Ve složité situaci se ocitl Afghánec žijící v USA. Zalmay Niazy, který ve své rodné zemi pracoval jako tlumočník pro americkou armádu, nyní čelí hrozbě deportace. Důvodem je přitom setkání s Tálibánem v době, kdy mu bylo pouhých 9 let. Muž tvrdí, že pokud ho Spojené státy vrátí zpět do Afghánistánu, bude to pro něj znamenat rozsudek smrti.
Niazy v letech 2007 až 2014 sloužil americké armádě v Afghánistánu jako překladatel. Vzhledem k faktu, že Tálibán nemilosrdně vraždí všechny, kdo jakkoliv spolupracoval s koaličními vojsky, rozhodl se muž požádat o azyl právě v Americe. Usadil se proto v Iowě a čekal na vyřízení žádosti.
Pak si ho úřady pozvaly na pohovor a zeptaly se ho na zkušenosti s Tálibánem. Niazy se rozhodl odpovědět zcela upřímně. Členy radikálního hnutí popsal jako „brutální lidi“, kteří chtěli jeho rodině ublížit, a přidal i jednu osobní zkušenost z doby, kdy mu bylo 9 let. „Objevili se zničehonic u domu, kde jsme si hráli. Řekli mi, abych jim přinesl kus chleba. Šel jsem tedy domů a maminka mi dala chleba. Oni mi vyhrožovali, že jestli jim ho nepřinesu, zapálí náš dům a zabijí moje rodiče,“ popsal Niazy v pořadu America's Newsroom, co tehdy úředníkům řekl.
Když později přišel dopis, nestačil se Afghánec divit. V něm totiž stálo, že s ním ministerstvo vnitřní bezpečnosti ukončuje řízení ohledně žádosti o azyl, která se zamítá. Důvodem pak měl být právě přiznaný kontakt s Tálibánem. „Řekli mi, že jsem byl prý zapleten do teroristických aktivit. Když jsem to ukázal právníkovi, řekl, že se jednalo o materiální pomoc teroristům, a to je problém,“ popisoval Niazy.
Za tuhle zemi jsem schytal kulku
Afghánec prý nemohl uvěřit tomu, co se děje. „Obětoval jsem svůj život, život své rodiny. Za tuhle zemi jsem schytal kulku a přežil mnoho dalších útoků. Vždyť mohou kontaktovat federální vládu, americké občany, se kterými jsem sloužil, a oni dosvědčí vše, co jsem pro tuto zemi udělal,“ pokračoval Niazy, kterému jde bez nadsázky o život.
Tálibán totiž považuje každého, kdo nějakým způsobem spolupracoval s Američany nebo vojáky NATO, za zrádce, a to se trestá smrtí. Americká vláda proto svým afghánským spolupracovníkům, zejména pak tlumočníkům a překladatelům, bez jejichž služeb by se jen těžko obešla, slíbila možnost života ve Spojených státech. Podle organizace No One Left Behind, která dohlíží na to, aby americká vláda své sliby dodržela, bylo od roku 2014 zabito nejméně 300 afghánských tlumočníků. Reálná čísla ale mohou být mnohem vyšší, informuje web Daily Mail.
Biden slíbil přesun 18 tisícům Afghánců
V souvislosti se stahováním vojáků z Afghánistánu slíbil americký prezident Joe Biden přesun do USA přibližně 18 000 Afghánců, kteří Američanům pomáhali. Niazy by tak velice nerad zamířil opačným směrem, protože jak sám říká, deportace by se rovnala rozsudku smrti.
Moderátoři pořadu Niazymu slíbili, že kontaktují senátory za Iowu, aby do případu zkusili zapojit Bílý dům. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost se zatím k situaci nevyjádřilo.