to, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy. V jakých řádných termínech se zkoušky pořádají a kdy přijdou výsledky z prvního kola? Podívejte se na přehled všech důležitých dat, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.
Vaše pravá digitální občanka, o které možná nevíte. Bankovní identita (též BankID) je nástroj, který má prakticky každý, kdo používá internetové bankovnictví. Prostřednictvím bankovní identity se mohou nejen občané ČR přihlašovat do aplikací státní správy nebo také podávat přihlášky na přijímací zkoušky na střední školy. Kolik lidí používá bankovní identitu, které banky ji nabízejí, k čemu dalšímu slouží a jak ji vytvořit? Na to vše odpovíme v přehledu redakce CNN Prima NEWS.
Přihlašování na přijímací zkoušky je už za rohem. Zájemci o studium na středních školách se budou muset pečlivě rozhodnout, kam a v jakém pořadí podat své přihlášky. Kvůli nedostatečným kapacitám na nejžádanějších školách musí myslet i na alternativy a „jistoty“ v podobě oborů, u kterých se očekává menší nápor uchazečů. Na co si dát pozor, která úskalí vyplývají z Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy), jak lze podat přihlášku v tištěné formě a jaké termíny by si všichni měli zapsat do kalendáře? Podívejte se na náš přehled k přijímacímu řízení na střední školy pro rok 2025.
Krátký text může zachránit život nebo pomoct s dopadením nebezpečného násilníka. Policie poukázala na málo známou možnost odeslat tísňovou SMS na policejní nebo záchranářskou linku, díky které se o víkendu například podařilo v Praze vypátrat nebezpečného hledaného muže. Slouží přitom v určitých případech stejně dobře jako hlasový hovor. Pro koho jsou tísňové SMS zprávy primárně určené a jak tvrdě se trestá jejich zneužití?