CNN Prima News překladatel

překladatel

Výpis příspěvků ke štítku „překladatel“

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

30. července 2021 07:08

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Afghánec sloužil armádě USA, úřady ho chtějí deportovat kvůli chlebu. Rozsudek smrti, říká

7. července 2021 23:01

Ve složité situaci se ocitl Afghánec žijící v USA. Zalmay Niazy, který ve své rodné zemi pracoval jako tlumočník pro americkou armádu, nyní čelí hrozbě deportace. Důvodem je přitom setkání s Tálibánem v době, kdy mu bylo pouhých 9 let. Muž tvrdí, že pokud ho Spojené státy vrátí zpět do Afghánistánu, bude to pro něj znamenat rozsudek smrti.

V KLDR jsem si uvědomil, jak cenná je svoboda, říká cestovatel Vladimír Váchal

24. června 2020 07:18

Jezdit do zemí, které nejsou turisticky příliš známé nebo oblíbené, je pro průvodce a tlumočníka Vladimíra Váchala naprosto běžné. Mezi nejzajímavější destinace, které navštívil, patří Antarktida nebo Korejská lidová demokratická republika. Do totalitní země by se Váchal v budoucnosti ještě rád na čas vrátil, vše ale záleží především na tamním režimu.